В Родопите има много отличници. Учениците в регионите на Кърджали и Смолян са всяка година в класациите за най-добрите по успех на държавните зрелостни изпити. Печелят олимпиади, всякакъв род състезания, трупат медали и купи във витрините на школата си, след което казват „Сбогом!" и заминават. Къде? Навсякъде, където ще бъдат оценени подобаващо. Рекорди след матурите отново ще има, но най-щастливи след месец май пак ще бъдат определени партии и спечелилите им кандидати за европарламент. Те ще бъдат най-усмихнати на снимките по медии, без и да подозират, че са били пренебрегнати от истинските отличници. Защо? Просто е. В страната ни открай време вече електоратът е от единаци. Обединение в глутници правят само партиите. Никой не вярва на никого, а спасението е самостоятелно. Това е дълбоко вкоренено и в младото поколение - помогни си сам, защото никой друг няма да го стори. Собствената битка предопределя и манталитета. Стадото отдавна се овълчи и се пръсна.
***
„Избори? Какви избори?", пита ученик, който само след броени дни ще завърши своето средно образование. Момчето е от Кърджали. Определя се като нелош ученик. Спортувал е през всички тези години в школото. Влюбен е в играта, но няма да продължи напред със спорта. Образованието на по-високо ниво също не го блазни. Иска да работи. Веднага след балната вечер заминава за морето. Вече е приел оферта за Черноморието ни. Мисли за там. Дори не толкова и за бала си.

„Не се пиело по време на изборите ли? Няма закон, който да ни забрани. Не съм толкова въодушевен от темата за бала. Някои потръпват, направо са истерични. Какво е толкова особеното? Събираме се, барнати, дюсдисани, и се напиваме. Викане, джангър и после започва истинският живот. Много хора обаче не осъзнават, че за нас той стартира доста по-рано. Ние съзряхме преди години. Времената и трудностите в страната, ни направиха възрастни още докато бяхме 7-8 клас. Така смятам. Не че станахме по-умни, по-отговорни, но заобикалящото ни превърна в свое отражение. Родители - един безработен, друг с ниска заплата. Всекидневно слушаме за проблеми в къщи, за безпаричието, в училище - за липсата на средства, в тренировъчната зала местим кофите, когато протече покривът, пак заради липса на пари. Като си бръкнем по джобовете, резултатът не ни задоволява. И така, с течение на годините, започнахме да мислим като вълци. Как да си набавим „плячка" - това, което нямаме. А това са средства. Аз и мои набори започнахме да вадим пари още преди години. Носим мебели, препродаваме разни неща. Няма работа, която някой не е навит да свърши, стига да припечели мангизи. Много отрано започнахме да мислим за пари или по-скоро, за тяхната липса. Това сякаш осакатява младите. Не може в главата на един 14-годишен да се мъдрят мисли как да вади пари, вместо да крои мащабни планове за бъдещето си. Виждал съм как мобилен телефон сменя пет собственика само за три междучасия в училище. Голяма част от малкия мозък на децата е зает от парите и различните варианти при печеленото им", категоричен е 18-годишният родопчанин.
„Още от миналата година учители ни агитираха да сме празнували бала в чужбина. Вадиха редица оферти и когато не събраха група, чак ни се сърдиха. Алооо, в кой свят живеем! Как да кажем на родителите си дайте ни толкова и толкова евро, защото на някой даскал му се ходи на екскурзийка? Всеки от нас знае дереджето у дома и никой не си прави излишни илюзии за това, какво може да си позволи. И никой няма да се тръшка и тропа с крак пред родителите си, за да му бъде осигурено подобно пътуване. Всички сме в кризата и всички сме съучастници у дома. Колкото е трудно на родителите ни, толкова е и на нас. Никой не ги обвинява. Ако бяха милионери и нашето положение щеше да е по-различно. Затова агитациите на даскалите не хващат дикиш. Както и тези на партиите. На кого му пука кой ще стане евродепутат? На никого! Ама имало избори, ама било важно за бъдещето и т.н. Бъдещето ни бе важно и преди изборите, но никой не се интересуваше от него. Ако бе иначе, родителите ни нямаше да бъдат на това дередже и нямаше някои от тях да влизат в заеми за костюми и поредното ученическо напиване по време на бала. Бъдете убедени, че никой от наборите ми не иска някакви бляскави церемонии и пищни изпращания. Това е, както казах, поредния купон. Барабар с ранното капиталистическо съзряване, до тази възраст надживяхме и подобни тръпки. Всички ще гласуваме. Но не по време на изборния ден, а веднага след бала. Всеки ще прецени в коя посока да хване, какво да стори с живота си, за да изпълзи от дупката на нищетата си. Ние сме загубени за каузата на партиите. Ако мислеха за нас, първо това щеше да се види в подобряването живота на нашите родители. Тяхното стъпкване предопредели нашия глас. Всеки мисли за себе си и сам се спасява", категоричен е 18-годишният „единак", който заедно с останалите ще сформира малката „глутница" на себеподобните си. И после всеки ще тръгне по пътя си. Той също е към Европа.
Това е Кърджали. Регионът с най-добре представилите се зрелостници на матурите през миналата година.
***
Абитуриентите в Смолян ще купонясват на баловете си заедно с… победителите на евровота. Въпреки изборите, масово прощалната вечер за учениците е с дата 25 май. Изпращането на абитуриентите пък е предвидено за седмица преди бала. По този начин еуфорията на младежите вероятно ще се слее и с първите резултати и наздравиците на победителите на изборите за Европейски парламент, които са предвидени за 25 май.
Това сочат алтернативните графици на смолянските училища за изпращане на абитуриентите и местата, където ще се провеждат баловете.
Пампорово ще се напълни със стотици празнуващи зрелостници, сочат програмите на школата в региона.
„Голям купон ще бъде, никой няма да ни спре да се забавляваме. Пиенето било забранено заради изборите!? Но ние няма да гласуваме. Ние сме дошли, за да вдигаме шум и сътворим най-готиното преживяване на този етап от живота си. Бабите и дядовците да ходят да пускат бюлетини за по-високи пенсии или просто по навик. На нас политици не ни трябват, за да просперираме в живота. Просто никой не трябва да ни пречи. Целият свят ще бъде в краката ни поне за една вечер. След това ще го покоряваме наистина. За умния и кадърния човек няма заключени врати и пречки, той би могъл да се справи с всичко. Да сме живи и здрави и ще го докажем", убедена е 19-годишна възпитаничка на Езиковата гимназия в Смолян. Тя също е кандидатирана за Европа, но за университет на Запад. По думите й едва няколко от нейните съученици ще продължат образованието си в България. „Взорът на всеки млад човек е насочен към далечните хоризонти. Тук е трудно. Навън също, но там успехът не се оценява с най-ниската средна работна заплата. Мечтите ни са да променим нещо. Да осигурим достойни старини за родителите си и по-добро бъдеще за децата ни. Всичко е в нашите ръце. Убедена съм, че никой от нас дори не си е помислял да разчита на политическите обещания. Никой не вярва в обещания и седмокласниците дори", завършва момичето.
***
Post A Comment:
0 comments so far,add yours
Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.
Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I