24smolian.com/Общество
Община Смолян предприема важна стъпка за бъдещето на младежките политики в региона. С докладна записка до Общинския съвет кметът Николай Мелемов предлага създаването на общинско предприятие „Младежки център - Смолян“, което да поеме управлението и развитието на изградената по Националния план за възстановяване и устойчивост база.
Младежкият център вече функционира в обновената сграда на
бившия Техникум по дървообработване и облекло. Проектът е реализиран по
процедура „Младежки центрове в областни градове“ и има за цел да предоставя
разнообразни образователни, социални и културни дейности за млади хора до
29-годишна възраст, включително представители на уязвими групи.
Според документа центърът е успял да достигне до над 1200
младежи и да реализира повече от 40 инициативи по време на проектното
финансиране. Основната му мисия е да подпомага личностното развитие,
пригодността за заетост, гражданската активност и социалното включване на
младите хора в общината и региона.
Докладната посочва, че след приключването на европейското
финансиране е необходимо да бъде осигурен устойчив механизъм за продължаване на
дейността. Именно затова се предлага създаването на самостоятелно общинско
предприятие, което да управлява центъра и да кандидатства по национални и
международни програми.
От Министерството на младежта и спорта вече е одобрено
допълнително финансиране в размер на 75 000 евро по новата Програма за
финансиране на младежките центрове за периода 2026 - 2028 година. Въпреки това,
за нормалното функциониране на структурата ще бъде необходим и допълнителен
финансов ресурс от 59 500 евро, който да покрие разходите за персонал и
издръжка.
Предвижда се в новото общинско предприятие да работят до 13
служители. Сред позициите са директор, психолог, образователен медиатор, младежки
работник, хигиенист, работник по поддръжката, домакин и други специалисти.
Дейността на центъра ще бъде насочена към развитие на
дигитални умения, предприемачество, финансова грамотност, гражданско участие,
международен обмен, неформално образование и подкрепа за младежи, изложени на
риск от социално изключване. Особен акцент ще бъде поставен върху младите хора,
които не учат и не работят, както и върху превенцията на ранното отпадане от
образователната система.
В докладната се подчертава, че Младежкият център - Смолян е
част от Националната мрежа на младежките центрове и работи по стандартите на
Съвета на Европа. Целта е той да се утвърди като устойчив регионален център за
младежки политики и развитие на младите хора в Родопите.
Предложението предстои да бъде разгледано и гласувано от
Общинския съвет. Ако бъде одобрено, от 1 юли 2026 година Младежкият център ще
започне работа като самостоятелно общинско предприятие с гарантирана
организационна и финансова структура за следващите години.






Post A Comment:
0 comments so far,add yours
Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.
Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I