Как да се помогне по-бързо и адекватно на застрашени и пострадали хора при бедствени ситуации, едновременно с икономии за държавата и с равен достъп от всички?
На този въпрос отговор дава известният смолянски общественик инж. Минчо Хаджиев. Метеорологът към станцията на Рожен предлага към спешен номер 112 да се внедри приложение към смартфоните, с което освен гласово съобщение да може да се изпращат снимки и видеоклипове. „Понякога в критична ситуация или бедствие една снимка може да разясни и каже повече от хиляди думи. Давам канта родопски домашен екологичен сладолед и дамаджана отлежала ракия на всички, които ми докажат, че предложението ми е поредната глупост или че е забравено старо, а не нещо наистина интересно и ново", категоричен е в предложението си Хаджиев. "Статистиката показва, че през 2015 година вече над милион и половина българи ползват смартфони. Със сигурност в бъдеще тази цифра ще расте. Ами защо тогава не се използват всички възможности на телефона? Като освен със стандартното гласово осведомяване на 112, да не се съвместят и другите функции за споделяне, например снимки, кратко видео и локализация? В много случаи една фотография може да покаже, обясни и демонстрира за даден проблем много повече отколкото хиляди думи. Примери могат да се дадат стотици. И не само при пожари, наводнения, земетресения, производствени аварии, снежни и свлачищни бедствия. Но дори и при чисто медицински проблеми. По снимка на пострадал, ранен или болен един специалист може да даде животоспасяващ съвет, още преди екипите на спешна помощ да стигнат до него и когато вече дори и за тях ще е късно да помогнат. Все пак е ясно, че това е трудно да се реализира в българските условия. Но поне по снимка или видео на ранен и затиснат в колата при катастрофа, може да се прецени дали едновременно с линейката, трябва да тръгне и екип на „Гражданска защита", обяснява Хаджиев.
„Логиката и народо-психологичната ситуация в страната показва, че за да се реализира подобно предложение няма как да се използват вече известните Facebook, Twitter, Instagram и т.н. Първо защото те позволяват фалшиви профили, анонимност и от там и сериозни съмнения за достоверността на изпратения и споделен материал, и съответно отговорност при фалшив сигнал. Второ, не всички ползватели на смартфони са наясно с действията на подобни приложения. И трето, част от смартфоните са със изключена функция за пренос на данни. Точно затова следва да се разработи отделно специално приложение, единствено с тази цел. Със съответните защитни функции срещу анонимност, като е свързано с номера на телефона. С цифров вход, например 112 за предотвратяване на случайното му задействане, но и с възможност да се стартира и при заключен екран на смартфона. Опростено за директно от него правене на снимка или кратко видео. Със способност за едновременно изпращане на данните и разговор с операторите в спешните центрове. С функция за автоматично включване и изключване на локализация, както и преноса на данни, пък и ако могат и последните да не се таксуват.
На първо четене изглежда сложно и неизпълнимо. Но за софтуерните специалисти им е ясно, че това няма да е особено трудно, нито пък толкова скъпо като проект. Дори ако бъде зададено, като държавна поръчка. Трудното обаче ще дойде от мудността и консерватизма на институциите и политиците. Ама това го няма другаде по света. Ама ще има фалшиви снимки и сигнали. Ама хората няма да знаят как да го ползват. Ама дали ще струва скъпо? Ама нали пак ще трябва да се променя софтуера на спешните кол центрове? Нека предположим , че дори да се започне и после по една или друга причина нацяло се провали като проект. Но дори за психическото здраве на нацията много по-важно е поне веднъж да се опита нещо ново и различно. Най-действените и умните отлично знаят, не грешат само хората, които нищо не правят и критикарите. Та нима руснаците и американците от първия си опит полетяха в космоса? Но и тогава и в наши дни, дори човешките жертви не ги спират да се развиват, да търсят нови технологии и технически способи. Нека и България, както се е случвало многократно в миналото, този път и в наши дни опита да бъде първа в нещо различно. В този случай дори е минимум три в едно. Полезно за хората, може да съхрани здравето и имуществото им, и даже да спаси живота им. Ще даде най-накрая възможност на инвалиди, основно глухонеми, както и на чужденци да съобщят за възникнал проблем. Икономически изгодно. Освен изброените, България би могла да го продаде или предостави на останалите държави. В различни инициативи се дават десетки милиони за реклама, само и само да се спомене името на България по света. А подобно приложение към смартфоните рано или късно ще се ползва от милиарди жители на земята", обяснява идеята си Минчо Хаджиев.
Той се надява чрез социалните мрежи и медиите идеята му да има резултат. Инженерът заявява, че няма да търси никакви финансови и други облаги от държавата. Да се спаси поне един човешки живот, да се реагира адекватно и навреме в поне едно бедствие ще е предостатъчна награда за него, категоричен е метеорологът.
Полезните предложения са провокирани от кризисните ситуации навсякъде в страната ни, като през първото полугодие само в рамките на месец в област Смолян на два пъти бе обявявано бедствено положение. Кризисна бе и ситуацията в Кърджалийско по време на поройните дъждове и снежния ад в началото на месец март.
На снимката: Минчо Хаджиев е известен и с приготвяния от него и раздаван безплатно екологичен сладолед. Миналата година на стария център в Смолян метеорологът безплатно раздаваше от сладкото изкушение, като се обяви срещу „простите простаци в обществото". Инженерът е и доброволец в община Смолян, помагал е по време на бедствията в региона.
24smolian.com
Post A Comment:
0 comments so far,add yours
Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.
Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I