ТОП Новини

Нико Ников/24smolian.com/Коментари

Мъдри се бюджет. И още отсега той изглежда ужасяващ.

Плановете на правителството, описано като „Други инвестиционни проекти без проектна готовност за нуждите на Въоръжените сили“.

През тази година да се дадат 40 млн. евро за въоръжаване, докато едва 13 млн. евро за спешните центрове и линейки. Догодина – 293 млн. за оръжия, 0 за линейки, 2028-ма – 286 млн. евро за война, пак нула за спешните центрове.

А, в България се мре и без да има война.

На какво си играем? На ядосани хлапета с водни пистолети и пушки на улицата?

Защото състоянието на армията (пълна безтегловност от влизането в НАТО) тези 619 млн. евро за 3 години няма как да го оправят. А, за другото – какво?! Пак ще събираме капачки?!

Имало дефицит – ще има, как няма да има.

Слава на… водните пръчки!

 


24smolian.com/Общество

Колко се пие на квадратен метър в населените места в Родопите?! Много опити за изчисления, но винаги се получава един и същи резултат – много. Изписва го дори на калкулаторите.

Да речем, на една пейка. Съдейки по мърлячите и обичайната арт инсталация, под заглавие „От космос към хаос“, може да се направи извод. И той пак е – много. Патрончета – колкото искаш, кенчета – тоже, пвц празни бутилки пак от алкохол – същата работа.

Та, това е. Една нация с определение – „С повод и без повод“.

Част от същността. Една пейка е по-оборотна от вървежната кръчма.

Няма спорт - има мизерия, има бой…

24smolian.com/Общество

„Ти ли ще ни кажеш, уе, чичка!“. Един от компанията решава да покаже какво е научил от хайванските времена на село и прави една бърза серия.

50 и кусур годишен мъж е набит и пратен в болница от хлапак. Причината е, че човекът е направил забележка на група ученици, които от чудене какво да правят в междучасието, окупирали пейка до блок в близост до училището и хвърляли отпадъците си, където намерят. Забележка, която се плаща с удари.

Това е бъдещето. Примитивни мърлячи навред.

 

***

 

Група хлапета стоят край спортния комплекс. Трима люпят семки на почти потрошената пейка. Тя въздиша нечуто. Едва две дъски са останали цели за седалищата. Останалите са били за използване на силата.

Едно от момчетата се е опряло в заградителната мрежа и с цялото си туловище се блъска в нея. Тя изнемогва, огъва се. То продължава. Видимо тегло – около 70 кила. Видима възраст – четвърти клас. Блъска като махало със задник тази изстрадала мрежа. Всеки момент може и да поддаде. Един от дългучите от пейката скача и лепва удар с крак в нея. Барем стане по-бързо.

В този момент минава мъж, който разхожда кучето си. Прави им забележка.

„Спрете, бе, какво очаквате да се случи? Ще я пробиете и ще паднете, после ще речете що всичко е развалено?“.

Момчетата се стряскат. Спират. Мъжът е едър. Хваща ги страх.

В момента, в който той подминава, едното изрича: „Тоя па, чичка, щяхме да го пребием!“.

И действията по натискане на мрежата продължават.

В същото време други тийнейджъри седят пльоснати на терена на игрището. Мач няма. Има пушене на електронни цигари. Едно от момчетата издухва дима в очите на останалите две. Ту в едната, ту в друга посока. Онези се хилят. Пък той се забавлява още повече.

Няма спорт.

Има мизерия.

Наглост и никакво уважение към самите тях.

Това се случва на спортните площадки. Това е новото поколение.

Хем дебело, хем просто.

 

Сравнението

 

„Предаване по турска телевизия. Коментират се научните трудове на Джанан Каратай, която е професор по сърдечно-съдови заболявания. Пише книги за здравословен начин на живот.

Гледам сравнението. Какви фигури са имали хората през 70-те и сега. Същото бе и в България.

Гледам и си мисля за храните в чуждите вериги. За качеството им, за това, което ядем. За затлъстяването на децата. Второкласници носят дрехи XL размер. Земеделието и животновъдството ни са разнебитени. Медици алармират за инсулти и инфаркти при все повече млади хора, дори под 40-годишна възраст.

Съветът на Джанан Каратай е да се храним с това, което дядовците и бабите ни. Но, колко трудно е да се намери…“.

Мнение на български гражданин.

 

Някои го наричат „софийския катун“

 

И май са прави. Човек има усещането, че всички откачалки, от цялата страна, са си дали среща в столицата ни по едно и също време.

Комплексари, амбициозни, търсачи на лъскавото, най-обикновени неудачници.

В кой град дрогиран, татуиран, безработен, с автомобил за стотици хиляди лева, гази на тротоар хора? Някакъв пи*легар, надрусан с целия каталог от „европейската ни столица“ блъска спряла кола на светофар и убива шофьора. Хора биват нападани от мигранти, клошари, всякаква порода рецидивисти и трепани без капка милост по градинките. Някакви пи*легари влизат в мола-осветен и защитен обект, и пребиват момче, което си вади хляба там…

Примерите са десетки, стотици.

Случващото се в София е отражение на всичко, което става в останалите европейски столици.

Нищо по-различно.

В този ред на мисли, радвайте се, че отглеждате децата си в малкия град. Но внимавайте как децата ви се превръщат в отражение на големия.

Спокойствието не се измерва в пари…

 


Десетки хиляди…

 

Десетки хиляди плащат данъкоплатците в областните градове Кърджали и Смолян заради вандалските акции на плиткоумни пубертети.

„Обръщаха кашпи из центъра, трошат наред след дискотека“, казват в Смолян.

„Не остана здрава пейка за сядане, здрава маса в беседка, все едно хуни са минали“, изповядват в Кърджали.

И всичко това идва от тийнейджъри, в болшинството на които родителите са зад граница. Никакво възпитание, оставени на произвола, но с евро в джоба, превеждано всеки месец.

До това води липсата на сила у дома. Безсилие навън. Тези деца са неспособни да се справят с какъвто и да е проблем без интернет.

Те не могат да съзидават, а да рушат. Вътрешното чувство на опустошеност ги тласка към подобни прояви, казват специиалисти специално за „Родопи voice“.

Гурбетът нарои безброй жилищни сгради, оборот в милиони за строителни предприемачи, но разби семействата и превърна децата в това, което всички виждат и усещат.

Лъскавият автомобил е мечтата на живота, дрогата-двигател…

 

Мъжеството?! Бради, прически, оскубани вежди и епилирани крака

 

Две коли се засичат на пътя. Германски марки, лъскави, тузарски. Слизат водачите и почват спор…

Коментарът на една родопчанка:

„Напомпани млади мъже. С прически, гел, бради, оформени вежди, вероятно и с епилирани крака. Дървят се и се правят на... В един момент кавгата преминава в оспорване качествата на автомобилите.

Някакво странно показване на мъжество…

Един хилав човечец. На улицата. Пред магазин. Жена се спъна и падна на тротоара. Той пусна торбите с напазаруваното. В една от тях имаше бутилка ракия, която се счупи. Мъжът заряза всичко, за да подаде ръце на дамата и да я изправи. Помогна й, след което си взе торбичките, изхърляйки стълклата от счупеното шише, и потегли към дома си. Не се върна в магазина, за да си купи нова бутилка. Вероятно нямаше пари. Алкохолът си замина, но той показа по-голямо мъжество от онези с германските автомобили и оскубаните вежди.

Един мъж протяга ръка, не се пеняви. В речника му има много думи, не пет изречения, изричани под формата на мучене“.

 


Не е важно колко силно удряш

 

Има нещо неразбрано, недообяснено в това общество. Нещо сбъркано. Нещо надолу с главата. И от там идват проблемите ни.

„В залата идваха много момчета. Някои израснаха пред очите ми. От хлапета виждах как стават мъже. Млади, но възмъжаваха. Бойните умения им придаваха смелост. Но те използваха тази сила в друга посока…

Един изби зъбите на свой роднина, защото не му дал пари; друг пребиваше хора за удоволствие на улицата; трети стана…

Няма значение. Тези момчета бяха обречени да не станат големи спортисти, въпреки че имаха заложбите. Защото в тях надделяваше комплексарщината. Удрящият силно е мъжът!

Не, пичове, подаващият ръка и защитаващият слабите и изправящ се срещу силните е истинският мъж-вие просто бяхте и сте комплексари. Които в нито един момент не се опълчихте на съдбата. Не погледнахте силните в очите, а скланяхте глави. Не се изправихте срещу неправдите.

Вие сте пу*ки, пълни.

След всеки по-силен удар охкахте като побарани девойки. И си го изкарвахте на хора, които нямат вашите умения.

Това не е спорт.

Така се оформя едно комплексарско общество, в което някакви пъпчиви бият хора по моловете“.

Коментар на спортист. Практикувал бойни спортове и видял истината.

 

***

 

Обществото боледува. И за тази болест ваксината е семейството. Личният пример. Добрата дума. Не еврото от „Данмарката или Алеманията“.

„Родопи voice

24smolian.com/Общество

Световното първенство по футбол оказва влияние върху туристическите пътувания и е сред причините за по-слабото започване на летния сезон по Българското Черноморие.

Депутатски лаф. Според народният представител от управляващата партия, подобна тенденция се наблюдава при почти всички големи футболни форуми и не е характерна само за България.

Разбира ги нещата. Дълги години е бил мениджъър на хотели по морето.

Дума обаче няма за цените и „превалутирането“ лев за евро. Че нещо, което миналия сезон е струвало 50 лева, към днешна дата е 50 евро.

Не, Световното е виновно.

Пък ще видим след финала.

 

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

По повод 26 юни - Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества, Превантивно-информационният център по наркотични вещества към Община Смолян организира Ден на отворените врати, насочен към младите хора в училищна възраст.

Инициативата има за цел да повиши информираността за рисковете, свързани с употребата на наркотични вещества, както и да насърчи превенцията чрез интерактивни и практически занимания.

За посетителите е подготвена богата програма, която включва тематична изложба, кулинарна работилница с превантивен акцент, информационен кът, образователно-превантивна сесия със симулативни очила, както и викторина с награди.

Една от най-интересните части на инициативата ще бъде демонстрацията със специални симулативни очила, чрез които участниците ще могат да усетят как употребата на психоактивни вещества влияе върху координацията, реакциите и възприятията на човека. По този начин организаторите целят по въздействащ начин да покажат реалните опасности от наркотичната зависимост.

Събитието ще се проведе на 26 юни от 10 до 17 часа в сградата на Общината.

От Превантивно-информационния център отправят покана към ученици, родители, учители и всички заинтересовани граждани да посетят инициативата, да зададат своите въпроси и да се запознаят с дейността на специалистите, които ежедневно работят в сферата на превенцията и борбата със зависимостите.

24smolian.com/ Общество

Намерението на управляващите тихомълком да закрият Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия представлява скандален опит за изтриване на паметта за  събития и процеси от мрачните времена на комунистическия режим, както и участниците в тях. За репресиите и главните им извършители, за мрежата от доносници, за авторите и изпълнителите на най-голямото етническо прочистване - т.нар. “възродителен процес”, за концлагерите за репресии на противници на комунизма.

Това обяви в декларация лидерът на ДПС и председател на Парламентарната група на ДПС Делян Пеевски.

„Единственият начин да бъде предотвратена опасността да се повторят тези мракобесни времена и методите им в днешно време е живата памет за тях.

Затова ние от ДПС категорично се противопоставяме на това намерение на управляващите и призоваваме за широк обществен дебат за бъдещето на Комисията по досиетата. Защото ако ДПС категорично и безвъзвратно се изчисти от всички агенти на ДС, то в други партии все още намират реализация на публични позиции хора, обременени с тежко ДС минало.

Днес България има нужда не от нови разделителни линии, а от окончателно затваряне на тази страница чрез пълна прозрачност. Истината не трябва да плаши никого. Тя е необходимото условие, за да гледаме напред като демократична европейска държава, а прикриването на миналото подкопава доверието в институциите и оставя съмнения, които тежат върху обществения живот десетилетия наред“, категоричен е Делян Пеевски.

 

24smolian.com/ Общество

Правителството планира да увеличи значително от 1 август цените на електронните винетки - с цели 30%. Така цената на годишната винетка ще скочи от сегашните 49.60 евро на 64.50 евро. Седмичната ще стане 10 евро при сегашни 7.67, а месечната - нараства от 15.34 на 19.90 евро.

Увеличението на винетните такси бе обявено от финансовия министър Гълъб Донев при представянето на проектобюджета за 2026 г. в сряда като мярка за увеличение на постъпленията в хазната с цел намаляване на бюджетния дефицит. Според разчетите на МФ повишението им с 30% от 1 август ще донесе до края на годината  24,6 млн. евро допълнителни приходи, а за следващите години - 53,3 млн. евро.

Министерството на регионалното развитие вече е публикувало проекта на новата тарифа за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, пише "Сега".

В мотивите се посочва, че увеличението на винетните такси за леките автомобили е наложително, заради "натрупани макроикономически и структурни фактори, които застрашават фискалната и експлоатационната устойчивост на пътния сектор".

Сегашните цени на пътните такси за леките автомобили не са осъвременявани от 2019 г., когато влязоха в сила електронните винетки, посочва МРРБ. Още тогава годишната винетка е определена на 97 лв., като в момента се заплаща евровата й равностойност. Без промяна са и останалите винетки - уикенд, седмична, месечна и тримесечна.Това обосновава необходимостта от увеличение с инфлационния индекс за този период, като се предлага ръстът да е с 30%.

От МРРБ отбелязват още, че междувременно, натрупаната инфлация не само в страната, но и в еврозоната за периода 2019–2026 г. сериозно е девалвирала реалната стойност на събирания ресурс от пътни такси. Цените на основните суровини – битум, асфалтови смеси, цимент, арматурна стомана и енергоносители – са се вдигнали значително.  Разходите за труд и осигуровки в сектора на пътното строителство и поддръжка също са се повишили, което е оскъпило стойността на всеки линеен метър рехабилитиран път.

В същото време над 35% от второкласната и третокласната пътна мрежа в страната (общо над 7000 км) се намират в лошо състояние, за чийто ремонт има хроничен недостиг на средства. Постъпленията от пътни такси стигали предимно за текущи аварийни дейности, но не и за цялостна рехабилитация.

Август е подходящ месец за вдигане на винетните такси, смята МРРБ - той е с най-висока концентрация на транзитен трафик. Въвеждането на увеличение в този момент гарантира, че сериозна част от новия фискален товар ще бъде поет от чуждестранни ползватели на мрежата. Освен това, генерираният излишък през есенните месеци ще осигури необходимия финансов буфер за зимното поддържане на пътищата, очаква регионалното министерство.

От 1 август с 30% се увеличава и компенсаторната такса, която се дължи вместо глоба при шофиране без винетка. Тя става 46.50 евро при сегашни 35.79 евро, като условието е да се плати в 14-дневен срок от връчването на електронния фиш.

 

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Въпреки демографските предизвикателства и ограничения строителен пазар в Родопите, област Смолян отчита голямо жилищно строителство през 2025 година. По предварителни данни на Националния статистически институт в региона са изградени 29 нови жилищни сгради с общо 119 жилища.

Данните показват, че преобладаващата част от новото строителство е концентрирана в еднофамилни къщи. От всички новопостроени сгради 23 са къщи, три са жилищни блокове и кооперации, две са смесени сгради, а една е вила. Най-голям дял имат двуетажните постройки - 12, следвани от едноетажните и триетажните с по седем сгради.

От новите 29 сгради, 17 са изградени в градовете на областта, а останалите 12 - в селата. Преобладаващата част - 25 сгради, са със стоманобетонна конструкция, което показва тенденция към модерно и устойчиво строителство.

Общо 119 нови жилища са въведени в експлоатация през годината.

Общата полезна площ на новопостроените жилища достига близо 10 000 квадратни метра, като жилищната площ е над 8 000 квадратни метра.

Статистиката отчита и друга тенденция - през 2025 година в област Смолян са съборени 10 жилищни сгради с общо 17 жилища в тях. Всички те се намират в Златоград. Половината от премахнатите сгради са построени преди Втората световна война, а останалите - през периода 1946 – 1960 година.

Според данните всички съборени сгради са били еднофамилни къщи, собственост на физически лица. Общата им площ е била 857 квадратни метра.

Числата показват, че макар строителният сектор в областта да не се развива с темповете на големите градове, интересът към изграждането на нови жилища остава устойчив. В последните години все повече хора избират Родопите за постоянно живеене или за втори дом, което поддържа активността в жилищното строителство в региона.

Михаела Илиева/24smolian.com/Регион

Основният общински път Баните - Вишнево - Гълъбово е напълно обновен след мащабен ремонт на стойност 3,5 милиона евро без ДДС.

Проектът е сред най-значимите инфраструктурни инвестиции в община Баните през последните години и е реализиран изцяло с държавно финансиране, осигурено на два етапа чрез решения на Министерския съвет.

Реконструираният участък е с дължина близо 10 километра и свързва общинския център Баните със селата Вишнево и Гълъбово. Освен цялостно преасфалтиране на трасето, при ремонта са изградени нови отводнителни съоръжения, канавки, водостоци, мантинели и подпорни стени, които ще повишат безопасността и устойчивостта на пътя в планинския район.

Обновяването не се ограничава само до пътната настилка. В населените места Вишнево и Гълъбово са подменени тротоарите, монтирани са нови предпазни парапети, а централните площи са изцяло обновени. По този начин проектът подобрява не само транспортната свързаност, но и градската среда в двете родопски села.

Местната власт определя ремонта като стратегически за развитието на района, тъй като трасето осигурява ежедневен достъп на жителите до общинския център и улеснява връзките между населените места. Очаква се модернизираната инфраструктура да подобри условията за живот, да улесни бизнеса и да създаде по-добри предпоставки за развитие на туризма в общината.

С реализирането на проекта един от най-важните общински пътища в района вече отговаря на съвременните изисквания за безопасност и комфорт, а жителите на Вишнево и Гълъбово получават значително по-добра транспортна връзка с останалата част на община Баните.

 

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Община Доспат предприема действия за запазване на статута на средищни и защитени училища и детски градини за учебната 2026/2027 година. Предложението е внесено от кмета инж. Елин Радев до Общинския съвет и има за цел да гарантира достъпа до образование в отдалечените планински населени места.

В докладната записка се посочва, че ежегодно се актуализират списъците на защитените и средищните образователни институции, като предложенията се изпращат до Министерството на образованието и науката. Статутът осигурява допълнително държавно финансиране и възможност за безплатен транспорт на децата и учениците.

Като средищно училище за учебната 2026/2027 година е предложено да остане Средно училище „Димитър Благоев“ в Доспат. То приема ученици от различни населени места в общината и изпълнява ключова роля за образователната система в региона.

В списъка на защитените детски градини са включени ДГ „Слънце“ в Доспат, ДГ „Елица“ в Барутин, ДГ „Мечта“ в Късак, ДГ „Звънче“ в Змеица, ДГ „Кокиче“ в Бръщен, ДГ „Петя Лубарова“ в Любча и ДГ „Зора“ в Црънча.

Защитен статут се предлага и за редица училища в общината – СУ „Димитър Благоев“ в Доспат, ОУ „Христо Ботев“ в Любча и Късак, ОУ „Васил Левски“ в Чавдар и Змеица, ОУ „Яне Сандански“ в Бръщен и ОУ „Никола Вапцаров“ в Црънча и Барутин.

В мотивите към предложението се подчертава, че голяма част от населените места в общината се намират в труднодостъпни планински райони. Пътищата са с множество завои, стръмни участъци и тежки зимни условия, което затруднява ежедневното пътуване на учениците. Според администрацията именно това налага запазването на защитените училища и детски градини, за да не бъде ограничен достъпът на децата до качествено образование.

От Общината посочват още, че защитените учебни заведения получават допълнително финансиране заради малкия брой ученици и деца, което позволява тяхното нормално функциониране въпреки демографските предизвикателства.

Предложението предстои да бъде разгледано от Общинския съвет на Доспат, след което решението ще бъде изпратено до Министерството на образованието и науката.

24smolian.com/Регион

Живата памет на Родопите ще оживее отново в центъра на Девин.

На 27 юни от 19 часа площад „Игор Юруков“ ще се превърне в сцена на традиции, фолклор и местни кулинарни изкушения по време на първата за тази година съвместна вечер на населените места.

В празничната програма ще се включат представители на Триград, Селча, Гьоврен, Беден, Лясково и квартал Настан. Те ще покажат богатството на родопската култура чрез автентични носии, обичаи, народни песни и танци, местни занаяти и характерни за района традиционни ястия.

Посетителите ще имат възможност да опитат приготвени по стари рецепти родопски специалитети, пазени и предавани от поколение на поколение. Атмосферата ще бъде допълнена от изпълнения на самодейни състави и народна музика, които ще превърнат вечерта в истински празник на родопския дух.

През последните години инициативата се утвърди като едно от най-очакваните събития в летния календар на община Девин. Освен че съхранява и популяризира местните традиции, проявата представя културно-историческото наследство на района и привлича все повече гости и туристи.

Организаторите подчертават, че събитието има и друга важна мисия - да укрепва връзките между населените места в общината и да съхранява живото наследство на Родопите.

С подкрепата на местните читалища, кметства и Община Девин, празникът и тази година обещава да събере жители и гости около богатството на родопската кухня, музика и традиции.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Църквата „Св. Йоан Кръстител“ в смолянското село Петково отбеляза своя храмов празник и 190 години от построяването си - юбилей, който събра вярващи, жители и гости на родопското село с богата история и силни традиции.

Сред най-интересните истории, свързани със светинята, е тази за часовника на камбанарията, който продължава да работи и днес. Монтиран през 1936 година, той е изграден с финансовата подкрепа на цар Фердинанд и вече близо девет десетилетия отброява времето над Петково.

Празничната литургия бе отслужена от архимандрит Дамян, ефимерий на Пловдивската духовна семинария, в съслужение със свещеници от област Смолян. По време на честването бе припомнена историята на храма, който е сред осемте църкви, изградени в Средните Родопи след издаването на султански ферман през 1836 година.

Разрешението за строеж е получено през април същата година, като според историческите сведения местните християни успяват да изградят храма само за три месеца. Църквата е осветена на 2 юли 1836 година и се превръща в духовен център на района. В строежа участват почти всички жители на Петково, които влагат труд, средства и усилия, за да осъществят мечтата си за собствен християнски храм.

Първоначално църквата е била ниска и частично вкопана в земята, съобразно ограниченията на времето. Днешният ѝ облик се оформя след основен ремонт през 30-те години на миналия век, когато е изградена новата камбанария и е поставен часовникът, превърнал се в една от емблемите на селото.

Местните жители пазят жив спомена за поколенията, които са се борили за свободата и българската идентичност в Родопите. Петково е известно с участието на свои жители в националноосвободителните борби, а потомците им и днес съхраняват паметта за тези събития.

Любопитен факт е, че оригиналният ферман, разрешаващ строежа на храма, се съхранява в Държавния архив в Смолян. Така близо два века след изграждането си църквата „Св. Йоан Кръстител“ продължава да бъде не само духовен дом за вярващите, но и жив паметник на историята, вярата и родолюбието в Родопите.

24smolian.com/ Политика

Олигархичните медии, свързани с кръга “Капитал” на Иво Прокопиев дирижирано тиражират фейк новини за хора “напускащи”, “отцепващи се” или нещо подобно от ДПС, съобщават от партията.

От 265 общински съвета в страната, в които ДПС има близо 800 общински съветници, кампанията “открийте отцепниците” придобива водевилен характер, защото:

Първо - публикациите са откровен фейк, тъй като или не включват конкретни хора, а абстрактни формации или се визират хора, които или нямат нищо общо с ДПС или не са част от партията от години.

Второ - при толкова сериозни теми и проблеми на национално ниво, за които се очаква висока журналистическа чувствителност, заниманията с целостта и политическото здраве на ДПС са знак за едно - че ДПС е в отлично политическо здраве, с добре работеща имунна система, а с единството си ДПС продължава да е незаобиколим фактор в българската политика.

 

24smolian.com/Общество

Какво спечелиха гърците от отварянето на граничните пунктове в Родопите?

По темата разсъждава човек, който нарича себе си „древен трак“.

Разбила им се инфраструктурата, а преди на „лека ръка“ правителството в Атина да отвори порталите, трябвало да постави въпроса с връщането на „безценните реликви“, които били отмъкнати от там по време на трите български окупации на района по време на войните?!

И тези бръщолевеници са публикувани в електронно новинарско издание в Комотини.

Наистина, кой какво спечели?

Отварянето на „Златоград“ и особено на „Маказа“ отприщи невиждан туристопоток. Стотици хиляди румънци и българи всяко лято буквално съживиха най-окаяния регион в Гърция, забравен от десетилетия. Кърджали понася целия трафик, а „Беломорски“ въздъхна от тежестта му. Гърците идват заради казина, евтини горива и промоции по големите вериги, докато още се пазаруваше с левове.


Обратното, милиони евро се харчат от нашенци по плажовете на Бяло море
. Гърция от своя страна инвестира (къде свои, къде евросредства) в инфраструктура в забравения регион. Дори бабичките в Мароня започнаха да печелят.

С отварянето на „Маказа“ квартира с изглед към местното гробище струваше 5-10 евро.

Огромният интерес и туристопоток така отрака гърците по рибарските села, че цените им вече гонят тези по Френската ривиера. Въпреки всичко, родопчани спечелиха море на една крачка. И нищо не ги спира.

С други думи, ако не бяха българи и румънци, единствените реликви в тази част на Гърция щяха да са 40-годишните пикапи „Тойота“, натоваарени с бали за добитъка.

 

 

Нико Ников/24smolian.com/Коментари

Дойде Гюров и „Петрохан“ замръзна. Тръгна си Гюров, „Петрохан“ не мърда. Някакъв педофилски чадър вероятно? Че всички свързани със сектата все партийци.

Бърз обзор за днес, а няма и обед.

Три трупа след убийство заради гей ревност.

24-годишна майка умира от предозиране с фентанил…

Нямате ли усещане, че цялото общество е на фентанил? Държавата също. Скована, ни напред, ни назад, ни вляво, ни вдясно. Стои като вцепенено дрогирано зомби и наблюдава събитията. Проронва думи сутрин, на обед точно обратното. Ще замразяваме заплати, няма да замразяваме. Ще бутаме сградите на „Баба Алино“, след това – няма да ги бутаме. Думи не обелва за Благо кмета, който е допуснал всичко това. Партийна секта…

Започнали ремонти на пътища – спрени плащания от месеци. Ще започваме други, ама пари няма. Ще работим, ама никой не си мърда пръста. Администрацията била тромава, тежка, огромна, ама през ден назначаваме нови и нови хора, трудова борса.

Бюджет няма, но и дума за него също.

Държава на фентанил. Плямпане, докато не падне вцепененото тяло.

 

24smolian.com/Общество

Екипи на пожарната в Смолян са оказали съдействие при два случая на забелязани змии на пешеходната зона в областния град, съобщиха от ОД на МВР.

В 14:23 ч. и в 21:45 ч. на 23 юни са получени сигнали за влечуги на бул. „България“. Огнеборците са извършили дейности по обезопасяване на районите и преместване на змиите на безопасни места.

24smolian.com/Общество

В РСПБЗН – Рудозем се проведе работна среща между представители на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Смолян и противопожарната служба на префектура Ксанти, Република Гърция.

Гръцката делегация беше водена от високо поставени служители - генерал-майор Аристидис Катирцидис  – оперативен координатор на пожарните служби на Централна Източна Македония и Тракия със седалище в Солун и Спиридон Кутрас – командир на Регионалното командване на пожарните служби на Източна Македония и Тракия.

На срещата присъства и инж. Недко Кулевски, кмет на община Рудозем, който прие делегацията на генерал-майор Аристидис Катирцидис.

От българска страна участваха комисар Чавдар Кичуков – директор на РД ПБЗН – Смолян и ръководители на районните служби в Рудозем, Смолян и Златоград.

Срещата е продължение на установените през последните години добри контакти между пожарните служби и е насочена към подобряване на взаимодействието при възникване на горски пожари в пограничните райони.

По време на разговорите бяха обсъдени организацията за реагиране при пожари, наличните сили и техника, както и начините за обмен на информация и координация между службите при необходимост от съвместни действия. Представителите обмениха опит по отношение на превенцията и гасенето на горски пожари, които през последните години се превръщат във все по-сериозно предизвикателство заради продължителните засушавания и високите летни температури.

Обсъдени бяха и възможностите за провеждане на съвместни инициативи и укрепване на взаимодействието между службите при работа в пограничния район.

Комисар Чавдар Кичуков и ръководителите на гръцката делегация дадоха висока оценка на изграденото през годините сътрудничество и подчертаха значението на прекия обмен на информация и добрата координация за своевременното и ефективно реагиране при възникване на пожари и други извънредни ситуации.

След работната среща гостите от Република Гърция разгледаха базата и специализираната техника на РСПБЗН – Рудозем.

 

 

24smolian.com/Криминале

Амфетамин е открит при извършена проверка на помещение в Затворническо общежитие – Смолян, обитавано от шест лица, изтърпяващи наказание „лишаване от свобода“, съобщиха от полицията.

По случая е образувано досъдебно производство за притежание на наркотични вещества.

24smolian.com/Общество

Нерегистрирано МПС е установено в село Стаарцево, съобщиха от полицията.

Полицейски служители са спрели за проверка 67-годишен местен жител, управлявал триколесно електрическо превозно средство. Установено е, че същото не е регистрирано по реда на Закона за движението по пътищата.

По случая е образувано бързо производство за управление на нерегистрирано моторно превозно средство.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Община Неделино се нареди сред най-успешните в страната по резултати от държавния зрелостен изпит по български език и литература през 2026 година.

Това показва анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), изготвен на базата на официалните резултати от тазгодишните матури.

Неделино е сред едва двете общини в България, в които средният успех на всички явили се зрелостници надхвърля оценка „Много добър“. По този показател родопската община се нарежда редом до Челопеч и оставя зад себе си десетки по-големи общини и областни центрове.

Още по-впечатляващо е представянето на Смолянска област като цяло. Освен Неделино, в топ 5 на общините с най-високи резултати на матурите попадат и Златоград и Баните. Така три родопски общини се нареждат сред най-добре представилите се в страната по български език и литература.

На матурите по български език и литература през тази година са се явили близо 49 000 ученици. Средният успех за страната е добър 4,39, което е по-високо спрямо предходната година. Въпреки общото подобрение на национално ниво, резултатите на Неделино, Златоград и Баните изпъкват като едни от най-добрите в България.

Според експертите подобни постижения не се дължат на случайност или на единични силни випуски. Те са резултат от последователна работа на учители, училищни ръководства, ученици и родители. Именно затова общини като Неделино успяват години наред да поддържат високи образователни стандарти и да доказват, че качественото образование не е привилегия само на големите градове.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

С окончателно решение Върховният административен съд сложи край на един от най-обсъжданите обществени казуси в Смолян през последните години - изграждането на фотоволтаичен парк край квартал Устово. Магистратите потвърдиха изцяло решението на Административния съд в Смолян, който вече бе обявил процедурата по реализацията на инвестиционното намерение за незаконосъобразна.

Така след месеци на обществени дебати, протести, подписки и съдебни спорове проектът окончателно отпада. Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване.

Казусът предизвика сериозен обществен интерес още от самото начало. Жители на квартал Устово организираха срещи, протести и различни граждански инициативи, изразявайки опасенията си относно бъдещото изграждане на фотоволтаичен парк в непосредствена близост до жилищната зона. Според тях реализацията на подобен проект би променила облика на района и би засегнала жизнената среда на местните хора.

Освен търговското дружество, участвало в процедурата, жалби по случая подадоха и десетки жители на квартала. Макар гражданите да не бяха допуснати като страна по делото, техните действия и обществен натиск превърнаха темата в една от най-коментираните в Смолян през последните месеци.

Решението на съда поставя и важен обществен въпрос - докъде се простира правото на гражданите да защитават интересите си при инвестиционни намерения, които засягат средата, в която живеят. Именно този аспект превърна казуса от чисто административен спор в символ на активното гражданско участие.

Междувременно местната власт предприе действия, които на практика обезсмислиха инвестиционното намерение. Предназначението на терена бе променено, което допълнително затвърди невъзможността проектът да бъде реализиран в първоначалния му вид.

Новината бе посрещната с удовлетворение от жителите на Устово. В социалните мрежи Инициативният комитет „За Устово“ определи съдебното решение като победа на гражданската енергия, единството и постоянството на хората, които не останаха безучастни към бъдещето на своя квартал.

С окончателното решение на ВАС един продължил дълго обществен спор приключва. За жителите на Устово това е доказателство, че когато хората са обединени около обща кауза, могат да защитят позицията си и да бъдат чути. За институциите случаят остава важен пример за значението на прозрачността, обществения диалог и съобразяването с мнението на местната общност при реализирането на големи инвестиционни проекти.

 

Михаела Илиева/ 24smolian.com / Регион

Чепеларе се включи в световното отбелязване на Международния олимпийски ден с поредица от спортни прояви, демонстрации и открити тренировки, организирани от местните спортни клубове. Инициативата на 23 юни бе посветена на популяризирането на активния начин на живот, олимпийските ценности и привличането на повече деца и млади хора към спорта.

Програмата предложи интересни и достъпни за всички занимания, които дадоха възможност на жители и гости на родопския град да се докоснат до различни спортове и да научат повече за тях от действащи състезатели и треньори.

Един от акцентите в проявите бе откритата тренировка по биатлон и демонстрацията с лазерно оръжие, организирани от Спортен клуб „Рожен Чепеларе – 2016“. В Градския парк деца и възрастни имаха възможност да изпробват елементи от един от най-популярните зимни спортове, с които Чепеларе традиционно свързва своето име.

Любителите на приключенията и движението сред природата се включиха и в демонстрационна тренировка по спортно ориентиране, организирана от Клуб по ориентиране „Студенец 24“. В Градската градина участниците се запознаха с основните принципи на ориентирането, работата с карта и компас и уменията за бързо вземане на решения в непозната среда.

Международният олимпийски ден се отбелязва всяка година по инициатива на Международния олимпийски комитет и има за цел да насърчава физическата активност и ценностите на олимпизма - уважение, приятелство, солидарност и стремеж към усъвършенстване. По целия свят милиони хора участват в различни инициативи, посветени на спорта и здравословния начин на живот.

Тазгодишното послание на Олимпийския ден бе „Спортът: изграждане на мостове, преодоляване на бариери“. То подчертава силата на спорта да обединява хората независимо от възраст, пол, националност или социален статус и да създава общност, основана на взаимно уважение и сътрудничество.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Само дни след силната градушка, нанесла сериозни щети върху земеделската продукция и домашните градини в община Неделино, местната власт предприема спешни мерки в подкрепа на пострадалите жители.

В двора на Туристическия информационен център в града започва раздаването на безплатни зеленчукови разсади за всички домакинства, чиито насаждения са били унищожени от природното бедствие.

Градушката премина през района с изключителна сила, оставяйки след себе си унищожени зеленчукови градини, повредени насаждения и сериозни загуби за десетки семейства. Най-засегнати са били населените места, където земеделието е важна част от ежедневието и прехраната на хората.

В отговор на тежката ситуация кметът на община Неделино Боян Кехайов обяви инициатива за подпомагане на пострадалите жители чрез предоставяне на безплатни разсади.

„Всяко пострадало домакинство ще получи помощ под формата на насаждения, от които се нуждае“, заяви кметът.

Осигурени са количества от едни от най-търсените зеленчукови култури - домати, краставици, пипер и патладжан. Целта е хората да могат възможно най-бързо да възстановят унищожените си градини и да компенсират поне част от понесените загуби.

Особено впечатляващ е фактът, че разсадите не са закупени със средства от общинския бюджет, а са дарени безвъзмездно от жител на село Тополица, община Айтос, и неговото семейство. Благородният жест показва, че в трудни моменти съпричастността и солидарността между хората могат да се окажат по-силни от последствията на природните бедствия.

Инициативата бе посрещната с одобрение от жителите на общината, които определят помощта като навременна и изключително необходима. За много семейства домашните градини са основен източник на пресни зеленчуци през летния сезон, а на места градушката е унищожила почти напълно реколтата.

С действията си община Неделино показва, че дори след тежко природно бедствие общността може да се обедини и да помогне на най-засегнатите.

24smolian.com/Регион

Община Девин успешно реализира поредна важна инвестиция, насочена към модернизиране на социалната инфраструктура и въвеждането на устойчиви екологични решения. Благодарение на финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост чрез инициативата RePowerEU, общината приключи изпълнението на проект за изграждане на фотоволтаична система, доставка на електрическо превозно средство и монтаж на зарядна станция за нуждите на социалните услуги.

Общата стойност на инвестицията възлиза на близо 202 268 лева, като основната цел е повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електроенергия и подобряване качеството на предоставяните социални услуги на територията на общината.

Сред най-значимите резултати от проекта е изграждането на нова фотоволтаична система с мощност 27 киловата върху сградата на Центъра за обществена подкрепа „Слънчо“ в Девин. Чрез използването на възобновяема енергия социалната услуга ще намали разходите си за електроенергия и ще допринесе за ограничаване на вредните емисии в околната среда.

Проектът включва и закупуването на нов електромобил, предназначен за дейностите по предоставяне на социални услуги. Превозното средство ще подпомага мобилната работа на специалистите и ще улеснява достъпа до социални услуги за жители от различни населени места в общината, включително хора в по-отдалечени райони.

За нуждите на автомобила е доставена и монтирана съвременна зарядна станция, оборудвана със система за контрол на достъпа и възможност за мониторинг на енергопотреблението. Това позволява ефективно управление на ресурса и оптимизиране на експлоатационните разходи.