Масово нападение на гъсеници заплашва да унищожи цялата реколта от домати и пипер в Източните Родопи, съобщиха експерти по Растителна защита към областната дирекция на агенцията по безопасност на храните. В региона досега е нямало нападения от вредителя с толкова големи мащаби и толкова висока плътност. Вече са установени масиви, поразени на сто процента. Особено тревожна е ситуацията при пипера, който през последните години замени тютюна като основен поминък на местните хора.
Вредителят, който е нападнал зеленчуковите посеви, е гъсеница на пеперудата Памукова нощенка. Тя обикновено се среща в Източните Родопи, но никога досега в толкова голямо количество. Гъсениците вече са нападнали доматите и ликвидират както плодовете, така и съцветията, от които ще се появи по-късната реколта. Излюпените сега гъсеници са второ поколение. Само след няколко дни пеперудите от тях ще снесат яйца и ще последва ново нападение над земеделските площи с още по-голяма интензивност и размер. Соня Новодрянова, експерт по растителна защита към областната дирекция по безопасност на храните, твърди, че се очаква нападението да обхване и площите с тютюн и царевица. При тютюна ще бъдат ликвидирани семената.
Експертите съветват земеделските производители незабавно да започнат пръскането на всички зеленчукови площи с препарати срещу памуковата нощенка. Дори и на тези, които в момента не са нападнати. Отдел "Растителна защита" към Областната дирекция по безопасност на храните ще прави консултации и ще дава съвети на засегнатите от нападението. Ще продължат и обходите на масивите с пипер, домати, тютюн и царевица в цялата област.
Памуковата нощенка е пеперуда, която развива три поколения годишно и зимува като какавида в почвата, възрастните насекоми се срещат от май до края на октомври, поясняват специалисти по аграрна защита.
За да бъде ефикасна борбата с нощенките трябва да се използват всички агротехнически мероприятия като: ранна сеитба на културите и поддържането им в добро агротехническо състояние; унищожаване на плевелната растителност, с която се хранят гъсениците; есенна оран за унищожаване на какавидите намиращи се в почвата.
Плътността на гъсениците по време на вегетацията се установява с помощта на пробни площадки 50/50 cm или визуално, върху контролни растения. Химичната борба започва да се провежда при установен праг на икономически вредност. За Памуковата нощенка трябва да има 15-20 яйца/100 растения за първо поколение и 40-90 яйца/ 100 растения за второ поколение.
24smolian.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I