ТОП Новини

24smolian.com/Общество

На „Маказа“ всичко е спокойно! Неделята е към края си. Както и уикендът.

По плажовете в Гърция все още има хора, готови да наблюдават залеза.

Другите – бегом към кръчмите, докато има свободни места.

За всички останали, добрата новина е, че утре е понеделник и е работен ден!

Самуил Крумов/24smolian.com/Коментари

Изпразнихме военните складове заради тази Украйна, някои политици дори спят вероятно с чаршафи в цветовете на украинското знаме.

Пък те – ебаси.

Представителката на Украйна на „Евровизия 2026“ Лелека разкри, че украинската делегация е съставила списък с творци, с които няма да взаимодейства, включително победителката DARA, по подозрения за връзки с Русия. В скорошно интервю певицата обясни, че решението е било взето още преди началото на репетициите във Виена…

Впрочем, единствената държава, която даде гласа си не за българската песен, а за тази на Англия. Обяснимо, нали британците управляват украинската армия.

Това е положението – „Баба Алино“, Али баба, и каквото друго се сетите. И гащите си подариха някои хора, но подозренията остават.

Ами, България никога не е припознавала Русия като враг. Просто е. Стармър, Макрон и останалите, на пет „линии“ евроатлантизъм, може и да сънуват голия Путин, но при нас подобни кошмари липсват. Освен в главите на онези с жълто-сините чаршафи.

Както и да е. Дара спечели и без политкоректността на Украйна-та.

24smolian.com/Общество

Къща бе взривена във врачанското село Добролево. Тя е собственост на Захари Кънчев, по-известен в района като Захари Зъба, съобщава агенция BulNews.

Инцидентът, който вдигна накрак специалните служби през изминалата нощ, беше потвърден официално и от Областната дирекция на МВР във Враца.

Взривното устройство е било хвърлено в имота малко след 1 часа след полунощ. По време на атаката собственикът не е бил в дома си.

Според неофициални източници, 28-годишният мъж се е укривал в Родопите, по-конкретно в град Мадан, за да избегне потенциална саморазправа. Той се е завърнал в Добролево едва вчера, за да огледа нанесените материални щети по сградата.

Местни жители споделят, че Кънчев няма постоянна работа, но демонстрира висок стандарт на живот. Той е натрупал сериозни дългове към заложни къщи и фирми за бързи кредити, които не е погасявал, което според хората в селото е и основната причина за бягството му в Родопите.

Полицията във Враца работи интензивно по разкриването на извършителите и поръчителите на нападението. В районното управление вече са разпитани част от заподозрените, като са им взети натривки за следи от взривни вещества.

Разследващите обаче са изправени пред сериозно предизвикателство, тъй като списъкът с кредитори на Захари Зъба е дълъг и тепърва ще се установява дали в случая няма намесени и лица от криминалния контингент, отпускали суми извън официалните банкови институции.

24smolian.com/Общество

Щом стане въпрос за наследство и хората стават други. Особено когато се касае за недвижими имоти, които предизвикват дори роднински войни.

Племенник бе налаган с бастун от вуйчо си заради къща, която предизвикала конфликт между наследниците на починал родопчанин, съобщава печатното издание „Родопи voice“.

Жена, заедно с брат си и сина си отишли да видят имота в областен град. Докато били на улицата, пред гаража, се задал автомобила на другия брат. Превозното средство било управлявано опасно към сина на жената, което накарало вуйчото да блъсне момчето, за да не бъде сгазено. От колата слязъл ядосаният роднина и започнал скандал с жената, която се придвижвала с дървен бастун. Набързо конфликтът ескалирал и братът грабнал бастуна и с него започнал да налага племенника си по главата и врата. При един от ударите дървеното съоръжение за опора се счупило. Намесил се другият брат, като накарал разбеснелият се вуйчо да се качи на колата и да потегли, за да не стане беля. Подаден бил сигнал до полицията, а мъжът установен малко по-късно.

Телесните повреди по главата и врата на племенника отвориха съдебна сага. На две инстанции магистратите решиха вуйчото да плати глоба в размер на 1000 лева, както и обезщетение на бития в размер на 1800 лева, отхвърляйки над тази част до пълния предявен размер от 10 000 лева.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Компетентните институции започнаха проверка след постъпили сигнали за предполагаемо хранително натравяне на деца, участвали в международния футболен турнир „Смолян къп 2026“.

Родители на участници твърдят, че през последните два дни са възникнали проблеми с храната в хотела в Пампорово, където са били настанени част от състезателите. Според тях десетки деца са проявили симптоми на стомашно-чревно неразположение, а два отбора дори са прекратили участието си в турнира. От Регионалната здравна инспекция - Смолян уверяват, че към момента няма данни за масово хранително натравяне, но проверката продължава.

Случаят предизвика сериозен обществен интерес, тъй като „Смолян къп“ е сред най-големите детски футболни турнири в страната, който ежегодно събира стотици млади футболисти, треньори и родители от България и чужбина. Именно поради големия брой участници всяка информация, свързана със здравословното им състояние, предизвиква незабавна реакция от страна на институциите.

Според родителите първите сигнали за неразположение са се появили през последните два дни. Част от децата започнали да се оплакват от силни болки в корема, гадене, повръщане и обща отпадналост непосредствено след хранене. По думите на родители някои от футболистите едва успявали да излязат на терена за мачовете си, а други били принудени да останат в хотелските стаи заради влошеното си състояние.

„Петък разбрахме от самите деца за множество случаи на стомашно-чревни разстройства и интензивно повръщане. Виждаме всяка среща от турнира и сме свидетели как някои от децата едва ходят по терена. Идват пребледнели и очевидно не се чувстват добре“, споделят родители.

По техни думи именно тези оплаквания са накарали част от родителите да потърсят съдействие от здравните власти. Според тях случаите не са единични и е необходимо да се установи дали причината действително е свързана с консумираната храна.

От Регионалната здравна инспекция – Смолян обаче представят различна картина. По официална информация в хотела са били настанени около 180 души, а само шест деца са съобщили за здравословни оплаквания. От тях двама участници са потърсили медицинска помощ, но не се е наложило приемането им в болница. Всички са били прегледани, получили са необходимото лечение и към момента състоянието им е добро.

От РЗИ – Смолян заявяват , че няма основание за паника, но въпреки това институцията е предприела всички необходими действия за изясняване на случая. Незабавно е започнало епидемиологично проучване, като инспекторите са извършили проверки на място.

В рамките на проверката са взети проби както от персонала, работещ в кухненския блок на хотела, така и от част от децата, проявили симптоми. Освен това инспекторите проверяват начина на съхранение на хранителните продукти, технологията на приготвяне на храната, условията в кухненските помещения, документацията за доставките и спазването на всички хигиенни изисквания.

Лабораторните анализи трябва да покажат дали причината за оплакванията е хранително натравяне, вирусна инфекция или друг здравословен проблем. До получаването на резултатите институциите се въздържат от категорични заключения.

Организаторите на турнира и здравните власти следят развитието на ситуацията и уверяват, че при необходимост ще бъдат предприети допълнителни мерки за гарантиране здравето и безопасността на всички участници.

 

24smolian.com/Общество

14 евро на месец се струват доста пари за гурбетчията. И той просто не ги дава.

Пореден осъден собственик на апартамент в региона, който не е плащал за поддръжка на общите части във входа. Вземането бе поискано от дружество „Чиста къща“, с което Етажната собственост има договор.

В рамките на 18 месеца има натрупан дълг от 261 евро, като в сумата се включва възнаграждение за професионален домоуправител, фонд ремонт и обновление, електроенергия общи части, почистване на вход, електроенергия асансьор и техническа поддръжка на съоръжението. Съдът призна за установено дължимото.

Набъбва броят на подобни дела в региона. Обичайно те са срещу собственици, на които защитната теза е „Идвам си за месец-два, няма да плащам за цяла година“.

Десетки са и други подобни искове в съдилищата в Родопите. Те идват от топлофикации в големи градове в страната, където родопчани имат жилища, но не са плащали. Причината отново е същата – постоянното им пребиваване е извън страната.

24smolian.com/Общество

„Наложената от реалността финансова рамка!“.

Това отразявало бюджета.

By Гълъб Донев.

Гълъбът бюджетар. Човекът, под чийто нос се случи „Боташ“.

И той го подписа.

Сега ще прави бюджет- с дефицит, гонещ 6 процента.

Честито!

Поредният тъпак, който ще ви бръкне в джобовете, толкова дълбоко, че ще ви изскочат очите.

Гълъбът лети на поста, но вас ще ви приземи.

Бюджетар, нахакал ви „Боташ“?!

 

24smolian.com/ Общество

По повод 29 юни - Национален празник на Безопасността на движението по пътищата,  Община Смолян призовава всички участници в движението към повече внимание и отговорност на пътя.

В знак на грижа за децата и пешеходците на една от пешеходните пътеки в Смолян бяха поставени детски фигурки, които да напомнят на шофьорите да намаляват скоростта и да бъдат по-внимателни.

Нека заедно пазим живота и създаваме по-безопасна среда за всички!

24smolian.com/Общество

Напливът за дезинфекция на границата приключи. Няма и помен от колоните. Всички са по плажовете. По-нетърпеливите вече и по таверните.

На „Маказа“ всичко е спокойно. До утре…

24smolian.com/Общество

Скъпо им идва и на британците на Слънчака.

„Бе, не е чак толкова, ама за тези пари се очаква нещо с по-високо качество, а това не е така“, казват туристи от Острова, които в момента са в най-големия ни черноморски курорт.

Затова ядат на крак преди плажа. Дюнер за 8 евро или парче пица за 3 евро.


В ресторантите в комплекса супите се предлагат за около 4,50 евро, а порция паста варира между 11 и 12 евро.

„Ще плащаш и няма да мрънкаш, това е положението“, пък казват във Варна.

Веруюто е дори документирано официално. „Без фасони, моля!“, се кипри на бара на заведение край плажа край морската ни столица. Иначе там кафето е 2,50 евро, фрапето 4,50. Чадър с два шезлонга – 15 евро.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Община Баните посреща юли с богата програма от културни, кулинарни и фолклорни събития, които ще съберат жители и гости от цялата страна. През целия месец различни населени места в общината ще бъдат домакини на събори, празнични концерти, фестивали на родопската кухня и кинофоруми, превръщайки района в едно от най-оживените места това лято.

Началото ще бъде поставено на 4 юли в общинския център. От 12 часа на площад „Шести май“ ще се проведе традиционният курбан за здраве и берекет, а вечерта жителите и гостите ще могат да се насладят на Фестивала на родопската кухня, който ще представи характерни местни специалитети и автентични вкусове. Същия ден празнична програма очаква и жителите на село Кръстатица, където ще бъде раздаден курбан и ще се проведе традиционният селски събор.

На 5 юли традицията продължава с Давидковския курбан на връх Енихан, който ежегодно събира десетки хора от региона. Любителите на киното пък ще имат възможност да посетят „Загражден Филм Фест“, който ще се проведе от 10 до 12 юли в село Загражден. На 11 юли празничната програма ще продължи в село Оряховец, където Народно читалище „Пробуда - 1948“ ще организира вечерен концерт. На следващия ден пък на връх Енихан ще се състои и Хасковският курбан, който също е сред традиционните събития в района.

Празничната атмосфера ще продължи и на 18 юли. В село Малка Арда Народно читалище „Христо Ботев - 1958“ ще представи специална културна програма, а вечерта в село Загражден ще се проведе традиционната „Родопска вечер“, която ще събере изпълнители, жители и гости. Финалът на месеца също обещава силни емоции. На 25 юли на сцената в Баните ще се изявят самодейците от читалищата в района. Кулминацията ще бъде в последния ден на месеца, когато Народно читалище „Просвета - 1947“ ще представи заключителната празнична програма на централния площад.

С богатия календар от събития община Баните отново затвърждава позицията си като една от най-активните туристически и културни дестинации в Родопите. Съчетавайки традиционните фолклорни вечери, местната кухня, фолклора и киното, програмата предлага разнообразни преживявания както за местните жители, така и за хилядите туристи, които посещават района през летните месеци.

24smolian.com/Общество

„Това е голям проблем и ние го отчитаме. Решението е изграждане на кръгово кръстовище, което да замени светофарната уредба“.

Това е получил като отговор от гръцка страна на поставените въпроси относно дългите опашки на кръстовището край Комотини областният управител на Кърджали Бисер Николов.

Той е поставил проблема лично пред префекта на Източна Македония и Тракия Христодулос Топсидис, съобщи за 24rodopi.com Николов.

След влизането в Шенген и края на проверките на границата, именно прословутият светофар се оказа главен „трафикообразуващ“ фактор.

„Зелената светлина е толкова кратка, че преминават едва по 3-4 автомобила. Изчакването на останалите пък е по 2-3 минути. При този интензивен трафик, и без висене на ГКПП „Маказа“, за това време се образуват на моменти километрични колони“, се оплакват водачи още от миналото лято.

Изграждането на кръгово обаче ще отнеме време и най-оптимистичният срок за това вероятно ще бъде от следващия летен сезон.

 

 

24smolian.com/Общество

Започна да се пече положението. Най-вече по плажовете. Най-вече и в Гръцко. Щото по нашите нямало хора, туристите не идвали заради мачовете от Световното. В Гърция сигурно на брега ги излъчват, че там е пълно, а?

Един вика – сезонът ще е силен. Друг му приглася, ама в Слънчев бряг реват хорово – „Загиваме! Пълни сме едва на 20 процента, а първият летен месец си заминава“.

Това е работата – въпрос на гледна точка. Въпрос и на вкус, рекло кучето и навряло муцуна към задника си…

Де ги онези с нашарените цици срещу „Mafiqta“?!

Това се питам и мира не ми дава. Не че харесвам физиката на Лекси Фльорката. Ама, клатиха карпузи и подскачаха, не слизаха от ефира, лица на протести бяха през декември заради онзи бюджет. Не им бе по вкуса. А, за този, какво ще рекат?! Като е тройно по-хард и ще видят де серат гладните съвсем с коро.

А, помните ли какви ги търкаляха през декември?

„Тези хора разбират само от шамари и юмруци и ще получат това!…

…Пеевски го изкарваме от кабинета,  наемаме една хамалска фирма и го изнасяме…“.

Смелият Иво Мирчев от телевизионния екран. Бригадир на хамалите сигурно ще е Лекси Фльор. Заголена, по гръд, нашарена и води джензитата от площада.

Това е, което имаме като демокрация.

Заголеният г*з от Росенец и хамали. Хамалите на Сорос.

Тръгвай, бре, Иво, тръгвай, че хляб и зрелища му трябва на окаяния народ.

От друго няма нужда. Даже бюджет не му трябва.

Сорос плаща…

Бригадирското движение на Ивчо, дето баща му е бил БКП секретар.

А, коя е Лекси?  Това е онова. Лекси Фльор, за което всички над неговата възраст били „чички и лелки, клоуни някакви“, които не говорили на неговия ТикТок и Инстаграм език.

Готовият продукт на либералната оргия, щедро финансирана по соросоидна линия.

Това нещо го пробутваха тогава по всички медии като „лицето на протеста“. Пробутваха го и политическото крило на соросоидите – пепейци и дебейци, както и всичките им медии.

Днес мълчат. Протести има само по хладинка. Сега е жега и бирата бързо се стопля – джензитата на Иво добре го знаят. Пък и Асената е затегнал розовия пеньоар.

Сиреч, не щяхте онзи бюджет, сега ще поемете целия… от този.

Пара няма, ама над 600 млн. евро са заделени за оръжие - за линейки нула. Пара няма, ама за ВСС ще отидат двойно повече – над 100 млн. евро.

Имане и нямане е въпрос на гледна точка.

Ще се купуват и нови дронове вероятно. Че как да се снимат акциите на МВР от птичи поглед?! Ей, го де. Цяло полицейско шествие във Варна да провежда акция в кметство, ама от въздуха предава дрон. Като петоразряден холивудски екшън. И мрежата превря. Хората извадиха пуканките и рекоха: „Само тъпани и зурни им липсват при тази акция“. Така де, един оркестър и тумба-лумба.

Арестували 25 общинари за „Баба Алино“. А, кметът що го бавят? Той е на върха на пирамидата?!

А, да, не е от ДПС, затуй.

Цирк бре!

Един колега написа онзи ден, че държавата е на фентанил. Затова е вцепенена като надрусано зомби и не мърда. Бих добавил, а властта е в ТикТок и фейса. И всички сеир платформи.

„Mafiqta“ пък остана по циците.

Михаела Илиева /24smolian.com /Регион

Жителите на община Златоград ще имат възможност да получат безплатни консултации и да поставят своите въпроси, свързани със защитата от дискриминация, по време на открита приемна на Комисията за защита от дискриминация.

Приемната ще се проведе на 29 юни от 10 часа в сградата на Общинската администрация.

Инициативата е организирана с участието на регионалния представител на Комисията за защита от дискриминация за област Смолян и има за цел да улесни достъпа на гражданите до информация относно техните права и механизмите за защита при случаи на дискриминация.

По време на срещата всеки желаещ ще може да получи разяснения по прилагането на Закона за защита от дискриминация, както и да зададе въпроси, свързани с равнопоставеността, защитата на човешките права и възможностите за подаване на сигнали при съмнения за дискриминационно отношение.

Припомняме, че Комисията за защита от дискриминация е независим специализиран държавен орган, който работи за предотвратяване и противодействие на всички форми на дискриминация, осигуряване на равен достъп до права и възможности и контрол по спазването на действащото законодателство в тази област.

От Община Златоград отправят покана към всички граждани, които имат въпроси или желаят да се информират повече за своите права, да посетят откритата приемна и да се възползват от възможността за лична среща със специалистите на Комисията.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Сватбеният сезон в Смолян навлиза в най-активния си период, а интересът към гражданските бракове остава висок. На днешната специална дата - 26.06.2026, пет двойки ще си кажат заветното „Да“ в ритуалната зала на Община Смолян, където в присъствието на своите семейства, близки и приятели ще поставят началото на новия си семеен живот.

От началото на 2026 година в общината вече са сключени около 30 граждански брака, а заявления за предстоящи церемонии продължават да постъпват. Най-голям интерес традиционно има към летните месеци, когато благоприятното време позволява организирането както на големи сватбени тържества, така и на изнесени ритуали сред красивата природа на Родопите.

От Общината отчитат, че календарът за летния сезон постепенно се запълва, като бъдещите младоженци резервират датите си месеци предварително. Именно периодът от май до септември е най-натоварен за служителите в Обредния дом, когато почти всяка седмица се провеждат граждански церемонии.

Все по-голяма популярност през последните години придобиват и изнесените ритуали. Освен в ритуалната зала, младоженците могат да изберат да сключат граждански брак на някои от най-красивите места в Родопите. Сред предпочитаните локации са Смолянските езера и емблематичната кула „Снежанка“, откъдето се разкриват впечатляващи панорамни гледки към планината. Все повече двойки избират именно тези места, за да направят своя сватбен ден още по-незабравим.

През 2025 година в община Смолян са били сключени над 100 граждански брака, но през настоящата година от администрацията прогнозират известен спад. Според тях една от основните причини са икономическите затруднения, които карат част от младите хора да отложат сватбените си планове или да организират по-скромни тържества.

Въпреки това подаването на заявления продължава, а до края на годината се очаква още десетки двойки да изберат Смолян за мястото, където официално ще поставят началото на своето семейство.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Пет лева и тринадесет стотинки за кубик вода не се оказват достатъчни за ВиК - Смолян да развива дейността си през следващите години. Въпреки че жителите на Смолянско вече плащат една от най-високите цени на водата в страната, дружеството залага ново поетапно увеличение до 2031 г.

Предложението е включено в бизнес плана на ВиК - Смолян за периода 2027–2031 г. Именно чрез този документ се планират бъдещите разходи на дружеството - за инвестиции, ремонти, поддръжка и модернизация на водопроводната мрежа, както и за увеличение на възнагражденията.

Според заложеното в бизнес плана през 2031 г. цената за доставка на питейна вода за битови потребители трябва да достигне 1,748 евро за кубичен метър. За отвеждане на отпадъчните води е предвидена цена от 0,428 евро за кубик, а за тяхното пречистване - 1,010 евро за кубик.

Планът обаче срещна категоричен отпор в Смолян. На заседание Общинският съвет отказа да подкрепи предложения бизнес план и упълномощи кмета Николай Мелемов да гласува „против“ на заседанието на Асоциацията по ВиК.

По време на дебатите общинските съветници бяха единодушни, че смолянчани вече плащат една от най-високите цени на водата в страната и ново поскъпване би било неприемливо за домакинствата. Според тях всяка инвестиция, ремонт или увеличение на разходите на дружеството не може автоматично да се прехвърля върху потребителите чрез по-високи сметки.

Процедурата предвижда бизнес планът първо да бъде разгледан от Асоциацията по ВиК, след което да бъде внесен в Комисията за енергийно и водно регулиране. Именно КЕВР ще има последната дума дали поисканото увеличение ще получи одобрение.

Така въпросът за цената на водата в Смолянско отново се превръща в една от най-чувствителните теми за региона - между нуждата от инвестиции във ВиК инфраструктурата и възможностите на хората да понасят нови разходи.

24smolian.com/Общество

По родното море пари само за въздух още не са започнали да искат. А и колко ли ще направят цената в евро?

Захождаш с автомобила и още не си видял плажа, изскача отнякъде наперен братовчед на някакъв орангутан, с „хюмнетка“ през кръста, и иска пари. Даваш.

Как е в Гърция.

Паркингите са безплатни, места бол дори в горичките край плажовете и… автомобилна окупация от страна на нашенци. Безплатно е дори под дърветата. Под сянката става и за бивакуване, както това правят и редица гърци. Вадят се походните маси, столове, напитки от хладилните чанти…

Позволено е, стига да не се правят мизерии.

На снимките: Гръцки „лагер“ и пловдивски бус

 

24smolian.com/Общество

Едно от най-очакваните събития в календара на планинското колоездене - „Мечи чал DH, ще се проведе този уикенд край Чепеларе. След двугодишно прекъсване емблематичното състезание се завръща с рекорден интерес и силно международно участие.

Организаторите очакват над 150 състезатели от България и чужбина, сред които и едни от най-добрите колоездачи от Гърция. Надпреварата обещава оспорвани битки, високо спортно майсторство и зрелищни спускания по едно от най-предизвикателните трасета у нас.

Състезанието ще се проведе по легендарното трасе „Брус Лий“, което е най-дългото действащо спускане в България. Маршрутът е с дължина 3,5 километра и денивелация 713 метра, което го прави истинско изпитание дори за най-опитните състезатели.

Според организаторите събитието има важно значение за развитието на спортния туризъм в региона и привлича все повече участници и посетители в Чепеларе през летния сезон.

Надпреварата се организира с подкрепата на Община Чепеларе и „Пампорово“ АД, като е част от летния календар на курорта и се очаква да събере стотици любители на екстремното колоездене.

 

24smolian.com/Общество

Летните детски мечти преди бяха за книжка, топка, колело.

Днес са за айфон, тротинетка, а после…

19-годишен с прякор Дебелия. През януари взел книжка, родителите веднага му купили „БМВ“. Старо, ама мощно! Тийнейджърът много обичал да настъпва газта. Качвал си адреналина. Разправял, че е майстор на волана.

Вчера си взел трошката втора ръка от сериз след ремонт. Искал да пробва. Качил аверите и изпънал „беемвенцето“ здраво. Ограничението е 40, той го издухал, да не е чичка да кара така?

Навлиза в насрещното при завой и помита скутерче с двама ученици. Момче и момиче, гаджета. Убива ги на място.

Поредна трагедия. Колко млади хора се изтрепаха след сбъдването на мечтите? И колко житейският път се скъсява след тези мечти.

Първо айфон, после тротинетка, след това „беемвенце“ и газ.

По улиците летят лятно време деца (3-5 клас) с електрически тротинетки. Купени от родителите. Утре ще пораснат и следва третата крачка от великата мечта.

Родители, в чиито глави е празно. Вият ветрове.

„Искам глъчка в класната стая, не тишина. Искам ученици, не ангели“, написа учител на двамата загинали младежи.

До следващата трагедия.

 

24smolian.com/ Криминале

Около 21:20 часа вчера, на път в село Арда, полицейски служители установили 25-годишен мъж от Бургас да управлява двуколесно моторно превозно средство марка „Сузуки“, което не е регистрирано по надлежния ред и е без поставени регистрационни табели на определените за това места.

По случая е образувано бързо производство.

24smolian.com/Общество

Мъж е задържан с дрога в Девин, съобщиха от полицията.

При проверка на 43-годишен местен жител, същият изхвърлил свивка, съдържаща 3.60 гр. суха зелена тревна маса. При извършения полеви наркотест веществото реагирало на канабис.

Мъжът е задържан за срок до 24 часа. По случая е образувано бързо производство за притежание на наркотични вещества.

 

24smolian.com/Политика

Изминаха близо два месеца откакто Иван Демерджиев еднолично управлява МВР.

Аз съм на мнение, че е крайно време министърът на вътрешните работи да свали розовите очила, да спре с говоренето, в което всъщност нищо не казва, и да погледне реално на ситуацията в страната. Това сподели гневно депутатът от ДПС и бивш вътрешен министър Калин Стоянов.

Редно е Демерджиев да стигне до извода, че задълженията и отговорностите на МВР не започват и не приключват със задържането на Васил Михайлов - „прокурорския син“, както и с провокации, демонстрация на сила и полицейска репресия спрямо областен кмет, членове, симпатизанти и активисти на опозиционна партия.

Положението в страната през последните няколко седмици е доста тревожно.

Свидетели сме на изключително тежки пътнотранспортни произшествия, в резултат на които, за огромно съжаление, към днешна дата се отчита значително увеличение на броя на жертвите по пътищата в сравнение със същия период на предходната година.

Показателен е случаят отпреди 20 дни, когато членове на бандитски формирования, движещи се със скорост над 150 км/ч със скъпи автомобили, закупени с незнайно какви средства, умишлено убиха четирима души и тежко раниха още няколко, които и до днес лекуват травмите си в столични болници. Още по-тревожен е случаят от преди два дни, когато на магистрала „Тракия“ камион навлезе в насрещното движение и на място уби мъж и две малки дечица. Две момчета, които, гонейки детската си мечта да станат футболисти, за съжаление завинаги останаха на 9 години.

Вчера, докато МВР прожектира клипчета от дронове как служители на ОДМВР - Варна се придвижват за “ювелирна”акция в сградата на район „Приморски“, гр. Варна, отново стана тежък сблъсък, при който лек автомобил, управляван от млад шофьор, връхлетя върху мотор и уби момче на 17 години и момиче на 16 години.

Поклон пред паметта на всички загинали и съболезнования на близките им.

Изключително тежки произшествия, които повдигат множество въпроси пред министъра на МВР.

Близо два месеца, през които живота си загуби 17-годишно момиче след „купон с наркотици“, поръчани по интернет и доставени на адрес. Криминални ситуации, при които млади мъже се колят и стрелят посред бял ден на един от плажовете в България. Тройно убийство на младежи по неизяснени до момента мотиви, извършител на което е рецидивист, излязъл от затвора десетина дни преди поредното си тежко престъпление.

Изключително опасният наркотик фентанил ударно превзема улицата и увеличава броя на жертвите сред хората, които го употребяват. Той дори става повод за извършването на тежки криминални престъпления, като убийството на млад мъж, който беше хвърлен от високо в района на Лъвов мост в центъра на гр. София.

Период, в който вследствие на наводненията в районите на Габрово, Ловеч и Велико Търново живота си загуби 55-годишен мъж, а трагичната новина някак си се промуши през потока от информации за високи цени, антикорупционна комисия, ВСС и други теми.

Наводнения в различни райони на страната, с тежки последици, от които пострадалите се борят и до днес. На място бедстващите хора излъчваха разочарование от липсата на присъствие, поемане на ангажименти и съпричастност от страна на изпълнителната власт.

Близо два месеца, през които по зловещия случай „Петрохан - Околчица“, завършил с шест жертви и разтърсил цяла България, продължава да цари мълчание, въпреки заявките, че истината ще бъде разказана на българските граждани.

Крайно време е министърът на вътрешните работи да разбере, че реалността по улиците на страната няма нищо общо с контролираните брифинги и интервюта, където декламира намерения и обещава борби и битки срещу всички, включително и със самия себе си. Реалността няма общо и с множеството специално създадени Фейсбук и Tik Tok групи имащи за цел да хвалят МВР министъра.

Всеобщото мнение на голяма част от българските граждани и на служителите от системата на МВР е, че Иван Демерджиев не се справя с ръководството на повереното му за управление силово ведомство, не спести оценката си депутатът от ДПС.

 

24smolian.com/Общество

Щом стане въпрос за наследство и хората стават други. Особено когато се касае за недвижими имоти, които предизвикват дори роднински войни.

Двама братя, сестра и детето й в сблъсък пред бащината къща.

Преди това – автомобилът на един от наследниците се засилва заплашително към друг от роднините. Той е изблъскан, за да не попадне под превозното средство. От колата слиза мъж и се започва…

Повече четете в новия брой на „Родопи voice“!

И още от темите във вестник №1 в региона:

-Уикендът: На Бяло море – 520 евро, на Черно – 800!

-14 евро за входа – непосилно за гурбетчията!

-Бой с бастун заради…

-Силата на едно престъпление

-Куриоз! Съпруг разбра името на жена си след… година?!

 

 

Нико Ников/24smolian.com/Коментари

Мъдри се бюджет. И още отсега той изглежда ужасяващ.

Плановете на правителството, описано като „Други инвестиционни проекти без проектна готовност за нуждите на Въоръжените сили“.

През тази година да се дадат 40 млн. евро за въоръжаване, докато едва 13 млн. евро за спешните центрове и линейки. Догодина – 293 млн. за оръжия, 0 за линейки, 2028-ма – 286 млн. евро за война, пак нула за спешните центрове.

А, в България се мре и без да има война.

На какво си играем? На ядосани хлапета с водни пистолети и пушки на улицата?

Защото състоянието на армията (пълна безтегловност от влизането в НАТО) тези 619 млн. евро за 3 години няма как да го оправят. А, за другото – какво?! Пак ще събираме капачки?!

Имало дефицит – ще има, как няма да има.

Слава на… водните пръчки!