ТОП Новини

24smolian.com/Общество

Родопчанин заживява на семейни начала с дама от региона. Години наред заедно. Нямат официален брак.

„Мина много време и тогава разбрах, че рожденото име на Алекс било Назифе“, казва съпругът.

Това не пречи на любовта. Какъв е поводът за разкритието – четете в новия брой на „Родопи voice“!

24smolian.com/Общество

Изготвянето на съдебномедицинска и физична експертизи отложиха делото срещу кърджалиеца Денис М.

Това са новите от Апелативния съд в Пловдив, съобщават колегите от 24rodopi.com.

Както вече писахме, Прокуратурата внесе протест срещу условното му наказание за кървавата разправа, едва не завършила със смъртта на един човек в Кърджали, извършена на 16 април 2023-та в бар в центъра на града. Обжалване има и от страна на потърпевшия – Галин У., както и от Денис М.

Припомняме, че Денис получи условна присъда от 10 месеца „лишаване от свобода“, 3-годишен изпитателен срок и 30 000 лева обезщетение, което извършителят трябва да плати на жертвата.

Кървавият екшън се разигра в малките часове на 16 април 2023-та година. Двама се сбиват в тоалетната, единият е наръган с нож. Задържан за нанесените удари бе 17-годишният тогава Денис. Жертвата пък е каякарят Галин У. Вследствие на наръгванията той бе с опасност за живота. Един от ударите е бил на сантиметър от сърцето на 22-годишния.

Назначената физична експертиза трябва да анализира конкретната физика на ударите. Тя изчислява посоката, силата, ъгъла и оръжието, което е причинило нараняванията.

Припомняме, че в същото време Денис М. е и един от общо четиримата обвиняеми за смъртта на Костадин Кабаджов в Мадан.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Спорт

Над 60 любители на колоезденето от различни възрасти се включиха в традиционната Колоездачна обиколка, организирана по повод празника на Обединения град Смолян. Спортната инициатива, реализирана от Община Смолян и Decathlon България, за поредна година събра десетки жители и гости на града, които избраха да отбележат празника по активен и здравословен начин.

Точно в 10 часа от площад „Свобода“ в Стария център беше даден стартът на обиколката. Още от ранните сутрешни часове площадът се изпълни с колоездачи, семейства с деца и любители на спорта, готови да станат част от едно от най-атрактивните събития в празничната програма на Смолян.

Участниците преминаха по предварително определения маршрут през различни части на града. По целия маршрут пък колоездачите бяха аплодирани от граждани, които подкрепяха инициативата и създаваха допълнително настроение за участниците.

След финала на обиколката организаторите бяха подготвили томбола с атрактивни награди, която предизвика огромен интерес. Кулминацията настъпи при тегленето на големите награди - три чисто нови велосипеда, осигурени от Община Смолян и Decathlon България.

Късметлиите, които си тръгнаха с нов велосипед, са: Стоян  Трифонов, Кирил Буковинов и Матея Савова.

Освен томболата, за участниците бяха организирани и редица забавни състезателни игри. Особен интерес предизвика надпреварата за най-бързо напомпване на велосипедна гума, която донесе много усмивки, емоции и приятелски съревнования.

Организаторите изразиха благодарност към всички участници, доброволци и гости, които допринесоха за успешното провеждане на инициативата. Специални благодарности бяха отправени и към Decathlon България за подкрепата и осигуряването на наградите.

Колоездачна обиколка „Смолян 2026“ за пореден път доказа, че спортът има силата да обединява хората независимо от възрастта им. Събитието се утвърждава като една от най-обичаните инициативи в празничната програма на града и показва, че Смолян продължава да насърчава активния начин на живот, спорта и грижата за здравето.

24smolian.com/Общество

Празни плажове, пълни плажове – кръчми, хотели, цени.

Това вълнува в момента нашенеца. Скокът на тока от 1-ви юли ще го развълнува есента и на прага на зимата.

В момента темата е друга.

Колко?

Уикенд туристите тръгнаха. Два дни по плажовете на Бяло или Черно море. Една минимална заплата и нагоре ще отиде.

И все пак – колко излиза уикендът – четете в новия брой на „Родопи voice“!

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Регион

От 4 до 14 август Златоград отново ще се превърне в притегателен център за талантливи деца и младежи от България и чужбина. Юбилейното XX издание на Лятната академия за изкуство и млади таланти „Огънят на Орфей“ обещава десет дни, изпълнени с музика, литература, живопис, майсторски класове и срещи със световноизвестни творци. Форумът, който през годините се утвърди като една от най-престижните летни образователни и културни инициативи в страната, тази година отбелязва своя 20-годишен юбилей. Организаторите подготвят богата програма, в която ще се включат изявени музиканти, педагози, писатели и художници от България, Франция, Великобритания, Швейцария, Полша и други държави.

Още с обявяването на тазгодишното издание интересът е огромен. Записването вече е в ход, а организаторите очакват десетки млади хора да пристигнат в Златоград, за да усъвършенстват своите умения под ръководството на доказани професионалисти.

Сред най-големите имена в тазгодишната академия е легендарният български тенор Калуди Калудов, който пристига специално от Полша за майсторския клас по оперно пеене. Неговите обучения традиционно са сред най-търсените и всяка година привличат млади изпълнители от страната и чужбина. Световноизвестният цигулар Мичо Димитров също ще бъде част от юбилейното издание. Музикантът има впечатляваща международна кариера и е сред най-разпознаваемите български изпълнители на класическата сцена в Европа. За първи път в историята на академията ще се проведе майсторски клас по контрабас, воден от Ирина-Калина Гудева от Швейцария. Тя има богат международен опит и е работила като солов контрабасист в престижни европейски музикални институции. Международното участие ще бъде допълнено от френския китарист Жереми Жув, който ще дебютира като преподавател в Златоград. Паралелно с неговите занимания ще се проведе и майсторски клас по китарен ансамбъл под ръководството на проф. д-р Стела Митева-Динкова от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. В академията ще се включат още вокалният педагог Данко Йорданов от Лондон, председателят на Съюза на музикалните и танцови дейци Станислав Почекански, преподаватели от висши музикални училища и утвърдени творци от различни области на изкуството.

Една от отличителните черти на „Огънят на Орфей“ е, че събира различни изкуства под един покрив. Освен музикалните направления ще се проведат творчески класове по литература, живопис, приложни изкуства, арт квилинг и пиано. Творческият литературен клас ще бъде ръководен от поетесата, преводач и председател на фондация „Огънят на Орфей“ Евгения Тагарева. Именно този клас през годините е помогнал на много млади автори да направят първите си сериозни стъпки в литературата. Класът по живопис ще бъде воден от художничката Радостина Стоева, която вече е открила и подкрепила редица млади таланти от Родопите.

Участниците ще могат да работят в творческа среда, да представят свои произведения, да получат индивидуални консултации и да обменят идеи с връстници от различни държави.

Една от най-интересните възможности тази година е литературният конкурс за участие със стипендии в творческия литературен клас „Огънят на Орфей“. Право на участие имат деца и младежи до 25-годишна възраст. Кандидатите трябва да изпратят две непубликувани творби - стихотворения, разкази или други литературни текстове с общ обем до 10 страници. Крайният срок за кандидатстване е 30 юни, а резултатите ще бъдат обявени на 7 юли. Академията ще присъди: 2 пълни стипендии - участие без такса и покрити разходи за нощувки, както и 2 основни стипендии - участие без такса и покрити транспортни разходи. Творбите ще бъдат оценявани от жури с председател Евгения Тагарева.

През двете десетилетия от своето съществуване „Огънят на Орфей“ се превърна в истинска школа за млади таланти. Много от първите участници днес вече са утвърдени музиканти, художници, писатели и преподаватели. Именно това е една от най-големите гордости на организаторите. По думите им през годините академията е доказала, че дори малките населени места могат да бъдат големи културни центрове, когато има желание, талант и отдаденост.

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Родопското село Полковник Серафимово ще се превърне в сцена на песента, паметта и българския дух.

На 27 и 28 юни селото ще бъде домакин на десетото юбилейно издание на Националния фолклорен фестивал с международно участие „С песните на Георги Чилингиров“. Събитието ще събере изпълнители, самодейци, ансамбли, почитатели на фолклора и гости от различни краища на страната, а очакванията са празникът да се превърне в едно от най-мащабните културни събития в Смолянско това лято.

Тази година фестивалът носи особена символика, защото събира няколко значими годишнини в едно. Отбелязват се 10 години от създаването на самия Национален фолклорен фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, 10 години от основаването на Фолклорен ансамбъл „Георги Чилингиров“ и впечатляващият 100-годишен юбилей на Народно читалище „Отец Паисий - 1926“ в Полковник Серафимово.

Фестивалът се организира от Община Смолян, Кметство Полковник Серафимово и Народно читалище „Отец Паисий - 1926“. Основната му мисия е да съхранява и популяризира песенното наследство на Георги Чилингиров - една от ярките личности, свързани с родопската песен и местната фолклорна памет. През годините форумът постепенно се утвърждава като място, където самодейци и професионални изпълнители се срещат, обменят опит и предават любовта към народната музика на следващите поколения.

Подготовката за тазгодишното издание вече е в разгара си. Интересът към фестивала е голям, като участие са заявили изпълнители от различни краища на България - Ивайловград, Русе, Ветово, както и от множество населени места в Смолянска област. Организаторите очакват потвърждение и от участници от Гърция и Турция, което ще придаде още по-силен международен облик на събитието.

Заради големия брой желаещи да се включат програмата ще бъде разпределена в два дни. По думите на организаторите това ще позволи по-спокойно протичане на конкурсната част, повече време за участниците и по-добра организация на съпътстващите прояви.

В първия фестивален ден от 14 часа ще бъде отслужена панихида за загиналите герои, след което ще се състои издигане на знамената. Официалното откриване пък е планирано за 14:30 часа и ще бъде белязано от мощния звук на 100 каба гайди.

След откриването конкурсната програма ще продължи, като на сцената ще излязат индивидуални изпълнители, певчески групи, танцови състави и фолклорни формации. В 19 часа е предвидено награждаване на изявилите се участници, а след това публиката ще има възможност да се наслади на специалното участие на Фолклорен ансамбъл „Родопа“ - Смолян. За доброто настроение на всички гости ще се погрижи оркестър „Пампорово“, а края на фестивалния ден ще бъде поставен с красива заря.

Празничните прояви ще продължат и на 29 юни, когато в 12:00 часа ще бъде даден курбан край параклиса „Св. Петър“.

Един от специалните акценти тази година е изложбата, посветена на 100-годишнината на Народно читалище „Отец Паисий - 1926“. В нея ще бъдат представени снимки, документи и свидетелства за развитието на читалището от неговото създаване до днес. Експозицията ще покаже историята на институцията, инициативите през годините и хората, които са допринесли за съхраняването на културния живот в Полковник Серафимово.

Читалището е сред най-важните духовни средища в селото. В продължение на един век то е било място за събиране, обучение, творчество, празници, самодейност и предаване на традиции. Именно затова юбилеят му е не просто дата в календара, а повод за признателност към всички поколения, които са пазили живи песните, обичаите и родовата памет.

Организаторите подготвят и допълнителни прояви, сред които туристически поход до местността Родопската Шипка. Идеята е празникът да бъде свързан не само с фолклора, но и с историческата памет на региона. Провеждането на похода обаче е отложено заради ремонтните дейности по пътя Рудозем.

Припомняме, че Фолклорен ансамбъл „Георги Чилингиров“ е създаден през 2016 година. Оттогава до днес ансамбълът и фестивалът се развиват заедно и постепенно се превръщат в едни от най-разпознаваемите културни символи на Полковник Серафимово. С всяка следваща година празникът привлича все повече участници и публика, а името на Георги Чилингиров продължава да звучи чрез песните, които се изпълняват на сцената.

Очаква се в дните на фестивала Полковник Серафимово да събере изпълнители, гости и почитатели на българския фолклор от цялата страна.

24smolian.com/ Криминале

При извършена проверка на законно притежавано ловно оръжие в дома на 67-годишен мъж в Девин, в метална каса са открити 24 броя боеприпаси 16-и калибър, за които лицето не притежава съответното разрешение съгласно Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия.

По случая е образувано бързо производство за държане на боеприпаси без надлежно разрешение.

24smolian.com/Криминале

Около 17:00 часа в понеделник, в Девин, полицейски екип извършил проверка на 25-годишен жител на Казанлък. В хода на действията е установено, че мъжът държи в себе си високорискови наркотични вещества без надлежно разрешително. 

При извършения личен обиск са намерени и иззети 30 грама суха тревна маса, която при полеви наркотест реагирала положително на марихуана.

Лицето е задържано за срок до 24 ч. По случая е образувано бързо производство. 

Снимката е илюстративна.

24smolian.com/ Криминале

18-годишна водачка на „Хонда Джаз“, движейки се с несъобразена с пътните условия и релеф скорост, преминала през участък с разпилян пясък на пътното платно. Вследствие на това автомобилът поднесъл и се блъснал в крайпътен скат на пътя Рудозем-Чепинци.

При произшествието леко ранена е 16-годишна пътничка в лекия автомобил. Тя е прегледана в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян и след оказана медицинска помощ е освободена за домашно лечение с леки наранявания по тялото.

Пробите на водачката за употреба на алкохол и наркотични вещества са отрицателни.

В автомобила са използвани обезопасителни колани.

24smolian.com/ Криминале

В 16:22 часа вчера е получен сигнал за запален товарен автомобил на главния път между селата Стойките и Широка лъка, съобщиха от ОДМВР-Смолян.

Причина за произшествието е техническа неизправност.

Огънят е унищожил превозното средство. Благодарение на своевременната намеса на екипи на РСПБЗН – Пампорово и РСПБЗН – Смолян е предотвратено разрастването му и са спасени 10 декара иглолистна гора.

24smolian.com/Общество

„Альо, альо“ – като онзи готин сериал за френската съпротива. Нощен ястреб няма, обаче си е наше хлапе. Тества миналото. И вероятно пита къде е вацапът, тиктокът и други необходимости.

Безрезултатно.

Но пък стойката е делова, сякаш прави резервация за Малдивите.

 

Самуил Крумов/24smolian.com/Коментари/Общество

Сменям каналите и попадам на Румен Драганов. Професор, това е „мозъкът“ на туризма в България. Започнал е в йерархията на този бранш още от „Балкантурист“.

Ако не ме лъже паметта. Но това рядко става.

Гостува в ефира. И обяснява, че България е много евтина дестинация, ама много. Щял да се радва, ако стане скъпа, ама много скъпа.

Водещият му дава пример с таратор за 9 евро. Гостът нямал да си поръча. Щял да си го направи сам, срещу 90 цента, та и чесън да си сложи.

Обаче казва, че Гърция била много по-скъпа дестинация. Водещият се радва – да ходят и чакат 40-километрови опашки.

Драганов калкулира, че ваканцията за учениците още не е започнала, затова било празно по Черноморието. Ама след 30-и юни – 700 и кусур хиляди ученици развързват ръцете (и кесиите) на родителите. Плюс баби и дядовци – над 3,2 милиона нашенци тръгвали към Черно море на почивка. Било супер, водата не толкова „плътна“, като Средиземно и Бяло море.

И пак натъртвам – според този човек, в България е евтино, и ще се радва страната ни да стане още по-скъпа дестинация.

Сега, за забравилите.

Имаше един случай, преди години. В български хотел, скандинавски турист изрита в главата камериерка. За незапознатите – това е най-ниско платената работа в този бранш. Женицата се навела в коридора и бърше нещо (вероятно повърните на британци). Минава пияният скандинавец и изритва жената зверски (всичко записано на камерите в хотела). Два часа женицата не може да я свестят.

Следва огромна вълна от неприязън в обществото. Но излиза „професорът“ и изрича – по-кротко, стига, да не уплашим останалите скандинавски туристи, че няма да дойдат.

?!?!

Дни по-късно се извиняваше от ефира.

Та, това е туризмът ни. Ритане в главата, коленичене, и ако може тараторът да стане 90 евро. Ама Румен ще си го прави по домашному в собствения хотел.

На снимките: Драганов; шведът си тръгва от Слънчев бряг, оставяйки тялото на изританата камериерка; таратор

 

Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

Сериозен инцидент затрудни движението по един от най-натоварените пътища в Родопите. Тежкотоварен автомобил, превозващ дървен материал, се запали на пътя между Широка лъка и Стойките, а кадри от мястото показват огромни пламъци, гъст дим и сериозни щети по композицията.

По информация на очевидци огънят е избухнал по време на движение. Първоначално пламъците са обхванали предната част на композицията, след което бързо са се разпространили към едно от ремаркетата.

Инцидентът предизвика сериозно безпокойство сред шофьорите, преминаващи по трасето. Гъстите облаци дим се издигаха високо над пътя и се виждаха от значително разстояние. Част от водачите са спрели автомобилите си и са наблюдавали развитието на ситуацията, докато други са били принудени да изчакват заради блокираното движение.

Според свидетели към момента на възникването на пожара композицията е превозвала голямо количество дървен материал. За щастие огънят не е успял да обхване целия товар, което е предотвратило много по-мащабен пожар и евентуално разпространение към близката горска растителност.

По информация от мястото движението в района е временно спряно, като шофьорите изчакват намесата на пожарните екипи и разчистването на участъка.

В социалните мрежи десетки жители на Смолянска област коментират случая. Част от тях изразяват опасения, че подобен инцидент е можел да доведе до тежки последици, особено ако се беше случил в по-натоварен час или в участък с интензивно движение. Други поставят въпроса за техническото състояние на тежкотоварните автомобили, превозващи дървен материал по планинските пътища.

Местни хора посочват, че трасето между Широка лъка, Стойките и Пампорово е сред най-предизвикателните в региона заради стръмните изкачвания и спускания. Според тях при натоварени композиции рискът от прегряване на спирачките и възникване на технически проблеми не бива да бъде подценяван.

Не е ясно и каква точно е причината за възникването на пожара. Предстои компетентните органи да извършат оглед на място и да установят дали става въпрос за техническа неизправност, проблем в спирачната система или друга причина.

Материалните щети по тежкотоварния автомобил са значителни.

Случаят отново насочва вниманието към безопасността по родопските пътища и необходимостта от постоянен контрол върху техническото състояние на тежкотоварните превозни средства, които ежедневно преминават през планинските участъци на областта.

 

24smolian.com/Общество

Депутатът от ДПС Калин Стоянов даде вътрешният министър Иван Демерджиев на главния прокурор. Народният представител от ДПС изпрати сигнал до и.ф. гл. прокурор Ваня Стефанова във връзка с проверка за 81 млн. лв. по обществена поръчка за „Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи“.

Ето пълния текст на сигнала:

С И Г Н А Л

От Калин Стоянов, народен представител в 52 НС от ПГ на ДПС

Уважаема г-жо Стефанова,

В края на 2023г. в качеството ми тогава на министър на вътрешните работи, след извършена проверка от вътрешния одит към МВР, подадох сигнал до Прокуратурата на РБ и до АДФИ, относно констатирано неправомерно действие от страна на бившия министър на МВР-Иван Демерджиев при подписването на Допълнително споразумение, за сумата от близо 81 млн. лева, по обществена поръчка за „Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи“.

Няма да коментирам обстоятелството, че Демерджиев е подписал въпросното споразумение, с което значително оскъпява стойността по договора, точно два дни преди да освободи поста министър на МВР. В резултат на извършените от прокуратурата и АДФИ проверки, в началото на 2024г. бе образувано досъдебно производство, по което след събиране на достатъчно доказателства, през април 2025г. на Иван Демерджиев е повдигнато обвинение от Софийска градска прокуратура.

В последствие стана известно, че СГП е внесла обвинителен акт в съда срещу Иван Демерджиев. Малко по-късно, през декември 2025г., публично бе оповестено, че съда е върнал делото на прокуратурата за изчистване на процесуални нарушения и неясноти, което не е нещо необичайно.

От тогава до момента няма абсолютно никаква информация по делото.  През последните месеци обаче, упорито се говори, че използвайки институционалното си влияние, Демерджиев прави срещи с различни представители на поверената Ви институция, за да намери варианти за прекратяване на образуваното срещу него досъдебно производство.

Освен това лично е споделял, че в момента имало назначена допълнителна експертиза по делото и експертите, на които е възложена „не са случайни“ и той бил на 100% убеден, че резултата ще бъде в негова полза, тъй като първата по делото експертиза не го удовлетворявала. 

Уважаема г-жо Стефанова, 

Сигнализирам Ви официално за да упражните законовите си правомощия, като възложите проверка по надлежния ред на погореизброените притеснителни обстоятелства.

Следва българското общество да знае, предстои ли повторно внасяне на делото срещу Демерджиев в съда или то ще бъде тактично прекратено без да се вдига много шум, за което всъщност настоявал и самият той.

Всички сме наясно, че мълчанието по този скандален случай, устройва само Иван Демерджиев, но нека не забравяме, че в момента сме в безпрецедентна ситуация, а именно, за министър на не кое да е министерство, а на вътрешните работи е назначен човек с повдигнато обвинение за извършено корупционно престъпление.

Моля за спешна проверка от Ваша страна, като се надявам, че досъдебното производство срещу действащия министър на МВР, няма да бъде поредното, което ще допринесе за спада на доверието към поверената Ви институция.

За резултата от проверката, настоявам да бъда официално уведомен на адрес: гр. София, пл. „Княз Александър I“ №1, Парламентарна група на „Движение за права и свободи – ДПС“. 

/Калин Стоянов/

 

24smolian.com/Общество

Пътен инцидент е станал в днешния следобед, научи 24smolian.com.

Превозно средство се е блъснало в скат. Произшествието е възникнало на пътя за рудоземското село Сопотот малко след 13 часа днес.

Има пострадал при инцидента.

24smolian.com/Регион

Над 30 населени места в Родопите вече имат достъп до модерна ЕКГ апаратура за ежедневна кардиологична диагностика. Иновативната система е предоставена безвъзмездно от лидера в производството на медицинска апаратура у нас – BTL Industries, съобщиха от компанията.

Дарението има за цел да подпомогне практиката на д-р Снежана Бакърова – общопрактикуващ лекар в село Смилян, който се грижи за жителите на над 30 села по горното поречие на река Арда, осигурявайки по-бърза, прецизна и навременна грижа за пациентите от целия регион.

„Това не е само дарение на апарат, но и благороден жест, израз да подкрепа и възможност да осигуряваме по-добра грижа за пациентите. Благодаря на целия екип на BTL за тази изключително ценна и навременна подкрепа, която е израз на грижа към стотици пациенти, предимно възрастни хора, чиито близки се грижат за тях от разстояние. Новата апаратура е от критично значение и ще позволи по-бърза и по-прецизна диагностика в района, което е изключително важно за нас“, отбеляза д-р Снежана Бакърова, общопрактикуващ лекар в село Смилян.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Дрон и необозначени полицейски автомобили бяха включени в мащабна специализирана акция на ОДМВР - Смолян по едни от най-рисковите пътни участъци в областта. В продължение на два дни, полицейски екипи следяха за нарушения по направленията Чепеларе - Хвойна и Девин - Кричим, където от началото на годината са регистрирани десетки катастрофи.

Операцията е проведена с цел ограничаване на тежките пътнотранспортни произшествия и засилване на контрола върху водачите, които нарушават правилата за движение. За наблюдението са използвани модерни технически средства за видеоконтрол, включително дрон, както и необозначени полицейски автомобили. Нарушенията са предавани в реално време към патрулите на терен, които незабавно са спирали и санкционирали водачите.

По данни на полицията именно отсечките Чепеларе - Хвойна и Девин - Кричим остават сред най-проблемните и опасни пътища в област Смолян. От началото на 2026 година по тях са станали общо 38 пътнотранспортни произшествия, при които са ранени осем души.

Особено тревожна е статистиката при мотористите. Девет от катастрофите са с тяхно участие, а пострадалите мотоциклетисти са седем. Заради зачестилите инциденти контролните органи насочват сериозен ресурс именно към този тип нарушения.

Резултатите от акцията показват, че опасното поведение по пътищата продължава. В рамките на двудневната операция са установени осем случая на превишена скорост и още 36 нарушения на Закона за движението по пътищата. Съставени са два акта, издадени са 34 фиша, а на нарушители са връчени и 19 електронни фиша.

В проверките са участвали и служители на Областен отдел „Автомобилна администрация“, които са инспектирали тежкотоварни автомобили. Констатирани са две нарушения, свързани с тахографите, за които също са съставени актове.

Тревожни остават и данните за цялата област. Само от началото на юни в Смолянско са засечени седем шофьори, седнали зад волана след употреба на алкохол, четирима водачи след употреба на наркотични вещества или техни аналози и девет неправоспособни шофьори.

За същия период в областта са регистрирани десет катастрофи с материални щети и седем тежки пътни инцидента, при които са пострадали седем души.

Статистиката за превишената скорост е още по-впечатляваща. От началото на годината в област Смолян са констатирани над 8148 нарушения на скоростните режими. Сред най-фрапиращите случаи са мотористи, засечени да се движат със 174 км/ч, 161 км/ч и 140 км/ч при ограничение от едва 60 км/ч.

От полицията са категорични, че засиленият контрол по рисковите участъци ще продължи и през летния сезон. Целта е да бъдат ограничени нарушенията, които водят до тежки катастрофи, и да се гарантира по-голяма безопасност за всички участници в движението. 

Снимката е илюстративна.

24smolian.com/Криминале

Полицейски екип извършил проверка на 18-годишен жител на Девин в петък около 19.20 часа в село Михалково, съобщиха от полицията.

В хода на действията е установено, че младежът държи в себе си високорискови наркотични вещества без надлежно разрешително. При извършения личен обиск са намерени и иззети 46 грама суха тревна маса, която при полеви наркотест реагирала положително на марихуана. Лицето е задържано за срок до 24 часа.

По случая е образувано бързо производство.

24smolian.com/Общество

Екипи на РСПБЗН – Смолян и РСПБЗН – Златоград са реагирали на три сигнала за техническа помощ в неделя, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР.

Оказано е съдействие при отваряне на заключена врата на жилище в Златоград, отстранено е паднало дърво на пътното платно в Смолян и е подпомогнато на ЦСМП – Смолян при пренасяне на болен до линейка.

Михаела Илиева/ 24smolian.com/ Общество

Хиляди българи поеха към Гърция за летния сезон, но малцина са запознати с новите и значително по-строги правила за движение по пътищата. Южната ни съседка затегна контрола над шофьорите, а санкциите за някои нарушения достигат хиляди евро и дори временно отнемане на шофьорската книжка.

Най-честите грешки на туристите остават използването на мобилен телефон по време на шофиране, непоставянето на предпазен колан и превишаването на скоростта. Именно за тях гръцките власти са предвидили сериозни наказания.

Според действащите разпоредби използването на мобилен телефон зад волана може да донесе глоба от 350 евро и отнемане на книжката за 30 дни. При повторни нарушения санкциите нарастват многократно.

Същата е санкцията и за водач без поставен предпазен колан - 350 евро и лишаване от право на управление за един месец. Ако пътник пътува без колан, глоба може да бъде наложена както на него, така и на водача. Сериозно е и наказанието, ако на задната седалка има някакъв багаж - чанти, кашони, дрехи и т.н.. Проверяващият може да реши, че той е опасен за пътуващите в колата и да бъдете санкционирани, включително и с временно отнемане на книжката.

Особено сериозни са наказанията за превишена скорост. При над 50 километра в час над разрешеното санкцията достига 700 евро, а в определени случаи се стига и до отнемане на свидетелството за управление. За агресивно и опасно шофиране глобите могат да нараснат до 8000 евро и години без книжка.

Гръцката полиция следи строго и за неправилното паркиране. Особено чувствителни са нарушенията на места, предназначени за хора с увреждания, пред пожарни хидранти, рампи, пешеходни зони и входове на обществени сгради. В туристическите райони репатрирането на автомобили е ежедневна практика през активния сезон.

Страната води безкомпромисна политика и по отношение на пожарната безопасност. Палене на огън сред природата, барбекю на нерегламентирани места, изхвърляне на фасове и други действия, които могат да предизвикат пожар, се наказват изключително строго. При причинени щети санкциите могат да достигнат десетки хиляди евро и да доведат до наказателна отговорност.

От 1 януари 2027 година се въвеждат и нови изисквания за оборудването на автомобилите, включително по отношение на аптечките за първа помощ, като при липса на задължителното оборудване също са предвидени санкции.

Експерти съветват българските туристи преди пътуване да проверят актуалните правила за движение, да носят всички необходими документи и да спазват стриктно ограниченията. Причината е проста - в Гърция глобите вече не са символични, а могат сериозно да натоварят семейния бюджет още в първите дни от почивката.

Най-важното правило остава едно - коланът да е поставен, телефонът да е оставен настрана, а скоростта да е съобразена с ограниченията. Така почивката край Бяло море няма да се превърне в скъп спомен.

 

24smolian.com/Общество

В малките часове на 22 юни 1941-ва година. Третият райх нахлува в Съветския съюз.

Операция „Барбароса“ е най-мащабната в човешката военна история. Нацистка Германия преминава границите на Съюза със 159 немски дивизии, 42 съюзни, 3.9 милиона мъже с 600 000 моторни превозни средства и 750 000 коне, подкрепени от румънски, италиански, финландски, унгарски, хърватски, словашки войски. Фронтът е 2900-километров.

На 6 декември същата година руските части облъскват германците край Москва и преминават в постепенно контранастъпление. Няколко години по-късно всички знаят как приключва войната.

Една от причините за провала на „Барбароса“ - руските ресурси и издръжливост са по-големи от очакваните…

Днес е 22 юни. 85 години по-късно. Колективните сили на Запада отново са насочени срещу Русия. Нов пакет санкции, пореден. Правителства се клатят, недоверието в обществото се засилва.

Отново руските ресурси и издръжливост са подценени. За сметка на грандоманското говорене на на т.нар. „западен елит“, който започна деиндустриализацията със „зелените“ измишльотини и в момента смело върви към финансова бездна.

Снимка: Bundesarchiv, Bild

Михаела Илиева/24smolian.com/ Регион

Археологическо откритие с изключително значение за историята на Родопите беше направено край доспатското село Бръщен. 

За първи път на територията на област Смолян археолози проучиха неизвестно досега светилище от римската епоха, разположено непосредствено на българо-гръцката граница. Находката вече предизвиква сериозен интерес сред научните среди, тъй като подобен обект досега не е бил регистриран в региона.

Историята започва още на 24 май 2025 година, когато служители на Гранично полицейско управление – Доспат засичат четирима души по време на незаконни изкопни дейности в района между 204-та и 205-та гранична пирамида в землището на село Бръщен. Мястото се намира непосредствено до държавната граница с Гърция. След намесата на граничните полицаи за случая е уведомено ръководството на Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян.

При първоначалния оглед археолозите установяват, че става въпрос за непознат до този момент археологически обект, който вече е бил сериозно засегнат от иманярска дейност. Допълнително усложнение създава фактът, че обектът попада на територията на две съвременни държави – България и Гърция. За откритието своевременно са уведомени Министерството на културата на България и гръцките археологически власти.

През пролетта на 2026 година е проведено спасително археологическо проучване от екип на Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян под ръководството на археолога д-р Николай Бояджиев. Средствата за разкопките са осигурени от Министерството на културата.

Резултатите от проучването се оказват впечатляващи. Археолозите установяват, че става въпрос за светилище от римската епоха, функционирало активно между III век и първата половина на V век след Христа. Това означава, че обектът е бил използван в продължение на повече от две столетия - период, в който Родопите са били важна част от римския свят.

Още по-впечатляващ е фактът, че подобно светилище досега не е проучвано на територията на област Смолян. Според археолозите храмовата част на комплекса вероятно се намира от гръцката страна на границата, докато част от съоръжението се е срутила и е попаднала в пределите на България. Разкопките са проведени в прилежащото свещено пространство и обхващат площ от около 70 квадратни метра.

По време на археологическите дейности са открити множество доказателства за извършвани религиозни ритуали. Установени са следи от жертвоприношения, култови действия и предмети, принасяни като дарове на божествата. Сред най-ценните находки са фрагменти от оброчни плочки, части от посвещателен надпис, бронзови монети и други артефакти, които тепърва ще бъдат подробно изследвани.

Специалистите подчертават, че откритите предмети могат да дадат изключително ценна информация за религиозния живот на населението в Родопите през късноримската епоха. Предстои лабораторна обработка, консервация и реставрация на находките, както и консултации с водещи експерти в областта на епиграфиката, антропологията и археозоологията.

Откритието обаче идва и с тревожна новина. Новоразкритото светилище е сериозно застрашено от иманярска дейност. Именно незаконните разкопки довеждат до неговото откриване, но същевременно нанасят и щети върху археологическия обект. Според археолозите всяка подобна намеса унищожава безвъзвратно ценна историческа информация, която не може да бъде възстановена.

След официалното регистриране на обекта той вече е със статут на археологическа ценност от национално значение. Това означава, че всякакви нерегламентирани дейности, нарушаващи почвените пластове, са забранени и подлежат на сериозни санкции съгласно българското законодателство.

От Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ - Смолян обявиха, че ще търсят възможности за допълнително финансиране по национални и международни програми. Целта е археологическите проучвания да продължат и да бъде разкрита цялостната структура на светилището. Водят се и разговори с гръцки археолози за бъдещи съвместни изследвания, тъй като обектът е разположен от двете страни на границата.

Откритието край Бръщен вече се определя като едно от най-значимите археологически събития в Родопите през последните години. То не само обогатява познанията за древната история на региона, но и показва колко много тайни все още крият планината и граничните райони между България и Гърция.

Михаела Илиева/ 24smlian.com/ Общество

Лятото в Смолян отново започна с книги, игри и много любопитство. Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ даде старт на традиционната инициатива „Децата, лятото и библиотеката“, която и тази година ще предложи разнообразни занимания за малчуганите през ваканцията. До края на август всяка седмица децата ще могат да участват в образователни и творчески ателиета, насочени към развитие на техните знания, въображение и таланти.

Част от дейностите се реализират по проект на Община Смолян за подкрепа на талантливи деца и младежи. Организаторите са подготвили богата програма, която съчетава наука, творчество, финансова култура и литературни умения.

„Тазгодишният формат на инициативата започна и ще продължи до края на месец август с организирани занимания по интереси“, обясни ръководителят на Детския отдел към библиотеката Емилия Кожабашева.

Сред подготвените ателиета са научно-изследователското ателие „Млад откривател“, ателие по финансова грамотност, арт ателие „Изкуство и книги“, ателие „Млад художник“, както и специалното предизвикателство за по-големите участници - ателие „Млад писател“.

Началото беше поставено с научно-изследователското ателие „Млад откривател“, предназначено за деца на възраст от 7 до 14 години. Негов ръководител е Венцислав Огнянов, който въвежда участниците в тайните на природата и света около тях по достъпен и интересен начин.

„С ателие „Млад откривател“ се опитвам да напомня колко важна е природата. Децата трябва да я ценят и да опознаят нейните тайни. Защото човек вижда толкова, колкото знае. Когато отидат сред природата, те ще могат да разпознават това, което са научили. Децата са любопитни, задават въпроси и много бързо запомнят информацията. Забелязваме, че чрез игра усвояват знанията много по-лесно“, споделя Огнянов.

Още след първите занятия участниците вече са научили интересни факти за растенията и животните. Малките откриватели разказват, че са разбрали как дърветата се защитават от вредители, как комуникират чрез кореновата си система и как може да се определи възрастта им.

Инициативата „Децата, лятото и библиотеката“ от години е сред най-предпочитаните летни занимания за малчуганите в Смолян. Освен че предлага полезни знания, тя създава възможност децата да общуват, да развиват своите интереси и да прекарват ваканцията си по интересен и смислен начин.

От Регионалната библиотека очакват и през това лято десетки деца да се включат в различните ателиета. Организаторите са убедени, че когато ученето се превърне в игра, знанието остава за цял живот, а библиотеката се превръща в място за открития, приятелства и вдъхновение.

24smolian.com/Общество

Община Смолян предприема важна стъпка за бъдещето на младежките политики в региона. С докладна записка до Общинския съвет кметът Николай Мелемов предлага създаването на общинско предприятие „Младежки център - Смолян“, което да поеме управлението и развитието на изградената по Националния план за възстановяване и устойчивост база.

Младежкият център вече функционира в обновената сграда на бившия Техникум по дървообработване и облекло. Проектът е реализиран по процедура „Младежки центрове в областни градове“ и има за цел да предоставя разнообразни образователни, социални и културни дейности за млади хора до 29-годишна възраст, включително представители на уязвими групи.

Според документа центърът е успял да достигне до над 1200 младежи и да реализира повече от 40 инициативи по време на проектното финансиране. Основната му мисия е да подпомага личностното развитие, пригодността за заетост, гражданската активност и социалното включване на младите хора в общината и региона.

Докладната посочва, че след приключването на европейското финансиране е необходимо да бъде осигурен устойчив механизъм за продължаване на дейността. Именно затова се предлага създаването на самостоятелно общинско предприятие, което да управлява центъра и да кандидатства по национални и международни програми.

От Министерството на младежта и спорта вече е одобрено допълнително финансиране в размер на 75 000 евро по новата Програма за финансиране на младежките центрове за периода 2026 - 2028 година. Въпреки това, за нормалното функциониране на структурата ще бъде необходим и допълнителен финансов ресурс от 59 500 евро, който да покрие разходите за персонал и издръжка.

Предвижда се в новото общинско предприятие да работят до 13 служители. Сред позициите са директор, психолог, образователен медиатор, младежки работник, хигиенист, работник по поддръжката, домакин и други специалисти.

Дейността на центъра ще бъде насочена към развитие на дигитални умения, предприемачество, финансова грамотност, гражданско участие, международен обмен, неформално образование и подкрепа за младежи, изложени на риск от социално изключване. Особен акцент ще бъде поставен върху младите хора, които не учат и не работят, както и върху превенцията на ранното отпадане от образователната система.

В докладната се подчертава, че Младежкият център - Смолян е част от Националната мрежа на младежките центрове и работи по стандартите на Съвета на Европа. Целта е той да се утвърди като устойчив регионален център за младежки политики и развитие на младите хора в Родопите.

Предложението предстои да бъде разгледано и гласувано от Общинския съвет. Ако бъде одобрено, от 1 юли 2026 година Младежкият център ще започне работа като самостоятелно общинско предприятие с гарантирана организационна и финансова структура за следващите години.