Църквата в смолянското село Пещера ще има храмов празник в петък, когато се почита свети великомъченик Димитрий Мироточиви. По традиция тогава се събират родените в това селце пещерци,  установени в Смолян и в различни селища в страната, както и много гости.
Празничната св. Литургия в храма „Св. Димитър“ от 10 часа ще отслужи председателят на храма отец Георги Атанасов. С него ще пее църковният хор с диригент Юлияна Атанасова.
За храмовия празник на църквата в с. Пещера има осигурено безплатно пътуване. Автобусът ще тръгне в 9 часа от паркинга пред супера в Горно Райково и ще спира на всяка спирка в града. За празника ще има осветен курбан.
С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай на Димитровден Негово Високопреподобие архимандрит Висарион ще отслужи от 9 часа света божествената Литургия в катедрален  храм „Св. Димитър“ – град Пещера.
Св. Димитър е роден през 270 г. в град Солун, с баща управител на града. От малък е вярващ в Христос. След смъртта на родителите му бил назначен на висок военен пост, император Максимилиан поискал Димитър да се откаже от вярата в Христа и да преследва християните. Не успял да го склони, затова го хвърлил  в тъмница. Бил мъчен и прободен с копие през 306 г. След като гоненията на християните били прекратени, над лобното място и гроба на св. Димитър в Солун бил построен малък храм. В него ставали много чудеса. По-късно храмът бил разширен и тогава намерили нетленните останки на мъченика. От тях потекло благовонно миро и затова Църквата го нарекла Свети Димитър Мироточиви.
Почитта към Св. Димитър Солунски е разпространена широко на Балканите, особено в Света Гора, посочва Православието. Името на св. Димитър е свързано и с историята на българския народ. През  1185 година, по време на двувековното византийско робство, братята-боляри Асен и Петър обявили в Търновград, че не признават повече византийската власт. Това станало на 26 октомври, на храмовия празник на построената от тях църква, наречена на св. Димитър. Закриляни от него, въстаниците довели  борбата за независимост и възстановяване на българската държавност до успешен край.  През пролетта на 1187 г., след неуспешна обсада на Ловеч, византийският император подписал мирен договор, който признал властта на Асен и Петър над Северна България. Така започнала историята на Второто българско царство.
24smolian.com


Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I