73 на сто от домакинствата в Смолянско имат достъп до интернет в домовете си, като е отбелязан ръст от 16.5 процентни пункта спрямо 2017-та година. Средната стойност по този показател за страната е 72.1%. По дял на домакинствата с достъп до интернет областта е на седмо място в страната.
През 2018 г. 63.0% от населението в област Смолян на възраст 16 - 74 навършени години се възползва от удобствата на глобалната мрежа всеки ден или поне веднъж седмично. В регулярното използване на интернет от лицата в сравнение с предходната година е регистриран ръст от 11.0 проценти пункта, а в сравнение с 2013 г. - ръст от 12.6 проценти пункта.
Данните от Статистическото бюро в Смолян показват, че през миналата година мъжете в областта изпреварват по активност жените при редовно използване на интернет като относителните им дялове са съответно 63.8 и 62.3%.
Значителни са различията при редовно използващите интернет по образование, като 79.5% от лицата с висше образование, 69.5% от тези със средно образование и едва 22.8% от лицата с основно или по-ниско образование използват редовно глобалната мрежа.
През 2018 г. 11.9% от лицата в област Смолян използват глобалната мрежа за взаимодействие с публичната администрация и местното самоуправление.
Това са фактите, които потвърждават максимата, че живеем онлайн, искаме или не искаме.

Интернет промени и продължава да променя живота ни.

Фейсбук безспорно е най-голямото изобретение на 21 век. Място за лични и обществени похвали, албум със спомени, велики мисли за щастието и любовта, агитация, медия, арена за сблъсък на словесни битки. И всичко това в смартфона на един клик разстояние. Точно смартфонът стана най-желан и удобен за комуникация. С него можеш да бъдеш навсякъде и по всяко време да се информираш какво се случва, кой ти е писал. „Не мога да си представя живота без мобилния телефон”, споделя безработен мъж. Наскоро смартфонът му се счупил, падайки от джоба му. Мъжът изпитал ужас, че цяла нощ ще бъде без телефона си. Използвал устройството на майка си, за да потърси пари от приятели назаем, за да си купи на следващия ден смартфон. „Толкова съм пристрастен към интернет, че честно казано се ужасих от мисълта да нямам телефон. Може би ако нямах храна нямаше да реагирам така, както без телефон”, споделя мъжът.
Може би много от нас ще се познаят във въпросния случай.

Без да се усещаме ние сме буквално зомбирани гледайки телефоните си.

Обичайна е гледката, когато влезеш в заведение и видиш всички гледат и чатят по смартфоните си. Уж са заедно, ама не. Всеки се е вглъбил и не общува с човека, с когото уж е излезнал да се види. Същото е по-спирки, на опашки, по обществени места, по домовете ни, навсякъде.  
Ние сме само в мрежата, не можем без нея. Така сме се зарибили да бъдем информирани нонстоп, че правейки нещо хвърляме един поглед и на телефона.    
Не можем да живеем вече и без Фейсбук. Няма как да не се запитаме - кой всъщност е този, когото обичаме - виртуалните приятели в социалната мрежа или самата социална мрежа? Тя ни промени така, както променя голямата любов. И вече не сме същите. Приемаме непознати за приятели, споделяме с тях лични неща, обикваме ги, липсват ни, чакаме съобщенията им и електронните им целувки и си пийваме питие  или кафе в зависимост от часа. Но сами, пред екрана. Смеем се сами, плачем сами. После блокираме „приятеля", който ни е наранил или ядосал, без никога да сме го виждали. А нищо не губим, просто се разочароваме. Много често пък заради неповторимата романтика онлайн, много дами споделят, че не искат среща на живо, защото пак ще се стигне до  битовизма и мъжът пак ще ги разочарова. По-добре малко романтика и разтоварване в мрежата, защото другото – битовото си чака.

Мъже пък споделят, че се спестяват пари от чата при свалка с дами онлайн.

Не плащат вечери, подаръци, стаи за хотели, а пращат на воля снимки, емотикони с целувки и др., за да облъчат жената отсреща. Не липсват и разочарования. Има такива, които слагат превъзходни снимки, крият годините си, пола, семейното си положение и зарибяват наивници или наивнички.
Новините се движат със скоростта на светлината, реакцията също е светкавична.
Вече не важи максимата, че политик и муха се убиват с вестник. Фейсбук върши идеалната работа за постигане на всяка цел. В социалната мрежа вървят дискусии,  вихрят се словесни войни, споделят се радости и неволи. Почти всички политици вече си имат личен или служебен профил, който използват за източник на официални съобщения. 
Във фейсбук търсим изчезнали хора, събираме средства за благотворителност, купуваме, продаваме, споделяме щастливи и нещастни събития, предупреждаваме за опасни стоки. По даден проблем се правят най-различни групи, търсейки  съмишленици. В Смолян най-посещавана е тази, в която шофьорите пишат къде има полицаи и камери. Постват се и снимки от катастрофи, както и непочистени пътища и участъци.   
В социалната мрежа търсим рецепти, за да готвим. После домакините постват ястията, които са приготвили. А преди и по време празници е „шок и ужас” от снимки на  подредени маси, украси на домовете, купони по заведенията.

Хората се шегуват и казват, че ще дойде време и ще се правят деца онлайн.

Най-лесто може да ти се отговори на сигнала или питането ако го напишеш на профилите на кмет, областен или друг началник, който е отговорен за даден проблем. Подават се сигнали, мнения, препоръки и снимков материал.
Хората казват „живеем в 21 век и не е необходимо да се разкарваме до общината или друго място да подаваме писмено сигналите, по-бързо става в мрежата – пишем, споделяме и ни се отговаря”.  
С помощта на социалните мрежи намерихме изгубени във времето приятели, намерихме нови и непознати, срещнахме любовта, информирахме се за неправдите по цял свят и най-важното, комуникираме помежду си, също така се „опарихме” от афиширани снимки, статуси, измами и др. Пак наскоро беше оповестено, че семейства се развеждат заради Фейсбук, стават и убийства заради непоказани съобщения от жените на мъжете си.  
Освен Фейсбук се използва и Вайбър масово, където обещават по –голяма дискретност при комуникацията. 

Хубаво, но и опасно

Часовете, прекарани в интернет, натоварват изключително много нашата психика и мозъка ни, предупреждават психолозите. Това се отразява на паметта ни и биха могли да се получат много сериозни проблеми. Ако се забележат, би трябвало да се направи консултация със специалист. Интернет е едновременно нещо хубаво и нещо опасно. Той е опасен от гледна точка на това, че можем да загубим представа за реалността и това, което наистина се случва около нас. Много е важно да запазим вътрешната си критичност към всичко, което се случва. Хората вече почти не звънят по телефона, а използват чатовете в социалните мрежи. Има голяма вероятност киберзависимите да не осъзнават, че са пристрастени, защото вече всички хора го правят и това се е превърнало в нещо нормално.
Никога обаче не трябва да забравяме няколко факта. В мрежата вече всеки има достатъчно силен глас, за да бъде чут от хиляди. Потребителите са склонни да разказват за проблеми, когато срещнат сходно мнение. Лошите новини и слухове се движат с по-голяма скорост от добрите.
Все по-често си задаваме въпроса - не е ли време да излезем от социалната мрежа и да се върнем към старите и изпитани срещи на живо? Към пощенските писма и картички. Едва ли?!
Бедни сме, за да си позволим екскурзии, посещения на екзотични места, да съберем близки или любими на вечеря, но пък за 10-15 лв. на месец имаш интернет нонстоп. Никой не знае какво е в къщата ти, имаш ли храна, сам ли си или не – в мрежата предлагаш най-доброто от себе си и за миг се чувстваш значим, че коментираш, че някой ти отговаря. Психиатри казват, че от постовете на един човек веднага могат да направят анализ на неговата душевност. Може би не е необходимо да си и психиатър вече, за да разбереш всеки как се чувства, какво му липсва, от какво се възмущава.

Интернет е сбор от самота, но и илюзия, с която живееш известно време.

Руският патриарх Кирил наскоро отправи необичайно предупреждение – хората, които използват съвременните технологии и смартфони, могат да спомогнат за идването на Антихриста. Той коментира, че използващите смартфони трябва да внимават, защото съвременните технологии предоставят прекрасна възможност за контролиране на човечеството.
„Антихристът ще бъде човек, който ще оглави световната мрежа и така ще контролира човечеството”, предупреди Кирил. Доста хора приеха със скептицизъм изказването му, защото вече е невъзможно да живеем без информационно-комуникационните технологии.    
Матрицата така ни погълна, че животът онлайн продължава…
Николай Михайлов, 24smolian.com
На снимките: На една ръка разстояние сме, но се губим един-друг, забили поглед в смартфоните

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I