ТОП Новини

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Църквата „Св. Йоан Кръстител“ в смолянското село Петково отбеляза своя храмов празник и 190 години от построяването си - юбилей, който събра вярващи, жители и гости на родопското село с богата история и силни традиции.

Сред най-интересните истории, свързани със светинята, е тази за часовника на камбанарията, който продължава да работи и днес. Монтиран през 1936 година, той е изграден с финансовата подкрепа на цар Фердинанд и вече близо девет десетилетия отброява времето над Петково.

Празничната литургия бе отслужена от архимандрит Дамян, ефимерий на Пловдивската духовна семинария, в съслужение със свещеници от област Смолян. По време на честването бе припомнена историята на храма, който е сред осемте църкви, изградени в Средните Родопи след издаването на султански ферман през 1836 година.

Разрешението за строеж е получено през април същата година, като според историческите сведения местните християни успяват да изградят храма само за три месеца. Църквата е осветена на 2 юли 1836 година и се превръща в духовен център на района. В строежа участват почти всички жители на Петково, които влагат труд, средства и усилия, за да осъществят мечтата си за собствен християнски храм.

Първоначално църквата е била ниска и частично вкопана в земята, съобразно ограниченията на времето. Днешният ѝ облик се оформя след основен ремонт през 30-те години на миналия век, когато е изградена новата камбанария и е поставен часовникът, превърнал се в една от емблемите на селото.

Местните жители пазят жив спомена за поколенията, които са се борили за свободата и българската идентичност в Родопите. Петково е известно с участието на свои жители в националноосвободителните борби, а потомците им и днес съхраняват паметта за тези събития.

Любопитен факт е, че оригиналният ферман, разрешаващ строежа на храма, се съхранява в Държавния архив в Смолян. Така близо два века след изграждането си църквата „Св. Йоан Кръстител“ продължава да бъде не само духовен дом за вярващите, но и жив паметник на историята, вярата и родолюбието в Родопите.

24smolian.com/ Политика

Олигархичните медии, свързани с кръга “Капитал” на Иво Прокопиев дирижирано тиражират фейк новини за хора “напускащи”, “отцепващи се” или нещо подобно от ДПС, съобщават от партията.

От 265 общински съвета в страната, в които ДПС има близо 800 общински съветници, кампанията “открийте отцепниците” придобива водевилен характер, защото:

Първо - публикациите са откровен фейк, тъй като или не включват конкретни хора, а абстрактни формации или се визират хора, които или нямат нищо общо с ДПС или не са част от партията от години.

Второ - при толкова сериозни теми и проблеми на национално ниво, за които се очаква висока журналистическа чувствителност, заниманията с целостта и политическото здраве на ДПС са знак за едно - че ДПС е в отлично политическо здраве, с добре работеща имунна система, а с единството си ДПС продължава да е незаобиколим фактор в българската политика.

 

24smolian.com/Общество

Какво спечелиха гърците от отварянето на граничните пунктове в Родопите?

По темата разсъждава човек, който нарича себе си „древен трак“.

Разбила им се инфраструктурата, а преди на „лека ръка“ правителството в Атина да отвори порталите, трябвало да постави въпроса с връщането на „безценните реликви“, които били отмъкнати от там по време на трите български окупации на района по време на войните?!

И тези бръщолевеници са публикувани в електронно новинарско издание в Комотини.

Наистина, кой какво спечели?

Отварянето на „Златоград“ и особено на „Маказа“ отприщи невиждан туристопоток. Стотици хиляди румънци и българи всяко лято буквално съживиха най-окаяния регион в Гърция, забравен от десетилетия. Кърджали понася целия трафик, а „Беломорски“ въздъхна от тежестта му. Гърците идват заради казина, евтини горива и промоции по големите вериги, докато още се пазаруваше с левове.


Обратното, милиони евро се харчат от нашенци по плажовете на Бяло море
. Гърция от своя страна инвестира (къде свои, къде евросредства) в инфраструктура в забравения регион. Дори бабичките в Мароня започнаха да печелят.

С отварянето на „Маказа“ квартира с изглед към местното гробище струваше 5-10 евро.

Огромният интерес и туристопоток така отрака гърците по рибарските села, че цените им вече гонят тези по Френската ривиера. Въпреки всичко, родопчани спечелиха море на една крачка. И нищо не ги спира.

С други думи, ако не бяха българи и румънци, единствените реликви в тази част на Гърция щяха да са 40-годишните пикапи „Тойота“, натоваарени с бали за добитъка.

 

 

Нико Ников/24smolian.com/Коментари

Дойде Гюров и „Петрохан“ замръзна. Тръгна си Гюров, „Петрохан“ не мърда. Някакъв педофилски чадър вероятно? Че всички свързани със сектата все партийци.

Бърз обзор за днес, а няма и обед.

Три трупа след убийство заради гей ревност.

24-годишна майка умира от предозиране с фентанил…

Нямате ли усещане, че цялото общество е на фентанил? Държавата също. Скована, ни напред, ни назад, ни вляво, ни вдясно. Стои като вцепенено дрогирано зомби и наблюдава събитията. Проронва думи сутрин, на обед точно обратното. Ще замразяваме заплати, няма да замразяваме. Ще бутаме сградите на „Баба Алино“, след това – няма да ги бутаме. Думи не обелва за Благо кмета, който е допуснал всичко това. Партийна секта…

Започнали ремонти на пътища – спрени плащания от месеци. Ще започваме други, ама пари няма. Ще работим, ама никой не си мърда пръста. Администрацията била тромава, тежка, огромна, ама през ден назначаваме нови и нови хора, трудова борса.

Бюджет няма, но и дума за него също.

Държава на фентанил. Плямпане, докато не падне вцепененото тяло.

 

24smolian.com/Общество

Екипи на пожарната в Смолян са оказали съдействие при два случая на забелязани змии на пешеходната зона в областния град, съобщиха от ОД на МВР.

В 14:23 ч. и в 21:45 ч. на 23 юни са получени сигнали за влечуги на бул. „България“. Огнеборците са извършили дейности по обезопасяване на районите и преместване на змиите на безопасни места.

24smolian.com/Общество

В РСПБЗН – Рудозем се проведе работна среща между представители на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Смолян и противопожарната служба на префектура Ксанти, Република Гърция.

Гръцката делегация беше водена от високо поставени служители - генерал-майор Аристидис Катирцидис  – оперативен координатор на пожарните служби на Централна Източна Македония и Тракия със седалище в Солун и Спиридон Кутрас – командир на Регионалното командване на пожарните служби на Източна Македония и Тракия.

На срещата присъства и инж. Недко Кулевски, кмет на община Рудозем, който прие делегацията на генерал-майор Аристидис Катирцидис.

От българска страна участваха комисар Чавдар Кичуков – директор на РД ПБЗН – Смолян и ръководители на районните служби в Рудозем, Смолян и Златоград.

Срещата е продължение на установените през последните години добри контакти между пожарните служби и е насочена към подобряване на взаимодействието при възникване на горски пожари в пограничните райони.

По време на разговорите бяха обсъдени организацията за реагиране при пожари, наличните сили и техника, както и начините за обмен на информация и координация между службите при необходимост от съвместни действия. Представителите обмениха опит по отношение на превенцията и гасенето на горски пожари, които през последните години се превръщат във все по-сериозно предизвикателство заради продължителните засушавания и високите летни температури.

Обсъдени бяха и възможностите за провеждане на съвместни инициативи и укрепване на взаимодействието между службите при работа в пограничния район.

Комисар Чавдар Кичуков и ръководителите на гръцката делегация дадоха висока оценка на изграденото през годините сътрудничество и подчертаха значението на прекия обмен на информация и добрата координация за своевременното и ефективно реагиране при възникване на пожари и други извънредни ситуации.

След работната среща гостите от Република Гърция разгледаха базата и специализираната техника на РСПБЗН – Рудозем.

 

 

24smolian.com/Криминале

Амфетамин е открит при извършена проверка на помещение в Затворническо общежитие – Смолян, обитавано от шест лица, изтърпяващи наказание „лишаване от свобода“, съобщиха от полицията.

По случая е образувано досъдебно производство за притежание на наркотични вещества.

24smolian.com/Общество

Нерегистрирано МПС е установено в село Стаарцево, съобщиха от полицията.

Полицейски служители са спрели за проверка 67-годишен местен жител, управлявал триколесно електрическо превозно средство. Установено е, че същото не е регистрирано по реда на Закона за движението по пътищата.

По случая е образувано бързо производство за управление на нерегистрирано моторно превозно средство.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Община Неделино се нареди сред най-успешните в страната по резултати от държавния зрелостен изпит по български език и литература през 2026 година.

Това показва анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), изготвен на базата на официалните резултати от тазгодишните матури.

Неделино е сред едва двете общини в България, в които средният успех на всички явили се зрелостници надхвърля оценка „Много добър“. По този показател родопската община се нарежда редом до Челопеч и оставя зад себе си десетки по-големи общини и областни центрове.

Още по-впечатляващо е представянето на Смолянска област като цяло. Освен Неделино, в топ 5 на общините с най-високи резултати на матурите попадат и Златоград и Баните. Така три родопски общини се нареждат сред най-добре представилите се в страната по български език и литература.

На матурите по български език и литература през тази година са се явили близо 49 000 ученици. Средният успех за страната е добър 4,39, което е по-високо спрямо предходната година. Въпреки общото подобрение на национално ниво, резултатите на Неделино, Златоград и Баните изпъкват като едни от най-добрите в България.

Според експертите подобни постижения не се дължат на случайност или на единични силни випуски. Те са резултат от последователна работа на учители, училищни ръководства, ученици и родители. Именно затова общини като Неделино успяват години наред да поддържат високи образователни стандарти и да доказват, че качественото образование не е привилегия само на големите градове.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

С окончателно решение Върховният административен съд сложи край на един от най-обсъжданите обществени казуси в Смолян през последните години - изграждането на фотоволтаичен парк край квартал Устово. Магистратите потвърдиха изцяло решението на Административния съд в Смолян, който вече бе обявил процедурата по реализацията на инвестиционното намерение за незаконосъобразна.

Така след месеци на обществени дебати, протести, подписки и съдебни спорове проектът окончателно отпада. Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване.

Казусът предизвика сериозен обществен интерес още от самото начало. Жители на квартал Устово организираха срещи, протести и различни граждански инициативи, изразявайки опасенията си относно бъдещото изграждане на фотоволтаичен парк в непосредствена близост до жилищната зона. Според тях реализацията на подобен проект би променила облика на района и би засегнала жизнената среда на местните хора.

Освен търговското дружество, участвало в процедурата, жалби по случая подадоха и десетки жители на квартала. Макар гражданите да не бяха допуснати като страна по делото, техните действия и обществен натиск превърнаха темата в една от най-коментираните в Смолян през последните месеци.

Решението на съда поставя и важен обществен въпрос - докъде се простира правото на гражданите да защитават интересите си при инвестиционни намерения, които засягат средата, в която живеят. Именно този аспект превърна казуса от чисто административен спор в символ на активното гражданско участие.

Междувременно местната власт предприе действия, които на практика обезсмислиха инвестиционното намерение. Предназначението на терена бе променено, което допълнително затвърди невъзможността проектът да бъде реализиран в първоначалния му вид.

Новината бе посрещната с удовлетворение от жителите на Устово. В социалните мрежи Инициативният комитет „За Устово“ определи съдебното решение като победа на гражданската енергия, единството и постоянството на хората, които не останаха безучастни към бъдещето на своя квартал.

С окончателното решение на ВАС един продължил дълго обществен спор приключва. За жителите на Устово това е доказателство, че когато хората са обединени около обща кауза, могат да защитят позицията си и да бъдат чути. За институциите случаят остава важен пример за значението на прозрачността, обществения диалог и съобразяването с мнението на местната общност при реализирането на големи инвестиционни проекти.

 

Михаела Илиева/ 24smolian.com / Регион

Чепеларе се включи в световното отбелязване на Международния олимпийски ден с поредица от спортни прояви, демонстрации и открити тренировки, организирани от местните спортни клубове. Инициативата на 23 юни бе посветена на популяризирането на активния начин на живот, олимпийските ценности и привличането на повече деца и млади хора към спорта.

Програмата предложи интересни и достъпни за всички занимания, които дадоха възможност на жители и гости на родопския град да се докоснат до различни спортове и да научат повече за тях от действащи състезатели и треньори.

Един от акцентите в проявите бе откритата тренировка по биатлон и демонстрацията с лазерно оръжие, организирани от Спортен клуб „Рожен Чепеларе – 2016“. В Градския парк деца и възрастни имаха възможност да изпробват елементи от един от най-популярните зимни спортове, с които Чепеларе традиционно свързва своето име.

Любителите на приключенията и движението сред природата се включиха и в демонстрационна тренировка по спортно ориентиране, организирана от Клуб по ориентиране „Студенец 24“. В Градската градина участниците се запознаха с основните принципи на ориентирането, работата с карта и компас и уменията за бързо вземане на решения в непозната среда.

Международният олимпийски ден се отбелязва всяка година по инициатива на Международния олимпийски комитет и има за цел да насърчава физическата активност и ценностите на олимпизма - уважение, приятелство, солидарност и стремеж към усъвършенстване. По целия свят милиони хора участват в различни инициативи, посветени на спорта и здравословния начин на живот.

Тазгодишното послание на Олимпийския ден бе „Спортът: изграждане на мостове, преодоляване на бариери“. То подчертава силата на спорта да обединява хората независимо от възраст, пол, националност или социален статус и да създава общност, основана на взаимно уважение и сътрудничество.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Само дни след силната градушка, нанесла сериозни щети върху земеделската продукция и домашните градини в община Неделино, местната власт предприема спешни мерки в подкрепа на пострадалите жители.

В двора на Туристическия информационен център в града започва раздаването на безплатни зеленчукови разсади за всички домакинства, чиито насаждения са били унищожени от природното бедствие.

Градушката премина през района с изключителна сила, оставяйки след себе си унищожени зеленчукови градини, повредени насаждения и сериозни загуби за десетки семейства. Най-засегнати са били населените места, където земеделието е важна част от ежедневието и прехраната на хората.

В отговор на тежката ситуация кметът на община Неделино Боян Кехайов обяви инициатива за подпомагане на пострадалите жители чрез предоставяне на безплатни разсади.

„Всяко пострадало домакинство ще получи помощ под формата на насаждения, от които се нуждае“, заяви кметът.

Осигурени са количества от едни от най-търсените зеленчукови култури - домати, краставици, пипер и патладжан. Целта е хората да могат възможно най-бързо да възстановят унищожените си градини и да компенсират поне част от понесените загуби.

Особено впечатляващ е фактът, че разсадите не са закупени със средства от общинския бюджет, а са дарени безвъзмездно от жител на село Тополица, община Айтос, и неговото семейство. Благородният жест показва, че в трудни моменти съпричастността и солидарността между хората могат да се окажат по-силни от последствията на природните бедствия.

Инициативата бе посрещната с одобрение от жителите на общината, които определят помощта като навременна и изключително необходима. За много семейства домашните градини са основен източник на пресни зеленчуци през летния сезон, а на места градушката е унищожила почти напълно реколтата.

С действията си община Неделино показва, че дори след тежко природно бедствие общността може да се обедини и да помогне на най-засегнатите.

24smolian.com/Регион

Община Девин успешно реализира поредна важна инвестиция, насочена към модернизиране на социалната инфраструктура и въвеждането на устойчиви екологични решения. Благодарение на финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост чрез инициативата RePowerEU, общината приключи изпълнението на проект за изграждане на фотоволтаична система, доставка на електрическо превозно средство и монтаж на зарядна станция за нуждите на социалните услуги.

Общата стойност на инвестицията възлиза на близо 202 268 лева, като основната цел е повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електроенергия и подобряване качеството на предоставяните социални услуги на територията на общината.

Сред най-значимите резултати от проекта е изграждането на нова фотоволтаична система с мощност 27 киловата върху сградата на Центъра за обществена подкрепа „Слънчо“ в Девин. Чрез използването на възобновяема енергия социалната услуга ще намали разходите си за електроенергия и ще допринесе за ограничаване на вредните емисии в околната среда.

Проектът включва и закупуването на нов електромобил, предназначен за дейностите по предоставяне на социални услуги. Превозното средство ще подпомага мобилната работа на специалистите и ще улеснява достъпа до социални услуги за жители от различни населени места в общината, включително хора в по-отдалечени райони.

За нуждите на автомобила е доставена и монтирана съвременна зарядна станция, оборудвана със система за контрол на достъпа и възможност за мониторинг на енергопотреблението. Това позволява ефективно управление на ресурса и оптимизиране на експлоатационните разходи.

 

24smolian.com/Общество

Родопчанин заживява на семейни начала с дама от региона. Години наред заедно. Нямат официален брак.

„Мина много време и тогава разбрах, че рожденото име на Алекс било Назифе“, казва съпругът.

Това не пречи на любовта. Какъв е поводът за разкритието – четете в новия брой на „Родопи voice“!

24smolian.com/Общество

Изготвянето на съдебномедицинска и физична експертизи отложиха делото срещу кърджалиеца Денис М.

Това са новите от Апелативния съд в Пловдив, съобщават колегите от 24rodopi.com.

Както вече писахме, Прокуратурата внесе протест срещу условното му наказание за кървавата разправа, едва не завършила със смъртта на един човек в Кърджали, извършена на 16 април 2023-та в бар в центъра на града. Обжалване има и от страна на потърпевшия – Галин У., както и от Денис М.

Припомняме, че Денис получи условна присъда от 10 месеца „лишаване от свобода“, 3-годишен изпитателен срок и 30 000 лева обезщетение, което извършителят трябва да плати на жертвата.

Кървавият екшън се разигра в малките часове на 16 април 2023-та година. Двама се сбиват в тоалетната, единият е наръган с нож. Задържан за нанесените удари бе 17-годишният тогава Денис. Жертвата пък е каякарят Галин У. Вследствие на наръгванията той бе с опасност за живота. Един от ударите е бил на сантиметър от сърцето на 22-годишния.

Назначената физична експертиза трябва да анализира конкретната физика на ударите. Тя изчислява посоката, силата, ъгъла и оръжието, което е причинило нараняванията.

Припомняме, че в същото време Денис М. е и един от общо четиримата обвиняеми за смъртта на Костадин Кабаджов в Мадан.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Спорт

Над 60 любители на колоезденето от различни възрасти се включиха в традиционната Колоездачна обиколка, организирана по повод празника на Обединения град Смолян. Спортната инициатива, реализирана от Община Смолян и Decathlon България, за поредна година събра десетки жители и гости на града, които избраха да отбележат празника по активен и здравословен начин.

Точно в 10 часа от площад „Свобода“ в Стария център беше даден стартът на обиколката. Още от ранните сутрешни часове площадът се изпълни с колоездачи, семейства с деца и любители на спорта, готови да станат част от едно от най-атрактивните събития в празничната програма на Смолян.

Участниците преминаха по предварително определения маршрут през различни части на града. По целия маршрут пък колоездачите бяха аплодирани от граждани, които подкрепяха инициативата и създаваха допълнително настроение за участниците.

След финала на обиколката организаторите бяха подготвили томбола с атрактивни награди, която предизвика огромен интерес. Кулминацията настъпи при тегленето на големите награди - три чисто нови велосипеда, осигурени от Община Смолян и Decathlon България.

Късметлиите, които си тръгнаха с нов велосипед, са: Стоян  Трифонов, Кирил Буковинов и Матея Савова.

Освен томболата, за участниците бяха организирани и редица забавни състезателни игри. Особен интерес предизвика надпреварата за най-бързо напомпване на велосипедна гума, която донесе много усмивки, емоции и приятелски съревнования.

Организаторите изразиха благодарност към всички участници, доброволци и гости, които допринесоха за успешното провеждане на инициативата. Специални благодарности бяха отправени и към Decathlon България за подкрепата и осигуряването на наградите.

Колоездачна обиколка „Смолян 2026“ за пореден път доказа, че спортът има силата да обединява хората независимо от възрастта им. Събитието се утвърждава като една от най-обичаните инициативи в празничната програма на града и показва, че Смолян продължава да насърчава активния начин на живот, спорта и грижата за здравето.

24smolian.com/Общество

Празни плажове, пълни плажове – кръчми, хотели, цени.

Това вълнува в момента нашенеца. Скокът на тока от 1-ви юли ще го развълнува есента и на прага на зимата.

В момента темата е друга.

Колко?

Уикенд туристите тръгнаха. Два дни по плажовете на Бяло или Черно море. Една минимална заплата и нагоре ще отиде.

И все пак – колко излиза уикендът – четете в новия брой на „Родопи voice“!

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Регион

От 4 до 14 август Златоград отново ще се превърне в притегателен център за талантливи деца и младежи от България и чужбина. Юбилейното XX издание на Лятната академия за изкуство и млади таланти „Огънят на Орфей“ обещава десет дни, изпълнени с музика, литература, живопис, майсторски класове и срещи със световноизвестни творци. Форумът, който през годините се утвърди като една от най-престижните летни образователни и културни инициативи в страната, тази година отбелязва своя 20-годишен юбилей. Организаторите подготвят богата програма, в която ще се включат изявени музиканти, педагози, писатели и художници от България, Франция, Великобритания, Швейцария, Полша и други държави.

Още с обявяването на тазгодишното издание интересът е огромен. Записването вече е в ход, а организаторите очакват десетки млади хора да пристигнат в Златоград, за да усъвършенстват своите умения под ръководството на доказани професионалисти.

Сред най-големите имена в тазгодишната академия е легендарният български тенор Калуди Калудов, който пристига специално от Полша за майсторския клас по оперно пеене. Неговите обучения традиционно са сред най-търсените и всяка година привличат млади изпълнители от страната и чужбина. Световноизвестният цигулар Мичо Димитров също ще бъде част от юбилейното издание. Музикантът има впечатляваща международна кариера и е сред най-разпознаваемите български изпълнители на класическата сцена в Европа. За първи път в историята на академията ще се проведе майсторски клас по контрабас, воден от Ирина-Калина Гудева от Швейцария. Тя има богат международен опит и е работила като солов контрабасист в престижни европейски музикални институции. Международното участие ще бъде допълнено от френския китарист Жереми Жув, който ще дебютира като преподавател в Златоград. Паралелно с неговите занимания ще се проведе и майсторски клас по китарен ансамбъл под ръководството на проф. д-р Стела Митева-Динкова от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. В академията ще се включат още вокалният педагог Данко Йорданов от Лондон, председателят на Съюза на музикалните и танцови дейци Станислав Почекански, преподаватели от висши музикални училища и утвърдени творци от различни области на изкуството.

Една от отличителните черти на „Огънят на Орфей“ е, че събира различни изкуства под един покрив. Освен музикалните направления ще се проведат творчески класове по литература, живопис, приложни изкуства, арт квилинг и пиано. Творческият литературен клас ще бъде ръководен от поетесата, преводач и председател на фондация „Огънят на Орфей“ Евгения Тагарева. Именно този клас през годините е помогнал на много млади автори да направят първите си сериозни стъпки в литературата. Класът по живопис ще бъде воден от художничката Радостина Стоева, която вече е открила и подкрепила редица млади таланти от Родопите.

Участниците ще могат да работят в творческа среда, да представят свои произведения, да получат индивидуални консултации и да обменят идеи с връстници от различни държави.

Една от най-интересните възможности тази година е литературният конкурс за участие със стипендии в творческия литературен клас „Огънят на Орфей“. Право на участие имат деца и младежи до 25-годишна възраст. Кандидатите трябва да изпратят две непубликувани творби - стихотворения, разкази или други литературни текстове с общ обем до 10 страници. Крайният срок за кандидатстване е 30 юни, а резултатите ще бъдат обявени на 7 юли. Академията ще присъди: 2 пълни стипендии - участие без такса и покрити разходи за нощувки, както и 2 основни стипендии - участие без такса и покрити транспортни разходи. Творбите ще бъдат оценявани от жури с председател Евгения Тагарева.

През двете десетилетия от своето съществуване „Огънят на Орфей“ се превърна в истинска школа за млади таланти. Много от първите участници днес вече са утвърдени музиканти, художници, писатели и преподаватели. Именно това е една от най-големите гордости на организаторите. По думите им през годините академията е доказала, че дори малките населени места могат да бъдат големи културни центрове, когато има желание, талант и отдаденост.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Родопското село Полковник Серафимово ще се превърне в сцена на песента, паметта и българския дух.

На 27 и 28 юни селото ще бъде домакин на десетото юбилейно издание на Националния фолклорен фестивал с международно участие „С песните на Георги Чилингиров“. Събитието ще събере изпълнители, самодейци, ансамбли, почитатели на фолклора и гости от различни краища на страната, а очакванията са празникът да се превърне в едно от най-мащабните културни събития в Смолянско това лято.

Тази година фестивалът носи особена символика, защото събира няколко значими годишнини в едно. Отбелязват се 10 години от създаването на самия Национален фолклорен фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, 10 години от основаването на Фолклорен ансамбъл „Георги Чилингиров“ и впечатляващият 100-годишен юбилей на Народно читалище „Отец Паисий - 1926“ в Полковник Серафимово.

Фестивалът се организира от Община Смолян, Кметство Полковник Серафимово и Народно читалище „Отец Паисий - 1926“. Основната му мисия е да съхранява и популяризира песенното наследство на Георги Чилингиров - една от ярките личности, свързани с родопската песен и местната фолклорна памет. През годините форумът постепенно се утвърждава като място, където самодейци и професионални изпълнители се срещат, обменят опит и предават любовта към народната музика на следващите поколения.

Подготовката за тазгодишното издание вече е в разгара си. Интересът към фестивала е голям, като участие са заявили изпълнители от различни краища на България - Ивайловград, Русе, Ветово, както и от множество населени места в Смолянска област. Организаторите очакват потвърждение и от участници от Гърция и Турция, което ще придаде още по-силен международен облик на събитието.

Заради големия брой желаещи да се включат програмата ще бъде разпределена в два дни. По думите на организаторите това ще позволи по-спокойно протичане на конкурсната част, повече време за участниците и по-добра организация на съпътстващите прояви.

В първия фестивален ден от 14 часа ще бъде отслужена панихида за загиналите герои, след което ще се състои издигане на знамената. Официалното откриване пък е планирано за 14:30 часа и ще бъде белязано от мощния звук на 100 каба гайди.

След откриването конкурсната програма ще продължи, като на сцената ще излязат индивидуални изпълнители, певчески групи, танцови състави и фолклорни формации. В 19 часа е предвидено награждаване на изявилите се участници, а след това публиката ще има възможност да се наслади на специалното участие на Фолклорен ансамбъл „Родопа“ - Смолян. За доброто настроение на всички гости ще се погрижи оркестър „Пампорово“, а края на фестивалния ден ще бъде поставен с красива заря.

Празничните прояви ще продължат и на 29 юни, когато в 12:00 часа ще бъде даден курбан край параклиса „Св. Петър“.

Един от специалните акценти тази година е изложбата, посветена на 100-годишнината на Народно читалище „Отец Паисий - 1926“. В нея ще бъдат представени снимки, документи и свидетелства за развитието на читалището от неговото създаване до днес. Експозицията ще покаже историята на институцията, инициативите през годините и хората, които са допринесли за съхраняването на културния живот в Полковник Серафимово.

Читалището е сред най-важните духовни средища в селото. В продължение на един век то е било място за събиране, обучение, творчество, празници, самодейност и предаване на традиции. Именно затова юбилеят му е не просто дата в календара, а повод за признателност към всички поколения, които са пазили живи песните, обичаите и родовата памет.

Организаторите подготвят и допълнителни прояви, сред които туристически поход до местността Родопската Шипка. Идеята е празникът да бъде свързан не само с фолклора, но и с историческата памет на региона. Провеждането на похода обаче е отложено заради ремонтните дейности по пътя Рудозем.

Припомняме, че Фолклорен ансамбъл „Георги Чилингиров“ е създаден през 2016 година. Оттогава до днес ансамбълът и фестивалът се развиват заедно и постепенно се превръщат в едни от най-разпознаваемите културни символи на Полковник Серафимово. С всяка следваща година празникът привлича все повече участници и публика, а името на Георги Чилингиров продължава да звучи чрез песните, които се изпълняват на сцената.

Очаква се в дните на фестивала Полковник Серафимово да събере изпълнители, гости и почитатели на българския фолклор от цялата страна.

24smolian.com/ Криминале

При извършена проверка на законно притежавано ловно оръжие в дома на 67-годишен мъж в Девин, в метална каса са открити 24 броя боеприпаси 16-и калибър, за които лицето не притежава съответното разрешение съгласно Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия.

По случая е образувано бързо производство за държане на боеприпаси без надлежно разрешение.

24smolian.com/Криминале

Около 17:00 часа в понеделник, в Девин, полицейски екип извършил проверка на 25-годишен жител на Казанлък. В хода на действията е установено, че мъжът държи в себе си високорискови наркотични вещества без надлежно разрешително. 

При извършения личен обиск са намерени и иззети 30 грама суха тревна маса, която при полеви наркотест реагирала положително на марихуана.

Лицето е задържано за срок до 24 ч. По случая е образувано бързо производство. 

Снимката е илюстративна.

24smolian.com/ Криминале

18-годишна водачка на „Хонда Джаз“, движейки се с несъобразена с пътните условия и релеф скорост, преминала през участък с разпилян пясък на пътното платно. Вследствие на това автомобилът поднесъл и се блъснал в крайпътен скат на пътя Рудозем-Чепинци.

При произшествието леко ранена е 16-годишна пътничка в лекия автомобил. Тя е прегледана в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян и след оказана медицинска помощ е освободена за домашно лечение с леки наранявания по тялото.

Пробите на водачката за употреба на алкохол и наркотични вещества са отрицателни.

В автомобила са използвани обезопасителни колани.

24smolian.com/ Криминале

В 16:22 часа вчера е получен сигнал за запален товарен автомобил на главния път между селата Стойките и Широка лъка, съобщиха от ОДМВР-Смолян.

Причина за произшествието е техническа неизправност.

Огънят е унищожил превозното средство. Благодарение на своевременната намеса на екипи на РСПБЗН – Пампорово и РСПБЗН – Смолян е предотвратено разрастването му и са спасени 10 декара иглолистна гора.

24smolian.com/Общество

„Альо, альо“ – като онзи готин сериал за френската съпротива. Нощен ястреб няма, обаче си е наше хлапе. Тества миналото. И вероятно пита къде е вацапът, тиктокът и други необходимости.

Безрезултатно.

Но пък стойката е делова, сякаш прави резервация за Малдивите.