На 14 октомври, неделя, от 11 часа Негово Високопреподобие архиерейският наместник на Смолянска духовна околия архимандрит Висарион ще отслужи благодарствен молебен към св. преподобна Параскева - Петка Българска. Това ще стане  в най-новия параклис в „Устово", на главния път за Пловдив в посока с. Бостина, носещ нейното име. Той  бе съграден преди 5 години от църковното настоятелство към храм „Св. Богородица" в квартала с помощта на много дарители. Благодарствения молебен към преподобна Параскева - Петка Българска в параклиса архимандрит Висарион ще извърши заедно със свещеници от града, а преди това енорийският свещеник Димитър Одаджиев ще отслужи празнична св. Литургия от 9 часа.
Света Петка е живяла през 10-11 век. Родена е в Одринска Тракия от благочестиви  родителите. В  нейното животоописание се посочва, че св. преподобна Параскева Епиватска, наричана от нашия народ и Петка Българска, е една от най-обичаните и почитани светици не само в България, но и в целия православен свят. Просияла е с чудни монашески и аскетични подвизи в светите земи на Палестина и завършва земния си път в родния си Епиват, където нетленните й мощи извършват многобройни чудеса. Оттам започват нейните дълги посмъртни скитания по земите на Балканския полуостров, които я правят "своя" и за българи, и за сърби, и за румънци, и за гърци...
Въздигането на посмъртната слава на св. Параскева е свързано с българското царство. Когато Източната римска империя пада под властта на латините (след 1204 г.), мощите на преподобната Петка били пренесени от Епиват в Търново през 1238 г., по времето на цар Йоан Асен II и патриарх Йоаким. Тук преподобната се радва на изключително почитание като покровителка на града и на цялото царство. Тук е написано и най-вдъхновеното житие на светицата  от св. патриарх Евтимий. В Търново светите мощи остават до падането на българската столица през 1393 г. След това са пренесени в свободния още Бдин, столицата на Видинското царство, но когато османците завладяват и тази твърдина в 1396 г., реликвата отново е пренесена, този път в Белград. След окончателното завладяване и на сръбските земи мощите на светицата били пренесени в Цариград в 1521 година.
С благословението на Вселенския патриарх Партений на 13 юни 1641 г. мощите на св. Петка са пренесени в новопостроения храм "Св. Три светители" в румънския град Яш, а на 27 декември 1888 г. с благословението на митрополит Йосиф мощите й са положени  в новата митрополитска катедрала в Яш, където пребивават и до днес.
„Нека всички заедно в неделя – на Петковден, да бъдем на литургията  и на молебена в параклиса „Св. Петка", за да се помолим и да благодарим на светицата, помагаща и главна духовна закрилница векове наред на нашия български народ!", призовават от Архиерейското наместничество.

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I