„Как ще работя до 65 години? На три смени в предприятието. Защо тези, които предлагат подобни реформи не дойдат да изкарат една нощна? Тогава да видят как ще се бачка до такава възраст. Ами тези шивачки по многобройните цехове тук? Ще стоят да се кьорат и с треперещи ръце да си вършат задълженията. А бе, аре да се… всички! Ще трябва да умираме на работното си място с мисълта още няколко години да се порадваме на последното унижение, което представляват пенсиите. Мисълта за това време е побъркваща, а времето неумолимо си върви. Жалко за този народ, защото тя, държавата, отдавна си има други собственици и друга съдба".
Размислите са на 48-годишен нашенец, работещ в едно от последните останали активни и перспективни предприятия в региона на Родопите. Следва въздишка и бърза смяна на темата. Нещо по-заслужаващо усмивка. Някоя квартална клюка, стар пиниз в модерен вариант, пък дори и история за смърдящи чорапи от казармата. Всичко, което де хвърли мисълта в бездната на забравата на реалността, а дори и на отричането й.
„Една трета от населението на ЕС е на възраст над 55 години. Устойчивостта на пенсионните схеми е заплашена от демографските тенденции за застаряване на населението и от ограничените публични финанси. Пенсионното осигуряване е отговорност на държавите членки поотделно, но е нужен механизъм за координация от ЕС, особено в контекста на програмите за реформи". Тези думи са на холандски евродепутат, докладчик по внесена в парламента резолюция, разкриваща слаби места както при частните, така и при обществените пенсионни схеми в Съюза.
В момента България е с една от най-ниските очаквани продължителности на живот и с пенсионна възраст над средната за ЕС, което предполага и най-кратко получаване на пари за старост. При общите правила в целия ЕС, най-вероятно ще се наложи годините и у нас да продължат да растат. Това ще се случи, тъй като промените в пенсионните системи ще вземат за база условията към момента на въвеждането им, а се предполага, че продължителността на живота у нас ще расте. С пенсионната реформа се предвижда възрастта да расте с по 4 месеца на година, общо с 3 г. за жените и 2 г. за мъжете, те пак ще се пенсионират различно - съответно на 63 и 65 г.
От Европа настояват да се изравни възрастта за пенсиониране при мъжете и жените.
Новият социален министър нарече предложенията на Европейската комисия „традиционни", а обсъждането им в страната-изключително отговорни за всички социални партньори. „Това е главното, което трябва да се направи. Другото е проблем на националното законодателство, на националните традиции, на демографската картина, на състоянието на пазара на труда", допълни министърът.
С други думи, умуването за схемата на унижение в най-бедната държава в най-големия икономически конгломерат продължва. На всички, които оцелеят, дано достигнат „тавана". Предвид количеството, качеството е почти сигурно. Въпрос на чакане или няколкогодишен напън зад граница…
 
„Родопи войс"
 
Четете темата на „Родопи войс" – тук и тук
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I