Николай Михайлов
Вяло върви  тази седмица подготовката в Смолян на първокласниците и останалите ученици за новата учебна година. Проверка на 24smolian в книжарниците в града установи, че родителите рядко купуват тетрадки, помагала и учебници. Обяснението на книжарите е просто. Всички очакват първите родителски срещи, на които учителите ще дадат списъци с необходимите помагала, които всеки трябва да има. Освен това по традиция голямото стълпотворение на деца и родители в книжарниците ще бъде през първия учебен ден на 15 септември и следващите две седмици. Магазините за ученически стоки предлагат огромно разнообразие и като артикули, и като цени. От опит книжарите казват, че един първокласник може спокойно да се приготви със сума от порядъка на 60-70  лв. и то с не лоши по качество стоки на средни цени. Естествено сумата би набъбнала сериозно, ако раничката на първолака не е от 12-15 лв., а от 50-60, каквито има в магазинската мрежа в града. Тетрадките са най-различни като цените им са според качеството на хартията и броя листове. Те имат цени от 12 ст. до 8 лв. Последните са луксозни, с твърди корици, от по 200 листа. Както всяка година и сега децата много дълго избират тетрадки най-вече заради картинките. Чест прави на няколко смолянски книжарници, в които собствениците заявиха, че независимо от желанието на учениците, не зареждат и няма да зареждат тетрадки с фолкпевици на кориците. Иначе децата могат да избират между тетрадки с животни, с приказни или анимационни герои или пък със съвсем неутрални картинки.
Книжарниците вече предлагат и някои от учебниците за по-големите ученици. Пристигнали са вече учебниците за 8, 9, 10, 11 и 12 клас, казва книжар от Новия център в Смолян. „Вече знаем, че децата си ги препродават помежду си, но ако не си намерят на старо, идват и си купуват нови", добави той.
Друг негов колега, който има магазин на главната, сподели недоволството си. „Всички дават пари за какво ли не, а при нас купуват едва по една раничка на ден. Изключение са млади родители, които още преди седмица пазаруваха за своя първокласник в книжарница на Стария център. Подготвили сме 1000 лв., казаха те, но уточниха, че в сумата ще влезе и купуването на мебели – бюро, стол, лаптоп и др. Те избраха раница от 42 лв. Прави са, защото тази ще служи на детето няколко години, а китайската „издъхва" още в първи клас", коментира продавачката.
Първият учебен ден е най-вълнуващ за първокласниците. 351 малчугани от община Смолян ще прекрачат прага на родното школо. Почти толкова са били и миналата година, коментираха от администрацията. Малките се вълнуват много и чакат с нетърпение първия звънец, който ще ги призове да влезнат в класните стаи. И букети ще има въпреки призива да се дадат тези средства за пострадалите от наводненията общини. Може би е късно и за самата организация за такова дарение, коментират родители.
По-големите ученици не се вълнуват много от началото на новата учебна година. Дори им е малко тъжно, че дългият летен купон свършва. Те се радват на последните летни слънчевите лъчи като пият кафе и си джиткат по мобилните телефона в смолянските заведения.
„Ами не се вълнувам, че идва 15 септември. Следващата година завършвам и матури, кандидатстване...", споделя 18-годишният Радостин. Той щял да си купи две тетрадки  и с тях да кара училище. „Учителките гледат да си изпеят урока и се правят, че не забелязват нашите магарии. Така е в час, пълен купон", казва момчето. „За какво да учим и да се напъваме. Моите родители са висшисти и общо взимат към 800 лева от заплати и като разплатят всичко, нищо не им остава. Даже им се бях разсърдил, че не ми купуват нов таблет, а те ми казват, че нямат възможност", споделя Пламен. „Само да завърша и отивам при леля ми в Испания, каквото и да работя ще взимам хубави пари и ще се чувствам добре", отсече младежът, който също завършва следващата година средното си образование. Пред друго смолянско заведение няколко девойки са вперели поглед в мобилните телефони, пушат, пият кафе и мълчат. Момичетата казаха,  че като завършат ще напуснат не само Смолян, но и България. Затова наблягали на английския. Разчитат и на добрия си външен вид и освен да учат нещо в чужбина се надяват да си намерят мъже и да останат там. Разчитат и на фейсбук, за да си търсят приятели в чужбина. Има и такива, които ще предпочетат родните ВУЗ-ове, за да не бъдат в тежест на родителите си, а и защото са оптимисти, че и в България животът ще се оправи. „Ако всички избягаме, кой ще остане в тази държава", коментира Радослав, който завършва през 2015 г. средното си образование. Момчето е категорично, че и в България можеш да се реализираш ако си кадърен и способен. Но в Смолян няма да остане, ще кандидатства Право в Софийския университет и иска да живее в столицата.
Такива са настроенията преди началото на новата учебна година. Родителите на по-малките трескаво ги подготвят за първия учебен ден, а големите ученици жадно са вперили поглед, мечти и желания да напуснат България и да отидат в чужбина, за да живеят по-добре.
24smolian.com

На снимките: 12 години делят желанието за знание и желанието за бягство
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I