В пленарен дебат с комисаря по земеделие Фил Хоган, евродепутатите обсъдиха мерките за справяне с кризата в млечния сектор и стабилизиране на доходите на млекопроизводителите.
Една година след отпадане на млечните квоти кризата в млечния сектор продължава да се задълбочава, млекопроизводителите трупат загуби и дългове, а много млечни ферми са застрашени да фалират. Освен края на млечните квоти, сред факторите, обвинявани за кризата, са руската забрана за внос от ЕС и намаляването на търсенето на световните пазари.
Наред с финансовия пакет от 500 млн. евро за подкрепа на европейските фермери, Европейската комисия предложи набор от мерки за справяне с кризата в млечния сектор, сред които: прилагане на доброволни споразумения за производството и предлагането на мляко, временно увеличаване на държавните помощи, удвояване на интервенционните тавани за обезмаслено мляко на прах и масло, рекламни кампании и увеличаване на международната търговия, експортно кредитиране и др.
В дискусия по темата евродепутатът Владимир Уручевот ГЕРБ/ЕНП очерта актуалното състояние на пазара на млякото. Средната цена на литър мляко в ЕС е под 28 евроцента за литър, а същевременно производството на сурово мляко продължава да расте - по данни на Европейската обсерватория за наблюдение на пазара на мляко само през първите два месеца на 2016 г. е произведено 7,4 % повече мляко в сравнение със същия период за миналата година. Според евродепутата, една от основните причини за задълбочаващата се криза в сектора е свръхпроизводство. Той призова към ограничаване производството на сурово мляко от държавите, които са го увеличили след отпадането на квотния режим.
Владимир Уручев напомни, че най-засегнати от кризата остават производителите в планинските и необлагодетелстваните райони. В тази връзка той насърчи прилагането на специфични мерки за подпомагане на рисковите стопанства, за да се предпазят от фалит и да се съхрани млекопроизводството в тези райони. Като възможен набор от мерки евродепутатът предложи насърчаване на операторите да продължат да изкупуват  произведеното в тези райони краве мляко и подкрепа за съфинансиране на транспортните разходи със средства на ЕС.
24smolian.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

  1. Да не се притеснява Уручев. Пуснаха дерматит-а в помашките села и им избиха кравичките. Интересно как дерматита избира села с мюдюлмани.А на 60 ст има кой да ги снима прекопвачите.

    ОтговорИзтриване
  2. Тоя да не се прави на луд все едно не знае че вносните цистерни с растителни продукти които ядем вместо мляко е***а майката на животновъдите.Всичко е цирк за пред народа.ЛИнч за вас кръвопийци мръсни

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I