История, чествания, дати и съвремие

 

На 21 октомври 1912 г. българските войски влизат в Кърджали и Смолян.

Отрядът на генерал Васил Делов освобождава най-големия град в Източните Родопи от османско владичество. След боевете при Родопската Шипка, както е наречен връх Средногорец, полковник Владимир Серафимов влиза като победител в селата, образували по-късно град Смолян.

През 1937 г. денят е обявен за празник на Кърджали. Отново става официална дата в календара на града през 1998 г. 21 октомври е и официалният празник на град Смолян.

Дотук с историята и героизма, живеем в съвремие с по-различни добродетели…

 

От редакцията


Отечество любезно…, какви хубави празници имаш

 

Има заря и певици, има хайдути, ще има и гурбетчии

 

Николай Михайлов

 

След броени дни отбелязваме 101 години от освободителната за Родопите Балканска война. Община Смолян организира традиционно прояви посветени на това събитие, което е и празник на града. От години се наблюдава една устойчива тенденция – тези прояви се посещават предимно от хора специалисти в историческата област, представители на различни общински и държавни институции и такива, които са патриоти и родолюбци и са убедени, че поне с присъствието си трябва да отдадат почит на героите, които са загинали за нашата свобода. Къде са младите хора и какво знаят за това преломно историческо събитие в нашата история? За съжаление голяма част от тях нямат никакви сериозни познания по темата. Ангажират ги в поднасяне на венци, участия в състезания и мероприятия и всичко приключва докато минат тържествата. Не са виновни те разбира се, а нашата образователна система, която прави часовете им по история скучни и трудни за разбиране. На родителите пък не им се занимава много, защото се чудят как да оцелеят от днес за утре.

 

Неразбираеми уроци и разказите у дома

 

Питаме 15-годишната Теодора какво знае за Балканската война.

„Нас ни е освободил полк. Владимир Серафимов и неговите  войници. Не е изпълнил заповед да се оттегли, затова си е останал полковник. Казал, е че няма да отстъпи и да даде на турците селата, където е бил посрещнат като освободител. А връх Средногорец се нарича Родопската Шипка", казва тийнейджърката и допълва, че от родителите си знае тези факти, а не от учебниците. Баща й даже обяснил, че полк. Серафимов е от с. вежен и неговият баща е бил братовчед на Левски.

„Уроците по история са много скучни, не ги възприемаме, писани са за студенти. Ако моите родители или по-голямата ми сестра не ми обясняват по-простичко, нищо не възприемам. Може би ако с такива герои като полк. Серафимов ни запознават повече, така ще приемем и събитията, които са се случили в историята", смята момичето.

„Ами празника на града се празнува на 20 или на 21 октомври", отговаря на въпроса ми 13-годишният Васил. „Има заря и пеят певици на Новия център", отговаря лаконично момчето и хуква да си купува закуска. Негова съученичка подочула за разговора ни допълва, че нейната сестра от Природоматематическата гимназия ходи да поднася венци в кв. „Устово". Момичето се сети за отбелязването на 3 март, когато тържеството се провежда в квартала и се поднасят венци и цветя пред паметника на загиналите във войните родопчани, а не за Балканската война.

Решаваме да попитаме какво знаят за Балканската война по-големи ученици.

„Знам за Балканската война, за полк.Серафимов и 21 Средногорски полк. Дори мога да ви кажа, че боевете са се водели  на връх „Света Неделя" край село Полк.Серафимово, а паметникът е изграден на връх Средногорец. На връх „Света Неделя" се виждат и общи гробници, но пътят до там е доста стръмен. Има и изграден параклис, където всяка година в деня на Света Неделя се извършва панихида в памет на загиналите войници. Жалкото е, че имаме такива велики личности, такава славна история, а ни управляват продажни политици. В един момент всичко се обезличава", разсъждава 18-годишният Илия. „Догодина завършвам и смятам да уча в чужбина, не искам да живея в България. И повечето от съучениците ми също искат да бягат. Тук няма перспектива. Ще натоваря родителите ми със заем, но като ме приемат да уча ще започна да работя и даже на тях ще помагам. Разбирате ли, аз не мога да си обясня защо няма сега такива мъже патриоти и родолюбци, а избираме най-големите боклуци и крадци. Май и читави хора не останаха в тая държава. Герои като Левски, полк.Серафимов, Бенковски, Ботев и хиляди други ни карат да се гордеем, че сме българи, но тъпите ни управници ни карат да се срамуваме, че сме българи. В един момент се питаш и какво като са загинали за нашата свобода, а сега живеем като роби и мислим само за оцеляването си", завърши коментара си Илия.

След тези негови думи каквото и да кажем е безмислено. Друга групичка младежи изобщо не пожелаха да говорят, махнаха с ръка и продължиха по пътя си.

 

Патриотизъм в действие с едни 320 лева

 

Все пак има инициативни млади хора, които обичат българската история и използват възможностите на интернет пространството да популяризират идеите си и да търсят съмишленици. Това са сдружение „Родопски хайдути" и  родолюбците, които създадоха сайта ZaBulgaria.org. Място, където всеки човек с положителна идея или инициатива може да  публикува и да събере безвъзмездна финансова подкрепа от свои съмишленици. Целта е да се създаде общност на активните хора, която да е среда и средство за финансиране и осъществяване на всяка една добра идея. Първият им проект беше да заснемат филм за полковник Владимир Серафимов. За реализацията на този проект те събраха сумата от 320 лева, която изразходваха за пътуване до Родопите и Средногорието и наемане на техника за заснемане. Патриотичните младежи подготвиха този филм, който бе прожектиран в Смолян и впечатли хората с идейния си замисъл, представянето на събитията от Балканската война и подвига на полк.Серафимов. Самите млади хора не са скептично настроени за бъдещето на инициативата им. Те цитират Левски, че „Дела трябват, а не думи!" и в този ред на мисли, всеки който се е захванал с нещо положително в България и действа за реализацията му е в някаква степен съвременен патриот. Младите ентусиасти са убедени, че в родината ни има бъдеще и все още много области  има накъде да се развиват. Нека младите хора да не спират да мислят и раждат идеи и да действат за реализацията им тук в България – „Който не е опитал, не е успял!", смятат младежите.   

 

Съвременни хайдути в Родопите

 

Наскоро Общинският съвет в Смолян даде Хаджичоневата къща на сдружение „Родопски хайдути". Младите патриоти и родолюбци са заявили желание да я стопанисват. Воеводите искат там да поставят експонати от историческите периоди на национално-освободителните борби за Родопите. В къщата ще се обособят отделни занаятчийски експозиции, като ще се наблегне на калайджийството и бакърджийството, които са били специфични за региона. Сдружението има връзка с подобни клубове от цялата страна, което ще даде възможност за представяне и на други занаяти. Воеводите са любимци на родопчани. На 3 март и на 21 октомври те винаги се включват в честванията на знаменателните дати. Пукат с пушки, облечени в носии на воеводи и не само това, те винаги застават с открита и ясна позиция, когато определени личности се опитват да променят българската история. 

Подобни инициативи на млади и родолюбиви българи ни дават надежда, че българската история и българските герои няма да бъдат забравени.        

 

 

На снимките:

Кметът Николай Мелемов се срещна с екипа на Българска история

Екипът на връх Средногорец, където правиха снимки за филма

Сдружение „Родопски хайдути" на честванията на връх Средногорец   

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

1 comments so far,Add yours

  1. За едни свобода за други българи -НАСИЛИЕ!Покръстването на помаците от 1912 и 1913 г., известно още като кръстилката, е масово покръстване на българите-мохамедани от Родопите, Западна Тракия и Източна Македония, извършено под ръководството на българската православна църква (БПЦ) в края на 1912 година[1] и в първите месеци на 1913 г.

    Започнато в разгара на Първата балканска война, то цели приобщаване на помаците към останалите българи чрез приемането на християнството. Покръстени са общо около 200 000 души[2] с методи, определени като „принудителни“ от разследващата комисия на Карнегиевата фондация за международен мир.[3]

    Акцията се провежда със знанието и субсидията на правителството на Иван Евстратиев Гешов, но при съпротивата на военните власти, особено до навечерието на Междусъюзническата война. На много места по заповед на Главното командване на армията покръстителните мисии са възпрепятствани от местните военни власти, както и от някои войводи като Гоце Междуречки. Покръстването се извършва със съдействието на чети, водени от Христо Чернопеев, Тане Николов, Иван Ботушанов и други войводи на бившите ВМОРО и ВМОК.[4]

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I