От следващата година броят на българите, които напускат страната ни ще се изравни с тези, които идват от чужбина. Оптимистичната прогноза е залегнала в доклад на социалния министър Хасан Адемов, съобщава Нова тв.
След 12 години в Испания Михаил Раджанов решава да се завърне в родния си град Мадан. Започва работа в минния гигант „Горубсо". За първия месец взел 600 лева. Признава, че в чужбина работата е била по-лека, и парите били други - 1000 евро месечно.
Въпреки очевидните разлики, не съжалява: „Приятелите, които ги имам тук, там ги нямам. По някой път парите не са всичко".
Крачката на Михаил, оказва се, правят все повече българи, които след години в чужбина отново избират да заживеят у нас. А според статистиката разликата между тръгнали си и завърнали се е намаляла 4 пъти през последните години. Експерти обаче не признават данните от доклада:
„Не е вярно. А желаещите да емигрират от България са 70% според социологическите данни. Нямат причини емигриралите от България да се връщат", коментира проф. Петър Иванов от Центъра за демографска политика.
От Агенцията по заетостта искат да променят това. От две седмици нейни експерти обикалят Европа, за да предложат работа и убедят колкото се може повече български студенти в чужбина да се върнат обратно у нас. Дни след завръщането им в агенцията вече са получени 100 CV-та на български студени, които искат да се завърнат. Повече от тях учат във Великобритания, Германия и Холандия.
Според доклада освен за българи, страната ни ще става все по-привлекателна и за чужденци - но засега от слаборазвитите страни.
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

1 comments so far,Add yours

  1. Да се прибера в България много искам, но всеки път като съм там чувам само лоши неща. Лекарите станаха като изнудвачи, уж си по някакви пътеки пратен, но за да те оперирират 1000 или повече лева. По улиците една количка не можеш да изкараш заради колите по тротоарите, на пътищата е ужас, а младежта гледа филми за мутри и ги слага по профилите си без да се замисли, че слага в култ престъпния начин на живот. Кметове, цъветници и други само чакат пари от еврофондове за да си ги разпределят. Пътищата ужас, а магазините храната едно, че е много скъпа, друго, че е отровна( дълъг период от време разбира се). Приятелите, закоито се говори останаха в детсвото ни и никога няма да се завърнат. За да учиш в България трябва да си едва ли не силно богат човек. Полицията работи за политиците и само за тях. Ако сред тях има такива, които да са свестни, като два мои познати , другите ги претопяват и ги рециклират за да станат като тях! Навсякъде е пълно с “майстори“, които си предават важности , а не се досещат, че като хулят държавата те не плащат дори данък за чистата печлба, която получават. А нивото на свършената работа е под всякаква критика! Работят с цигара в ръка, а говорейки за цигари да не споменавам в колко държавни сгради съм бил да искам или получавам документи и си пушеха спокойно. България се превърна в паразит и малкото светсни хора, които са в нея страдат гледайки как тя се руши от корупция и злоба! Обичам родината , но не и държавата!!!

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I