Отварянето на ГКПП „Рудозем" ще реши до голяма степен проблема с безработицата в региона, давайки нова почва за инвестиции. Този анализ бе направен по време на информационна среща за представители на бизнеса от Смолянско, която се проведе в Областна администрация. Основната цел бе участниците да бъдат запознати с актуалните възможности за финансиране на проектни предложения по оперативните програми, както и с европейски финансови инструменти за подпомагане на бизнеса в област Смолян. Засегната бе и темата за младежката безработица.
„В момента в община Смолян по програмата за безработни до 29 години бяха подадени заявления от 120 младежи. 86 вече са назначени, като тя е отворена и има все още възможност да бъдат включени допълнително хора. От тези 120 имаше младежи, които не отговарят на изискването, поради което не можаха да се включат. Толкова кандидатстваха, имаше възможност да се включат и повече, тъй като нямаше квотен принцип, не е определен такъв", заяви зам.-областният управител Андриян Петров. Относно програмите, засягащи хората над 29 години, той обясни, че интересът е голям и искрено се надява процедурата да стартира от следващия месец, каквито индикации има от Министерството на труда и социалната политика, „защото това е шанс за много хора да намерят своята реализация".
„В момента Българското правителство работи сериозно върху Целенасочената инвестиционна програма за трите региона – Северозападния, Родопи и района на Странджа. През последните години икономическата миграция нанася щети на тези региони и без такава програма нещата няма как да се върнат в нормалното положение", с което заместник-областният управител Андриян Петров отбеляза, че най-важно е да се създадат икономически условия в региона, които да задържат младите хора тук. Във връзка с това, отварянето на пункта при Рудозем е една от целите, за чието реализиране работи областната управа. „Засега нещата вървят с едни добри темпове. Този пункт освен, че ще бъде поредната връзка, която ще дава възможност за излизане на други пазари, през него ще преминават както туристически автобуси, така и товарни камиони. Това ще даде на региона една друга специфика, ние ще се превърнем в един от главните пунктове на един граничен път. Казвам всичко това, защото, когато човек реши да инвестира трябва да е наясно поне в близка перспектива какво реално предстои и какво ще се случва, за да може да изгражда някакви планове. Процесите са взаимосвързани и ние трябва заедно – държава, местна власт и бизнес, да преодоляваме трудностите, за да постигнем напредъка на развитите държави", посочи Петров.
Разликата в стандартите на България и останалите европейски държави е в основата на увеличаващата се миграция в региона на Смолян. Проблем е също така и липсата на квалифицирана работна ръка поради образователнита система и подготовката на нужните кадри за бизнеса, който охарактеризира феномена „свободни работни места-голяма безработица". Това коментира пък пред БНР кметът на Смолян Николай Мелемов.
„Държавата има намерение да направи програма, с която да подпомогне региони като Родопите, защото в планината наистина животът е по-труден и по-скъп", посочи Мелемов. По думите му с бъдещото откриване на ГКПП "Родозем-Ксанти" с Гърция, туризмът като отрасъл ще получи голям тласък. Очаква се пунктът да разполага с по четири ленти за движение в посока „вход" и „изход".
24smolian.com
ама кога тва??? хахахаха
ОтговорИзтриванеЕвала ви щото действате натискате да се случват нещата ,а не сте седнали да хленчите че сме в беден край и че нищо не става.
ОтговорИзтриване