Автомагистрала „Тракия“ и други пътища в България се строят некачествено, предупредил още през 2011 година бившият депутат от Смолян Димчо Михалевски. За твърдението си тогава получил подкрепата на едни от най-добрите експерти по пътно строителство у нас.
„През 2011 година Димчо Михалевски, лека му пръст, направи почти труд за дипломна работа. Професори от Университета за архитектура, строителство и градоустройство (УАСГ) се подписаха под констатациите му относно използването на материалите за строителството на магистрала „Тракия“. Посочено е, че по отношение на възможността изпитвания материал да се уплътвява, лаборатонтите резултати са еднозначни - този материал не
може да се уплътнява добре. Нещо повече – този материал се разуплътнява и при намокряне набъбва“, твърди народният представител от БСП Георги Свиленски, визирайки така нар. „вълни“ на магистрала „Тракия“, в района на Стара Загора.
Още тогава Михалевски преупредил, че с тези ниски цени, с тези некачествени материали и с този модел на толериране на ниските цени, ще имаме сериозни проблеми – отбеляза още народният представител.
Темата за некачественото строителство на пътищата е на дневен ред след трагедията край Своге, където автобус падна в пропаст и загинаха 17 души.
Масово пътищата у нас се правят с варовикова скала, твърдят пътни инженери. Регионалният министър Николай Нанков вече коментира, че в асфалта, където стана инцидентът с автобуса, се съдържа варовик, а той има свойството да се полира с времето. За направата на износващия пласт на асфалтовата настилка се използват камък, пясък и каменно брашно, в повечето случаи от варовикова скала. Към сместа се добавя и битум, който е като лепило и съединява материалите. „Естествено, че варовикът по-бързо се износва. Дори тебеширът ще се износи на дъската за един час”, заяви пред bTV доц. Валентин Николов, преподавател в катедра "Пътища" в УАСГ и показа как изглежда асфалтът след износване. Според асфалтовите фирми използването на варовик е допустимо според Българския държавен стандарт и се влага масово в направата на пътища. Причината е евтината себестойност на материала. Разликата в цената е до 4 пъти спрямо другите материали. В случаите, в които пътят е тежкотоварен или първокласен като този в Своге, не бива да се използва варовик в износващия асфалтов пласт. „Едрозърнестият материал трябва да бъде от кисели скали като базалт, а не от варовикови. Това е защото тези скали имат много добро съпротивление на износване, т.н. коефициент на ускорено полиране. Те се слагат, за да има добро сцепление между фракцията и автомобилната гума”, допълни доц. Николов Експертите допълват, че точното изпълнение на пътната настилка и съотношението на съставките в асфалта обаче зависи от възложителя, в случая Агенция „Пътна инфраструктура“.
24smolian.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I