Елена Хаджиева
Осъдиха бившият зам.-кмет на Неделино Александър Нейчев заради неправомерно взети пари от касата на Общината. Съдът в Златоград постанови Нейчев да върне 2518.97 лв. В качеството си на зам.-кмет през 2011 година, с разходен касов ордер от касата, той е получил сумата 3000 от лева. В графа „за..." е отразено като основание-„аванс-заплата". Тъй като касовият ордер не бил осчетоводен, се наложило то да се извърши на 30.12.2011 година и заведен в касовата книга на Общината. Предвид това, че сумата е осчетоводена и неотчетена, се наложило да изпратят писмена покана на ответника да я възстанови в касата на Общината. Същият отчел сума в размер на 481,03 лева и останала неиздължена сума в размер на 2518,97 лева.
От страна на Община Неделино са проведени много разговори с ответника, но същият отказва да върне обратно неиздължената от него сума, става ясно в хода на делото. Като заместник-кмет основно месечно трудово възнаграждение на Нейчев е било 816 лв.
По делото е назначена съдебно-счетоводна експертиза, вещото лице, при която дава заключение, че на ответника в качеството му на длъжностно лице – зам.-кмет е предоставена като служебен аванс сума в размер на 3000.00 лв., която надхвърля трудовото му възнаграждение. Към датата на получаване на сумата, авансът не е отразен в касовата книга на общината и по счетоводни данни. Касовият ордер е надлежно подписан от бившия кмет на община Неделино и главен счетоводител, но след извършена инвентаризация в края на 2011 г. сумата, оставаща невъзстановена по ордера, е в размер на 2518.97 лв.
А какво прави сегашния градоначалник в Англия? На чия сметка е отишъл да ревизира фирмата на дъщеря си? Какво е наложило да получи командировачни пари над три хиляди лева? Дали и той ще връща разликите след приключване на мандата му?
ОтговорИзтриване