
Дейнотериумите, родственици на съвременните слонове, са изчезнал род гигантски бозайници. Обитавали са равнините и платата на Европа, Азия и Африка, но са достигали и до по-ниските части на Родопите. Живеели са през късния миоцен и ранният плейстоцен. В България, в Хасковско през 1963 г. е открит добре запазен скелет. Изчезнали са в края на последният ледников период, около 11 000 години пр.хр.
Учителят по биология в гимназията в Асеновград Димитър Ковачев открива при летни експедиции през 60-те години на миналия век скелет на дейнотериум край село Езерово. Неговата находка е изложена в Националния палеонтологичен музей в София, а точно копие посреща посетителите на музея в Асеновград, който заслужено носи името на създателя си, посочва агенция Бгнес. Deinotherium Giganteum Kaupе се нарича този вид, а в света са открити пет негови скелета, най-запазеният, с най-много кости е именно откритият от учителя Димитър Ковачев.
Това е един от най-големите за всички времена сухоземен бозайник, всъщност преди него по-големи са само още два. Приема се за прародител на днешните слонове, а в България е обитавал Родопите. Гигантското животно е имало хобот, живеело е край спокойни заблатени води, обрасли с богата крайбрежна растителност и се е хранело с коренища и водна растителност. Големите му, извити надолу бивни, са му помагали да намира храната си. Ходилата му са имали огромна площ, която го е предпазвала от потъване. При разкопките на практика са открити всички негови кости с изключение на единия крак. В продължение на 30 години учителят по биология с помощта на ученици е събирал цялата колекция на музея - ако първият етаж на днешната експозиция със скелета на дейнотериума представя еволюцията на хоботните животни, то на втория етаж, вече разширена със съдействието на двама щатни консерватори към музея, сбирката представя хипарионовата фауна и нейното разнообразие през Туролия - етаж от късния Миоцен на България.
24smolian.com
Post A Comment:
0 comments so far,add yours
Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.
Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I