ТОП Новини

Михаела Илиева /24smolian.com /Регион

Жителите на община Златоград ще имат възможност да получат безплатни консултации и да поставят своите въпроси, свързани със защитата от дискриминация, по време на открита приемна на Комисията за защита от дискриминация.

Приемната ще се проведе на 29 юни от 10 часа в сградата на Общинската администрация.

Инициативата е организирана с участието на регионалния представител на Комисията за защита от дискриминация за област Смолян и има за цел да улесни достъпа на гражданите до информация относно техните права и механизмите за защита при случаи на дискриминация.

По време на срещата всеки желаещ ще може да получи разяснения по прилагането на Закона за защита от дискриминация, както и да зададе въпроси, свързани с равнопоставеността, защитата на човешките права и възможностите за подаване на сигнали при съмнения за дискриминационно отношение.

Припомняме, че Комисията за защита от дискриминация е независим специализиран държавен орган, който работи за предотвратяване и противодействие на всички форми на дискриминация, осигуряване на равен достъп до права и възможности и контрол по спазването на действащото законодателство в тази област.

От Община Златоград отправят покана към всички граждани, които имат въпроси или желаят да се информират повече за своите права, да посетят откритата приемна и да се възползват от възможността за лична среща със специалистите на Комисията.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Сватбеният сезон в Смолян навлиза в най-активния си период, а интересът към гражданските бракове остава висок. На днешната специална дата - 26.06.2026, пет двойки ще си кажат заветното „Да“ в ритуалната зала на Община Смолян, където в присъствието на своите семейства, близки и приятели ще поставят началото на новия си семеен живот.

От началото на 2026 година в общината вече са сключени около 30 граждански брака, а заявления за предстоящи церемонии продължават да постъпват. Най-голям интерес традиционно има към летните месеци, когато благоприятното време позволява организирането както на големи сватбени тържества, така и на изнесени ритуали сред красивата природа на Родопите.

От Общината отчитат, че календарът за летния сезон постепенно се запълва, като бъдещите младоженци резервират датите си месеци предварително. Именно периодът от май до септември е най-натоварен за служителите в Обредния дом, когато почти всяка седмица се провеждат граждански церемонии.

Все по-голяма популярност през последните години придобиват и изнесените ритуали. Освен в ритуалната зала, младоженците могат да изберат да сключат граждански брак на някои от най-красивите места в Родопите. Сред предпочитаните локации са Смолянските езера и емблематичната кула „Снежанка“, откъдето се разкриват впечатляващи панорамни гледки към планината. Все повече двойки избират именно тези места, за да направят своя сватбен ден още по-незабравим.

През 2025 година в община Смолян са били сключени над 100 граждански брака, но през настоящата година от администрацията прогнозират известен спад. Според тях една от основните причини са икономическите затруднения, които карат част от младите хора да отложат сватбените си планове или да организират по-скромни тържества.

Въпреки това подаването на заявления продължава, а до края на годината се очаква още десетки двойки да изберат Смолян за мястото, където официално ще поставят началото на своето семейство.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Пет лева и тринадесет стотинки за кубик вода не се оказват достатъчни за ВиК - Смолян да развива дейността си през следващите години. Въпреки че жителите на Смолянско вече плащат една от най-високите цени на водата в страната, дружеството залага ново поетапно увеличение до 2031 г.

Предложението е включено в бизнес плана на ВиК - Смолян за периода 2027–2031 г. Именно чрез този документ се планират бъдещите разходи на дружеството - за инвестиции, ремонти, поддръжка и модернизация на водопроводната мрежа, както и за увеличение на възнагражденията.

Според заложеното в бизнес плана през 2031 г. цената за доставка на питейна вода за битови потребители трябва да достигне 1,748 евро за кубичен метър. За отвеждане на отпадъчните води е предвидена цена от 0,428 евро за кубик, а за тяхното пречистване - 1,010 евро за кубик.

Планът обаче срещна категоричен отпор в Смолян. На заседание Общинският съвет отказа да подкрепи предложения бизнес план и упълномощи кмета Николай Мелемов да гласува „против“ на заседанието на Асоциацията по ВиК.

По време на дебатите общинските съветници бяха единодушни, че смолянчани вече плащат една от най-високите цени на водата в страната и ново поскъпване би било неприемливо за домакинствата. Според тях всяка инвестиция, ремонт или увеличение на разходите на дружеството не може автоматично да се прехвърля върху потребителите чрез по-високи сметки.

Процедурата предвижда бизнес планът първо да бъде разгледан от Асоциацията по ВиК, след което да бъде внесен в Комисията за енергийно и водно регулиране. Именно КЕВР ще има последната дума дали поисканото увеличение ще получи одобрение.

Така въпросът за цената на водата в Смолянско отново се превръща в една от най-чувствителните теми за региона - между нуждата от инвестиции във ВиК инфраструктурата и възможностите на хората да понасят нови разходи.

24smolian.com/Общество

По родното море пари само за въздух още не са започнали да искат. А и колко ли ще направят цената в евро?

Захождаш с автомобила и още не си видял плажа, изскача отнякъде наперен братовчед на някакъв орангутан, с „хюмнетка“ през кръста, и иска пари. Даваш.

Как е в Гърция.

Паркингите са безплатни, места бол дори в горичките край плажовете и… автомобилна окупация от страна на нашенци. Безплатно е дори под дърветата. Под сянката става и за бивакуване, както това правят и редица гърци. Вадят се походните маси, столове, напитки от хладилните чанти…

Позволено е, стига да не се правят мизерии.

На снимките: Гръцки „лагер“ и пловдивски бус

 

24smolian.com/Общество

Едно от най-очакваните събития в календара на планинското колоездене - „Мечи чал DH, ще се проведе този уикенд край Чепеларе. След двугодишно прекъсване емблематичното състезание се завръща с рекорден интерес и силно международно участие.

Организаторите очакват над 150 състезатели от България и чужбина, сред които и едни от най-добрите колоездачи от Гърция. Надпреварата обещава оспорвани битки, високо спортно майсторство и зрелищни спускания по едно от най-предизвикателните трасета у нас.

Състезанието ще се проведе по легендарното трасе „Брус Лий“, което е най-дългото действащо спускане в България. Маршрутът е с дължина 3,5 километра и денивелация 713 метра, което го прави истинско изпитание дори за най-опитните състезатели.

Според организаторите събитието има важно значение за развитието на спортния туризъм в региона и привлича все повече участници и посетители в Чепеларе през летния сезон.

Надпреварата се организира с подкрепата на Община Чепеларе и „Пампорово“ АД, като е част от летния календар на курорта и се очаква да събере стотици любители на екстремното колоездене.

 

24smolian.com/Общество

Летните детски мечти преди бяха за книжка, топка, колело.

Днес са за айфон, тротинетка, а после…

19-годишен с прякор Дебелия. През януари взел книжка, родителите веднага му купили „БМВ“. Старо, ама мощно! Тийнейджърът много обичал да настъпва газта. Качвал си адреналина. Разправял, че е майстор на волана.

Вчера си взел трошката втора ръка от сериз след ремонт. Искал да пробва. Качил аверите и изпънал „беемвенцето“ здраво. Ограничението е 40, той го издухал, да не е чичка да кара така?

Навлиза в насрещното при завой и помита скутерче с двама ученици. Момче и момиче, гаджета. Убива ги на място.

Поредна трагедия. Колко млади хора се изтрепаха след сбъдването на мечтите? И колко житейският път се скъсява след тези мечти.

Първо айфон, после тротинетка, след това „беемвенце“ и газ.

По улиците летят лятно време деца (3-5 клас) с електрически тротинетки. Купени от родителите. Утре ще пораснат и следва третата крачка от великата мечта.

Родители, в чиито глави е празно. Вият ветрове.

„Искам глъчка в класната стая, не тишина. Искам ученици, не ангели“, написа учител на двамата загинали младежи.

До следващата трагедия.

 

24smolian.com/ Криминале

Около 21:20 часа вчера, на път в село Арда, полицейски служители установили 25-годишен мъж от Бургас да управлява двуколесно моторно превозно средство марка „Сузуки“, което не е регистрирано по надлежния ред и е без поставени регистрационни табели на определените за това места.

По случая е образувано бързо производство.

24smolian.com/Общество

Мъж е задържан с дрога в Девин, съобщиха от полицията.

При проверка на 43-годишен местен жител, същият изхвърлил свивка, съдържаща 3.60 гр. суха зелена тревна маса. При извършения полеви наркотест веществото реагирало на канабис.

Мъжът е задържан за срок до 24 часа. По случая е образувано бързо производство за притежание на наркотични вещества.

 

24smolian.com/Политика

Изминаха близо два месеца откакто Иван Демерджиев еднолично управлява МВР.

Аз съм на мнение, че е крайно време министърът на вътрешните работи да свали розовите очила, да спре с говоренето, в което всъщност нищо не казва, и да погледне реално на ситуацията в страната. Това сподели гневно депутатът от ДПС и бивш вътрешен министър Калин Стоянов.

Редно е Демерджиев да стигне до извода, че задълженията и отговорностите на МВР не започват и не приключват със задържането на Васил Михайлов - „прокурорския син“, както и с провокации, демонстрация на сила и полицейска репресия спрямо областен кмет, членове, симпатизанти и активисти на опозиционна партия.

Положението в страната през последните няколко седмици е доста тревожно.

Свидетели сме на изключително тежки пътнотранспортни произшествия, в резултат на които, за огромно съжаление, към днешна дата се отчита значително увеличение на броя на жертвите по пътищата в сравнение със същия период на предходната година.

Показателен е случаят отпреди 20 дни, когато членове на бандитски формирования, движещи се със скорост над 150 км/ч със скъпи автомобили, закупени с незнайно какви средства, умишлено убиха четирима души и тежко раниха още няколко, които и до днес лекуват травмите си в столични болници. Още по-тревожен е случаят от преди два дни, когато на магистрала „Тракия“ камион навлезе в насрещното движение и на място уби мъж и две малки дечица. Две момчета, които, гонейки детската си мечта да станат футболисти, за съжаление завинаги останаха на 9 години.

Вчера, докато МВР прожектира клипчета от дронове как служители на ОДМВР - Варна се придвижват за “ювелирна”акция в сградата на район „Приморски“, гр. Варна, отново стана тежък сблъсък, при който лек автомобил, управляван от млад шофьор, връхлетя върху мотор и уби момче на 17 години и момиче на 16 години.

Поклон пред паметта на всички загинали и съболезнования на близките им.

Изключително тежки произшествия, които повдигат множество въпроси пред министъра на МВР.

Близо два месеца, през които живота си загуби 17-годишно момиче след „купон с наркотици“, поръчани по интернет и доставени на адрес. Криминални ситуации, при които млади мъже се колят и стрелят посред бял ден на един от плажовете в България. Тройно убийство на младежи по неизяснени до момента мотиви, извършител на което е рецидивист, излязъл от затвора десетина дни преди поредното си тежко престъпление.

Изключително опасният наркотик фентанил ударно превзема улицата и увеличава броя на жертвите сред хората, които го употребяват. Той дори става повод за извършването на тежки криминални престъпления, като убийството на млад мъж, който беше хвърлен от високо в района на Лъвов мост в центъра на гр. София.

Период, в който вследствие на наводненията в районите на Габрово, Ловеч и Велико Търново живота си загуби 55-годишен мъж, а трагичната новина някак си се промуши през потока от информации за високи цени, антикорупционна комисия, ВСС и други теми.

Наводнения в различни райони на страната, с тежки последици, от които пострадалите се борят и до днес. На място бедстващите хора излъчваха разочарование от липсата на присъствие, поемане на ангажименти и съпричастност от страна на изпълнителната власт.

Близо два месеца, през които по зловещия случай „Петрохан - Околчица“, завършил с шест жертви и разтърсил цяла България, продължава да цари мълчание, въпреки заявките, че истината ще бъде разказана на българските граждани.

Крайно време е министърът на вътрешните работи да разбере, че реалността по улиците на страната няма нищо общо с контролираните брифинги и интервюта, където декламира намерения и обещава борби и битки срещу всички, включително и със самия себе си. Реалността няма общо и с множеството специално създадени Фейсбук и Tik Tok групи имащи за цел да хвалят МВР министъра.

Всеобщото мнение на голяма част от българските граждани и на служителите от системата на МВР е, че Иван Демерджиев не се справя с ръководството на повереното му за управление силово ведомство, не спести оценката си депутатът от ДПС.

 

24smolian.com/Общество

Щом стане въпрос за наследство и хората стават други. Особено когато се касае за недвижими имоти, които предизвикват дори роднински войни.

Двама братя, сестра и детето й в сблъсък пред бащината къща.

Преди това – автомобилът на един от наследниците се засилва заплашително към друг от роднините. Той е изблъскан, за да не попадне под превозното средство. От колата слиза мъж и се започва…

Повече четете в новия брой на „Родопи voice“!

И още от темите във вестник №1 в региона:

-Уикендът: На Бяло море – 520 евро, на Черно – 800!

-14 евро за входа – непосилно за гурбетчията!

-Бой с бастун заради…

-Силата на едно престъпление

-Куриоз! Съпруг разбра името на жена си след… година?!

 

 

Нико Ников/24smolian.com/Коментари

Мъдри се бюджет. И още отсега той изглежда ужасяващ.

Плановете на правителството, описано като „Други инвестиционни проекти без проектна готовност за нуждите на Въоръжените сили“.

През тази година да се дадат 40 млн. евро за въоръжаване, докато едва 13 млн. евро за спешните центрове и линейки. Догодина – 293 млн. за оръжия, 0 за линейки, 2028-ма – 286 млн. евро за война, пак нула за спешните центрове.

А, в България се мре и без да има война.

На какво си играем? На ядосани хлапета с водни пистолети и пушки на улицата?

Защото състоянието на армията (пълна безтегловност от влизането в НАТО) тези 619 млн. евро за 3 години няма как да го оправят. А, за другото – какво?! Пак ще събираме капачки?!

Имало дефицит – ще има, как няма да има.

Слава на… водните пръчки!

 


24smolian.com/Общество

Колко се пие на квадратен метър в населените места в Родопите?! Много опити за изчисления, но винаги се получава един и същи резултат – много. Изписва го дори на калкулаторите.

Да речем, на една пейка. Съдейки по мърлячите и обичайната арт инсталация, под заглавие „От космос към хаос“, може да се направи извод. И той пак е – много. Патрончета – колкото искаш, кенчета – тоже, пвц празни бутилки пак от алкохол – същата работа.

Та, това е. Една нация с определение – „С повод и без повод“.

Част от същността. Една пейка е по-оборотна от вървежната кръчма.

Няма спорт - има мизерия, има бой…

24smolian.com/Общество

„Ти ли ще ни кажеш, уе, чичка!“. Един от компанията решава да покаже какво е научил от хайванските времена на село и прави една бърза серия.

50 и кусур годишен мъж е набит и пратен в болница от хлапак. Причината е, че човекът е направил забележка на група ученици, които от чудене какво да правят в междучасието, окупирали пейка до блок в близост до училището и хвърляли отпадъците си, където намерят. Забележка, която се плаща с удари.

Това е бъдещето. Примитивни мърлячи навред.

 

***

 

Група хлапета стоят край спортния комплекс. Трима люпят семки на почти потрошената пейка. Тя въздиша нечуто. Едва две дъски са останали цели за седалищата. Останалите са били за използване на силата.

Едно от момчетата се е опряло в заградителната мрежа и с цялото си туловище се блъска в нея. Тя изнемогва, огъва се. То продължава. Видимо тегло – около 70 кила. Видима възраст – четвърти клас. Блъска като махало със задник тази изстрадала мрежа. Всеки момент може и да поддаде. Един от дългучите от пейката скача и лепва удар с крак в нея. Барем стане по-бързо.

В този момент минава мъж, който разхожда кучето си. Прави им забележка.

„Спрете, бе, какво очаквате да се случи? Ще я пробиете и ще паднете, после ще речете що всичко е развалено?“.

Момчетата се стряскат. Спират. Мъжът е едър. Хваща ги страх.

В момента, в който той подминава, едното изрича: „Тоя па, чичка, щяхме да го пребием!“.

И действията по натискане на мрежата продължават.

В същото време други тийнейджъри седят пльоснати на терена на игрището. Мач няма. Има пушене на електронни цигари. Едно от момчетата издухва дима в очите на останалите две. Ту в едната, ту в друга посока. Онези се хилят. Пък той се забавлява още повече.

Няма спорт.

Има мизерия.

Наглост и никакво уважение към самите тях.

Това се случва на спортните площадки. Това е новото поколение.

Хем дебело, хем просто.

 

Сравнението

 

„Предаване по турска телевизия. Коментират се научните трудове на Джанан Каратай, която е професор по сърдечно-съдови заболявания. Пише книги за здравословен начин на живот.

Гледам сравнението. Какви фигури са имали хората през 70-те и сега. Същото бе и в България.

Гледам и си мисля за храните в чуждите вериги. За качеството им, за това, което ядем. За затлъстяването на децата. Второкласници носят дрехи XL размер. Земеделието и животновъдството ни са разнебитени. Медици алармират за инсулти и инфаркти при все повече млади хора, дори под 40-годишна възраст.

Съветът на Джанан Каратай е да се храним с това, което дядовците и бабите ни. Но, колко трудно е да се намери…“.

Мнение на български гражданин.

 

Някои го наричат „софийския катун“

 

И май са прави. Човек има усещането, че всички откачалки, от цялата страна, са си дали среща в столицата ни по едно и също време.

Комплексари, амбициозни, търсачи на лъскавото, най-обикновени неудачници.

В кой град дрогиран, татуиран, безработен, с автомобил за стотици хиляди лева, гази на тротоар хора? Някакъв пи*легар, надрусан с целия каталог от „европейската ни столица“ блъска спряла кола на светофар и убива шофьора. Хора биват нападани от мигранти, клошари, всякаква порода рецидивисти и трепани без капка милост по градинките. Някакви пи*легари влизат в мола-осветен и защитен обект, и пребиват момче, което си вади хляба там…

Примерите са десетки, стотици.

Случващото се в София е отражение на всичко, което става в останалите европейски столици.

Нищо по-различно.

В този ред на мисли, радвайте се, че отглеждате децата си в малкия град. Но внимавайте как децата ви се превръщат в отражение на големия.

Спокойствието не се измерва в пари…

 


Десетки хиляди…

 

Десетки хиляди плащат данъкоплатците в областните градове Кърджали и Смолян заради вандалските акции на плиткоумни пубертети.

„Обръщаха кашпи из центъра, трошат наред след дискотека“, казват в Смолян.

„Не остана здрава пейка за сядане, здрава маса в беседка, все едно хуни са минали“, изповядват в Кърджали.

И всичко това идва от тийнейджъри, в болшинството на които родителите са зад граница. Никакво възпитание, оставени на произвола, но с евро в джоба, превеждано всеки месец.

До това води липсата на сила у дома. Безсилие навън. Тези деца са неспособни да се справят с какъвто и да е проблем без интернет.

Те не могат да съзидават, а да рушат. Вътрешното чувство на опустошеност ги тласка към подобни прояви, казват специиалисти специално за „Родопи voice“.

Гурбетът нарои безброй жилищни сгради, оборот в милиони за строителни предприемачи, но разби семействата и превърна децата в това, което всички виждат и усещат.

Лъскавият автомобил е мечтата на живота, дрогата-двигател…

 

Мъжеството?! Бради, прически, оскубани вежди и епилирани крака

 

Две коли се засичат на пътя. Германски марки, лъскави, тузарски. Слизат водачите и почват спор…

Коментарът на една родопчанка:

„Напомпани млади мъже. С прически, гел, бради, оформени вежди, вероятно и с епилирани крака. Дървят се и се правят на... В един момент кавгата преминава в оспорване качествата на автомобилите.

Някакво странно показване на мъжество…

Един хилав човечец. На улицата. Пред магазин. Жена се спъна и падна на тротоара. Той пусна торбите с напазаруваното. В една от тях имаше бутилка ракия, която се счупи. Мъжът заряза всичко, за да подаде ръце на дамата и да я изправи. Помогна й, след което си взе торбичките, изхърляйки стълклата от счупеното шише, и потегли към дома си. Не се върна в магазина, за да си купи нова бутилка. Вероятно нямаше пари. Алкохолът си замина, но той показа по-голямо мъжество от онези с германските автомобили и оскубаните вежди.

Един мъж протяга ръка, не се пеняви. В речника му има много думи, не пет изречения, изричани под формата на мучене“.

 


Не е важно колко силно удряш

 

Има нещо неразбрано, недообяснено в това общество. Нещо сбъркано. Нещо надолу с главата. И от там идват проблемите ни.

„В залата идваха много момчета. Някои израснаха пред очите ми. От хлапета виждах как стават мъже. Млади, но възмъжаваха. Бойните умения им придаваха смелост. Но те използваха тази сила в друга посока…

Един изби зъбите на свой роднина, защото не му дал пари; друг пребиваше хора за удоволствие на улицата; трети стана…

Няма значение. Тези момчета бяха обречени да не станат големи спортисти, въпреки че имаха заложбите. Защото в тях надделяваше комплексарщината. Удрящият силно е мъжът!

Не, пичове, подаващият ръка и защитаващият слабите и изправящ се срещу силните е истинският мъж-вие просто бяхте и сте комплексари. Които в нито един момент не се опълчихте на съдбата. Не погледнахте силните в очите, а скланяхте глави. Не се изправихте срещу неправдите.

Вие сте пу*ки, пълни.

След всеки по-силен удар охкахте като побарани девойки. И си го изкарвахте на хора, които нямат вашите умения.

Това не е спорт.

Така се оформя едно комплексарско общество, в което някакви пъпчиви бият хора по моловете“.

Коментар на спортист. Практикувал бойни спортове и видял истината.

 

***

 

Обществото боледува. И за тази болест ваксината е семейството. Личният пример. Добрата дума. Не еврото от „Данмарката или Алеманията“.

„Родопи voice

24smolian.com/Общество

Световното първенство по футбол оказва влияние върху туристическите пътувания и е сред причините за по-слабото започване на летния сезон по Българското Черноморие.

Депутатски лаф. Според народният представител от управляващата партия, подобна тенденция се наблюдава при почти всички големи футболни форуми и не е характерна само за България.

Разбира ги нещата. Дълги години е бил мениджъър на хотели по морето.

Дума обаче няма за цените и „превалутирането“ лев за евро. Че нещо, което миналия сезон е струвало 50 лева, към днешна дата е 50 евро.

Не, Световното е виновно.

Пък ще видим след финала.

 

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

По повод 26 юни - Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества, Превантивно-информационният център по наркотични вещества към Община Смолян организира Ден на отворените врати, насочен към младите хора в училищна възраст.

Инициативата има за цел да повиши информираността за рисковете, свързани с употребата на наркотични вещества, както и да насърчи превенцията чрез интерактивни и практически занимания.

За посетителите е подготвена богата програма, която включва тематична изложба, кулинарна работилница с превантивен акцент, информационен кът, образователно-превантивна сесия със симулативни очила, както и викторина с награди.

Една от най-интересните части на инициативата ще бъде демонстрацията със специални симулативни очила, чрез които участниците ще могат да усетят как употребата на психоактивни вещества влияе върху координацията, реакциите и възприятията на човека. По този начин организаторите целят по въздействащ начин да покажат реалните опасности от наркотичната зависимост.

Събитието ще се проведе на 26 юни от 10 до 17 часа в сградата на Общината.

От Превантивно-информационния център отправят покана към ученици, родители, учители и всички заинтересовани граждани да посетят инициативата, да зададат своите въпроси и да се запознаят с дейността на специалистите, които ежедневно работят в сферата на превенцията и борбата със зависимостите.

24smolian.com/ Общество

Намерението на управляващите тихомълком да закрият Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия представлява скандален опит за изтриване на паметта за  събития и процеси от мрачните времена на комунистическия режим, както и участниците в тях. За репресиите и главните им извършители, за мрежата от доносници, за авторите и изпълнителите на най-голямото етническо прочистване - т.нар. “възродителен процес”, за концлагерите за репресии на противници на комунизма.

Това обяви в декларация лидерът на ДПС и председател на Парламентарната група на ДПС Делян Пеевски.

„Единственият начин да бъде предотвратена опасността да се повторят тези мракобесни времена и методите им в днешно време е живата памет за тях.

Затова ние от ДПС категорично се противопоставяме на това намерение на управляващите и призоваваме за широк обществен дебат за бъдещето на Комисията по досиетата. Защото ако ДПС категорично и безвъзвратно се изчисти от всички агенти на ДС, то в други партии все още намират реализация на публични позиции хора, обременени с тежко ДС минало.

Днес България има нужда не от нови разделителни линии, а от окончателно затваряне на тази страница чрез пълна прозрачност. Истината не трябва да плаши никого. Тя е необходимото условие, за да гледаме напред като демократична европейска държава, а прикриването на миналото подкопава доверието в институциите и оставя съмнения, които тежат върху обществения живот десетилетия наред“, категоричен е Делян Пеевски.

 

24smolian.com/ Общество

Правителството планира да увеличи значително от 1 август цените на електронните винетки - с цели 30%. Така цената на годишната винетка ще скочи от сегашните 49.60 евро на 64.50 евро. Седмичната ще стане 10 евро при сегашни 7.67, а месечната - нараства от 15.34 на 19.90 евро.

Увеличението на винетните такси бе обявено от финансовия министър Гълъб Донев при представянето на проектобюджета за 2026 г. в сряда като мярка за увеличение на постъпленията в хазната с цел намаляване на бюджетния дефицит. Според разчетите на МФ повишението им с 30% от 1 август ще донесе до края на годината  24,6 млн. евро допълнителни приходи, а за следващите години - 53,3 млн. евро.

Министерството на регионалното развитие вече е публикувало проекта на новата тарифа за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, пише "Сега".

В мотивите се посочва, че увеличението на винетните такси за леките автомобили е наложително, заради "натрупани макроикономически и структурни фактори, които застрашават фискалната и експлоатационната устойчивост на пътния сектор".

Сегашните цени на пътните такси за леките автомобили не са осъвременявани от 2019 г., когато влязоха в сила електронните винетки, посочва МРРБ. Още тогава годишната винетка е определена на 97 лв., като в момента се заплаща евровата й равностойност. Без промяна са и останалите винетки - уикенд, седмична, месечна и тримесечна.Това обосновава необходимостта от увеличение с инфлационния индекс за този период, като се предлага ръстът да е с 30%.

От МРРБ отбелязват още, че междувременно, натрупаната инфлация не само в страната, но и в еврозоната за периода 2019–2026 г. сериозно е девалвирала реалната стойност на събирания ресурс от пътни такси. Цените на основните суровини – битум, асфалтови смеси, цимент, арматурна стомана и енергоносители – са се вдигнали значително.  Разходите за труд и осигуровки в сектора на пътното строителство и поддръжка също са се повишили, което е оскъпило стойността на всеки линеен метър рехабилитиран път.

В същото време над 35% от второкласната и третокласната пътна мрежа в страната (общо над 7000 км) се намират в лошо състояние, за чийто ремонт има хроничен недостиг на средства. Постъпленията от пътни такси стигали предимно за текущи аварийни дейности, но не и за цялостна рехабилитация.

Август е подходящ месец за вдигане на винетните такси, смята МРРБ - той е с най-висока концентрация на транзитен трафик. Въвеждането на увеличение в този момент гарантира, че сериозна част от новия фискален товар ще бъде поет от чуждестранни ползватели на мрежата. Освен това, генерираният излишък през есенните месеци ще осигури необходимия финансов буфер за зимното поддържане на пътищата, очаква регионалното министерство.

От 1 август с 30% се увеличава и компенсаторната такса, която се дължи вместо глоба при шофиране без винетка. Тя става 46.50 евро при сегашни 35.79 евро, като условието е да се плати в 14-дневен срок от връчването на електронния фиш.

 

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Въпреки демографските предизвикателства и ограничения строителен пазар в Родопите, област Смолян отчита голямо жилищно строителство през 2025 година. По предварителни данни на Националния статистически институт в региона са изградени 29 нови жилищни сгради с общо 119 жилища.

Данните показват, че преобладаващата част от новото строителство е концентрирана в еднофамилни къщи. От всички новопостроени сгради 23 са къщи, три са жилищни блокове и кооперации, две са смесени сгради, а една е вила. Най-голям дял имат двуетажните постройки - 12, следвани от едноетажните и триетажните с по седем сгради.

От новите 29 сгради, 17 са изградени в градовете на областта, а останалите 12 - в селата. Преобладаващата част - 25 сгради, са със стоманобетонна конструкция, което показва тенденция към модерно и устойчиво строителство.

Общо 119 нови жилища са въведени в експлоатация през годината.

Общата полезна площ на новопостроените жилища достига близо 10 000 квадратни метра, като жилищната площ е над 8 000 квадратни метра.

Статистиката отчита и друга тенденция - през 2025 година в област Смолян са съборени 10 жилищни сгради с общо 17 жилища в тях. Всички те се намират в Златоград. Половината от премахнатите сгради са построени преди Втората световна война, а останалите - през периода 1946 – 1960 година.

Според данните всички съборени сгради са били еднофамилни къщи, собственост на физически лица. Общата им площ е била 857 квадратни метра.

Числата показват, че макар строителният сектор в областта да не се развива с темповете на големите градове, интересът към изграждането на нови жилища остава устойчив. В последните години все повече хора избират Родопите за постоянно живеене или за втори дом, което поддържа активността в жилищното строителство в региона.

Михаела Илиева/24smolian.com/Регион

Основният общински път Баните - Вишнево - Гълъбово е напълно обновен след мащабен ремонт на стойност 3,5 милиона евро без ДДС.

Проектът е сред най-значимите инфраструктурни инвестиции в община Баните през последните години и е реализиран изцяло с държавно финансиране, осигурено на два етапа чрез решения на Министерския съвет.

Реконструираният участък е с дължина близо 10 километра и свързва общинския център Баните със селата Вишнево и Гълъбово. Освен цялостно преасфалтиране на трасето, при ремонта са изградени нови отводнителни съоръжения, канавки, водостоци, мантинели и подпорни стени, които ще повишат безопасността и устойчивостта на пътя в планинския район.

Обновяването не се ограничава само до пътната настилка. В населените места Вишнево и Гълъбово са подменени тротоарите, монтирани са нови предпазни парапети, а централните площи са изцяло обновени. По този начин проектът подобрява не само транспортната свързаност, но и градската среда в двете родопски села.

Местната власт определя ремонта като стратегически за развитието на района, тъй като трасето осигурява ежедневен достъп на жителите до общинския център и улеснява връзките между населените места. Очаква се модернизираната инфраструктура да подобри условията за живот, да улесни бизнеса и да създаде по-добри предпоставки за развитие на туризма в общината.

С реализирането на проекта един от най-важните общински пътища в района вече отговаря на съвременните изисквания за безопасност и комфорт, а жителите на Вишнево и Гълъбово получават значително по-добра транспортна връзка с останалата част на община Баните.

 

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Община Доспат предприема действия за запазване на статута на средищни и защитени училища и детски градини за учебната 2026/2027 година. Предложението е внесено от кмета инж. Елин Радев до Общинския съвет и има за цел да гарантира достъпа до образование в отдалечените планински населени места.

В докладната записка се посочва, че ежегодно се актуализират списъците на защитените и средищните образователни институции, като предложенията се изпращат до Министерството на образованието и науката. Статутът осигурява допълнително държавно финансиране и възможност за безплатен транспорт на децата и учениците.

Като средищно училище за учебната 2026/2027 година е предложено да остане Средно училище „Димитър Благоев“ в Доспат. То приема ученици от различни населени места в общината и изпълнява ключова роля за образователната система в региона.

В списъка на защитените детски градини са включени ДГ „Слънце“ в Доспат, ДГ „Елица“ в Барутин, ДГ „Мечта“ в Късак, ДГ „Звънче“ в Змеица, ДГ „Кокиче“ в Бръщен, ДГ „Петя Лубарова“ в Любча и ДГ „Зора“ в Црънча.

Защитен статут се предлага и за редица училища в общината – СУ „Димитър Благоев“ в Доспат, ОУ „Христо Ботев“ в Любча и Късак, ОУ „Васил Левски“ в Чавдар и Змеица, ОУ „Яне Сандански“ в Бръщен и ОУ „Никола Вапцаров“ в Црънча и Барутин.

В мотивите към предложението се подчертава, че голяма част от населените места в общината се намират в труднодостъпни планински райони. Пътищата са с множество завои, стръмни участъци и тежки зимни условия, което затруднява ежедневното пътуване на учениците. Според администрацията именно това налага запазването на защитените училища и детски градини, за да не бъде ограничен достъпът на децата до качествено образование.

От Общината посочват още, че защитените учебни заведения получават допълнително финансиране заради малкия брой ученици и деца, което позволява тяхното нормално функциониране въпреки демографските предизвикателства.

Предложението предстои да бъде разгледано от Общинския съвет на Доспат, след което решението ще бъде изпратено до Министерството на образованието и науката.

24smolian.com/Регион

Живата памет на Родопите ще оживее отново в центъра на Девин.

На 27 юни от 19 часа площад „Игор Юруков“ ще се превърне в сцена на традиции, фолклор и местни кулинарни изкушения по време на първата за тази година съвместна вечер на населените места.

В празничната програма ще се включат представители на Триград, Селча, Гьоврен, Беден, Лясково и квартал Настан. Те ще покажат богатството на родопската култура чрез автентични носии, обичаи, народни песни и танци, местни занаяти и характерни за района традиционни ястия.

Посетителите ще имат възможност да опитат приготвени по стари рецепти родопски специалитети, пазени и предавани от поколение на поколение. Атмосферата ще бъде допълнена от изпълнения на самодейни състави и народна музика, които ще превърнат вечерта в истински празник на родопския дух.

През последните години инициативата се утвърди като едно от най-очакваните събития в летния календар на община Девин. Освен че съхранява и популяризира местните традиции, проявата представя културно-историческото наследство на района и привлича все повече гости и туристи.

Организаторите подчертават, че събитието има и друга важна мисия - да укрепва връзките между населените места в общината и да съхранява живото наследство на Родопите.

С подкрепата на местните читалища, кметства и Община Девин, празникът и тази година обещава да събере жители и гости около богатството на родопската кухня, музика и традиции.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Църквата „Св. Йоан Кръстител“ в смолянското село Петково отбеляза своя храмов празник и 190 години от построяването си - юбилей, който събра вярващи, жители и гости на родопското село с богата история и силни традиции.

Сред най-интересните истории, свързани със светинята, е тази за часовника на камбанарията, който продължава да работи и днес. Монтиран през 1936 година, той е изграден с финансовата подкрепа на цар Фердинанд и вече близо девет десетилетия отброява времето над Петково.

Празничната литургия бе отслужена от архимандрит Дамян, ефимерий на Пловдивската духовна семинария, в съслужение със свещеници от област Смолян. По време на честването бе припомнена историята на храма, който е сред осемте църкви, изградени в Средните Родопи след издаването на султански ферман през 1836 година.

Разрешението за строеж е получено през април същата година, като според историческите сведения местните християни успяват да изградят храма само за три месеца. Църквата е осветена на 2 юли 1836 година и се превръща в духовен център на района. В строежа участват почти всички жители на Петково, които влагат труд, средства и усилия, за да осъществят мечтата си за собствен християнски храм.

Първоначално църквата е била ниска и частично вкопана в земята, съобразно ограниченията на времето. Днешният ѝ облик се оформя след основен ремонт през 30-те години на миналия век, когато е изградена новата камбанария и е поставен часовникът, превърнал се в една от емблемите на селото.

Местните жители пазят жив спомена за поколенията, които са се борили за свободата и българската идентичност в Родопите. Петково е известно с участието на свои жители в националноосвободителните борби, а потомците им и днес съхраняват паметта за тези събития.

Любопитен факт е, че оригиналният ферман, разрешаващ строежа на храма, се съхранява в Държавния архив в Смолян. Така близо два века след изграждането си църквата „Св. Йоан Кръстител“ продължава да бъде не само духовен дом за вярващите, но и жив паметник на историята, вярата и родолюбието в Родопите.

24smolian.com/ Политика

Олигархичните медии, свързани с кръга “Капитал” на Иво Прокопиев дирижирано тиражират фейк новини за хора “напускащи”, “отцепващи се” или нещо подобно от ДПС, съобщават от партията.

От 265 общински съвета в страната, в които ДПС има близо 800 общински съветници, кампанията “открийте отцепниците” придобива водевилен характер, защото:

Първо - публикациите са откровен фейк, тъй като или не включват конкретни хора, а абстрактни формации или се визират хора, които или нямат нищо общо с ДПС или не са част от партията от години.

Второ - при толкова сериозни теми и проблеми на национално ниво, за които се очаква висока журналистическа чувствителност, заниманията с целостта и политическото здраве на ДПС са знак за едно - че ДПС е в отлично политическо здраве, с добре работеща имунна система, а с единството си ДПС продължава да е незаобиколим фактор в българската политика.

 

24smolian.com/Общество

Какво спечелиха гърците от отварянето на граничните пунктове в Родопите?

По темата разсъждава човек, който нарича себе си „древен трак“.

Разбила им се инфраструктурата, а преди на „лека ръка“ правителството в Атина да отвори порталите, трябвало да постави въпроса с връщането на „безценните реликви“, които били отмъкнати от там по време на трите български окупации на района по време на войните?!

И тези бръщолевеници са публикувани в електронно новинарско издание в Комотини.

Наистина, кой какво спечели?

Отварянето на „Златоград“ и особено на „Маказа“ отприщи невиждан туристопоток. Стотици хиляди румънци и българи всяко лято буквално съживиха най-окаяния регион в Гърция, забравен от десетилетия. Кърджали понася целия трафик, а „Беломорски“ въздъхна от тежестта му. Гърците идват заради казина, евтини горива и промоции по големите вериги, докато още се пазаруваше с левове.


Обратното, милиони евро се харчат от нашенци по плажовете на Бяло море
. Гърция от своя страна инвестира (къде свои, къде евросредства) в инфраструктура в забравения регион. Дори бабичките в Мароня започнаха да печелят.

С отварянето на „Маказа“ квартира с изглед към местното гробище струваше 5-10 евро.

Огромният интерес и туристопоток така отрака гърците по рибарските села, че цените им вече гонят тези по Френската ривиера. Въпреки всичко, родопчани спечелиха море на една крачка. И нищо не ги спира.

С други думи, ако не бяха българи и румънци, единствените реликви в тази част на Гърция щяха да са 40-годишните пикапи „Тойота“, натоваарени с бали за добитъка.