Обезценяването на турската валута вече дава отражение и върху дребния бизнес у нас. В балнеолечебния център Нареченски бани, където всяка година посрещат хиляди граждани от южната ни съседка, този сезон отчитат критичен спад и липса на интерес от редовни посетители от Турция. Заради рекордно ниския курс на лирата възможностите на хората са ограничени и те отлагат пътувания и лечение у нас, съобщава БНТ.
Подобна е ситуацията и в Баните, и в Минерални бани…
Водата от минералните извори в Нареченски бани е известна в цяла Европа. Но лековитите и свойства това лято са недостижими за редовните постетители от Турция. 1000 лири се обменят за около 300 лева, а с тези пари десетдневен престой дори на квартира е невъзможен.
Легловата база в балноелечебните санаториуми в Нареченски бани е пълна почти на 100%, но граждани от Турция липсват, малкото, които са тук идват вместо за две седмици както препъръчват лекарите, само за няколко дни.
Хотелиери и ресторантьори вече изпитват трудности, свързани с финансовата криза. Загубата на редовни клиенти от Турция този сезон е голяма. А поддържането на персонал и пълноценно обслужване на ръба на бизнесоцеляването.
„И какво меню да направиш, на кого, хората обедняха до такава степен, че сутринта ме пита колко струва една мекица и се чуди дали да вземе или да не вземе. Значи те се ограничават защото нямат пари, тези които имат двойно гражданство имат пенсия и там, имат пенсия и тук , и те вече идват и разполагат“, твърди ресторантьорът Румен Ангелов.
Балнеосанаториумите работят успешно с турски граждани, които от години живеят в Европа. Проблем обаче създава старата лечебна база. Тя е изоставена от години.
„По-голяма част от инфраструктурата, която не действа, е собственост на министерството на здравеопазването и от доста години са затворени като сгради, като хотелчета, като балнеолечебни заведения и се рушат.
Спадът на редовните турски постетители в Нареченски бани може да доведе и до фалити на дребния бизнес, притеснени са жителите на родпоското селище, известно с лековитите си извори“, казва Иван Куртев, кмет на Нареченски бани:.
„И може би след една - две години може би няма да ги има дори и тези, които са идвали и тази година. И аз смятам вече да се отказвам“, песимист е Румен Ангелов.
В Нареченски бани търсят подкрепа и на общинско, и на държавно равнище, за да развият и направят проекти, с които да облагородят селището. В района има 16 минерални извора, от които в момента се използват само два.
24smolian.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I