На днешния ден, преди 55 години, с Указ 227 на Президиума на Народното събрание на Народна Република България трите самостоятелни тогава селища Смолян, Райково и Устово се обявяват за единен град – Смолян и започват да пишат заедно своята обща история. Това каза Таня Марева, директор на РИМ „Стою Шишков" – Смолян, по радио „Фокус". Обединяването дава ново начало за развитието на окръжния град Смолян, впоследствие през 1990 година става областен център. В новата градска структура влизат два града - Устово и Смолян, и едно село, намиращо се по средата.
„Винаги съм искала да заявя, да напомня, че всъщност влизат три селища със своя специфична и сравнително ярка история и култура и те са принудени оттам насетне да живеят вече 55 години заедно и не само са принудени, но живеят успешно заедно и се развиват успешно заедно", подчерта Марева.
До 1960 година Смолян е бил със старо име Пашмаклъ, който се е славил повече като административен център, Устово е известно като търговско селище, а Райково, по средата, е занаятчийско селище, занимаващо се предимно с абаджийство и дюлгерство. Селищата Райково и Устово имат една много ярка история в епохата на Българското възраждане, като будни просветителски центрове и като места за развитие на борбата за българска църква и просвета. Големият шанс на Смолян се дава след като става окръжен център, защото това се случва в рамките на Народна Република България и цялата административна и стопанска мощ на България се опитват да създадат един наистина модерен административно - стопански, просветен и културен център за Родопите, най-благоприятната за живот планина. Но не всичко е лесно, не всичко минава без проблеми - градският фолклор разказва колко трудно се е постигнало до решението къде да бъде административния център на новосъздадения през 1959 окръг и колко претенции е имало, допълва Марева .Оттам насетне минава едно десетилетие, за да се вземе решение къде да се изгради новият център.
„За мен лично като историк, като познавач на историята на този край – най-забележителното постижение на град Смолян е изграждането на новия център. Това е нещо уникално за България, защото центърът се изгражда на съвсем празно място, незастроено. Защото строителите на центъра включително проектанти, архитекти и строители имат уникалния шанс да направят проекти, свързани с адаптирани към това, което е характерно за родопската архитектура, към природата, към ландшафта и всичко това - целият административен център, жилищният комплекс няма къде да се види другаде", добави директорът на музея. По думите й това е един цялостен център, който е съчетан в невероятен синхрон с планината. „Винаги съм се удивлява от прозрението на архитектите, изградили този център, че те всъщност в някои сгради са вградили и контурите на скалите. Такъв е случаят с музея в Смолян. Ако се погледне от един определен ъгъл ще се видят очертанията на Невястата", уточни Марева и добави, че сградата на РДТ „Николай Хайтов"е една от уникалните сгради на България за 20 век и носител на световна награда на Третото световно бианале в Америка и наградата е дадена на архитекта проф. Стефан Попов.
Освен градоустройствените решения градът се променя и в посока на икономическото развитие - навремето Смолян е бил притегателен център за много специалисти, които идват от вътрешността на страната и в голяма степен създават една уникална среда за развитие и работа. В областния град Смолян има уникални обекти, свързани с културата. „Никъде другаде не може да се види такава енергия между земя, природа, космос, хора и неслучайно Планетарумът е изграден тук, в Смолян", каза Марева и добави, че от една страна условията за наблюдения от тази част на планината са по-добри а и може би заради космическата песен на Валя Балканска, която е също една от емблемите на Смолян.
Post A Comment:
0 comments so far,add yours
Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.
Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I