Смолян отлепи от дъното спрямо трудовите възнаграждения и областта вече изпреварва освен Видин и Силистра, но и Благоевград. Средната работна заплата през второто тримесечие на годината в региона достига 626 лева, като увеличението спрямо началото на 2015 г. е с 4,3%, сочат данните на Националния статистически институт.
Най-голямо увеличение на трудовите възнаграждения е регистрирано в дейностите „Строителство" - 22.9%, „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - 12.3% и „Образование" - 8.2%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление на средната месечна работна заплата са „Хотелиерство и ресторантьорство" - с 9.1%, „Култура, спорт и развлечения" - със 7.9% и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 6.2%.
Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2015 г. намалява с 2.8%.
Най-високо средномесечно трудово възнаграждение през второто тримесечие на 2015 г. са получили наетите лица по трудово и служебно правоотношение в икономическите дейности „Селско, горско и рибно стопанство" - 972 лв., „Хуманно здравеопазване и социална работа" - 842 лв. и „Добивна промишленост" - 834 лева. Най-ниско платени са били наетите лица в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство" - 411 лв., „Транспорт, складиране и пощи" - 443 лв. и „Административни и спомагателни дейности" - 445 лева.
В сравнение с останалите области на страната през второто тримесечие на 2015 г., област Смолян е на 25-о място по показател „средна работна заплата". Най-висока средна месечна работна заплата получават наетите в областите София (столица) - 1 202 лв., Враца - 897 лв., Стара Загора - 877 лв., София - 877 лв., и Варна - 821 лева.
По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Смолян към края на юни 2015 г. се увеличават с 2.0% спрямо края на март 2015 г. и достигат 30.9 хил., като увеличението на наетите в обществения сектор е с 0.1%, а в частния сектор - с 2.6%.
Спрямо края на първото тримесечие на 2015 г. най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Строителство" - с 16.2%, „Други дейности" - с 15.1% и „Селско, горско и рибно стопанство" - с 12.8%. Най-голямо намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в „Култура, спорт и развлечения" - с 36.8% и „Административни и спомагателни дейности" - с 22.2%.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост" и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети" - съответно 37.9 и 10.5%.
24smolian.com


Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I