Николай Михайлов
В пет поредни дни Смолян отново влезе в Топ 10 на градовете с най-мръсен въздух в страната. Високи нива на фини прахови частици бяха измерени в началото на декември, а стойностите варираха от 1,28 до 2,18 пъти над средната норма за денонощие в страната. Причините за мръсния въздух са ясни и не будят изненади-отоплението на твърдо гориво и емисиите от автомобилите.
В последните девет години замърсяването в Смолян е сериозен проблем. Заради скъпата електроенергия около 80 на сто от смолянчани се отопляват на дърва и въглища, а всяка пета къща вече е с локално парно, което освен по-добро отопление, отделя и много повече вредни емисии. Димът от печките, съчетан с изгорелите газове на автомобилите се задържа повече време над областния град и особено се наблюдава сутрин, когато градът е „захлупен" от смог.
Смолянчани обаче не ги притеснява този факт, новината за мръсния въздух се появява в медиите и си остава там. „Не е вярно, че е мръсен въздухът. Всички, които дойдат в града първото нещо, което казват е, че въздухът е чист и се наспиват отлично. Изобщо не вярвам на тези чиновници с големите заплати, които блещят глупости. Да ни дават европейски пенсии и заплати и ще се топля на ток", коментира поредната статистика 67-годишният Сотир от Смолян. „Онези там, в София, по топлите канцеларии, какво им пука за мен и такива като мен. Изобщо не ми е приятно да ходя да си добивам дървата, да ги товаря и карам до Смолян, после да ги разтоварвам, да ги режа, подреждам... После да палим печки, да чистим комини и боклуци. Но, няма друг начин. Да накарат нашите управници един път да направят това, което аз от години правя, за да осигуря отоплението и тогава ще видят те", обяснява мъжът и маха с ръка.
Повечето от хората преминават през това, което описва Сотир. Но никой не го прави от желание, а от необходимост, за да оцелее.
Хем грее, хем готви
Кризата удря здраво хората и те търсят начин да се справят с нея. Освен това с дървата се пестят и средства и за готвене. Има и такива, които горят гуми и други боклуци, с което запушват комините и правят пожари.
За да е спокойно през зимата, която продължава около шест месеца в Родопите, всяко домакинство в Смолян се нуждае от 10 до 20 кубика дърва. А за тези, с локално парно, доста повече-до 30 кубика. Елементарна сметка показва, че за топлото хората трябва да отделят между 600 и 800 лв. Заради кризата има и ръст в продажбата на дърва на лизинг, както и вземането на бързи кредити до 500 лв. с погасяване от 3 до 6 месеца. Най-евтино остава отоплението на изрезки от гатери. Цената на един вързоп дървени изрезки от 3 кубика върви на цена от 30 до 55 лв. В същото време до 4000 в областта са социално слабите семейства, които кандидатстват за безплатно отопление.
Нарастващата безработица, ниските доходи и скачащата цена на тока са достатъчна причина да не откажат родопчани от отоплението с дърва, независимо от статистиките за мръсен въздух. А единственият начин за справяне със замърсяването е поне 50% от домакинствата да преминат на отопление с ток или газ.
Блоковете-складове за дърва
Блоковете в Смолян са се превърнали в складове за дърва. Дори има разпри между съседите как да се разпредели междублоковото пространство, за да може всяко семейство да си подреди цепениците. Други пък пълнят терасите с нарязани дърва-хем им е по-удобно, хем ще си спестят някой и друг скандал със съседите. Доста са и тези, които пълнят пък избите си и там ги цепят. Така пък нарушават спокойствието в блока. В Смолян целогодишно се режат и доставят дърва. Дори в топлите летните месеци, когато зимата ти се струва далеч, шумът от резачките не спира. Складираните дърва по тротоари пречат на зимното почистване. Снегорините не могат да минат по улиците, за да почистят снега. Това особено се усети по време на снежното бедствие през март т.г. Затова и община Смолян предупреди хората да премахнат складираните дърва, иначе ще има глоби и конфискация. На този етап никой не се е отзовал на апела на администрацията, дървата си стоят навсякъде и е грозна гледка как междублоковите пространства, зелените площи, под терасите е пълно с материал за огрев. Освен мръсния въздух, грозната гледка и невъзможността снегопочистващата техника да минава през зимата, има още един голям проблем. Това е шумът от резачките, който както казахме е целогодишен и ако си решил да си почиваш-„пили все едно мозъка".
По този повод група граждани започнаха подписка в подкрепа инициативата на община Смолян да бъдат премахнати складираните дърва в междублоковите пространства и по зелените площи.
Истински ужас предизвикаха публикации в медиите, че от 2016 г. ЕК забранява отоплението с дърва и въглища. Форумите изригнаха в недоволство. Успокоението дойде, когато от МОСВ уточниха, че няма европейска директива, която да налага забрана на отоплението с дърва и въглища от 2016 г. Нещо повече – ако темата бъде повдигната, министерството ще бъде твърдо против. Категоричното становище и политика на МОСВ е да се подобрява състоянието на въздуха не чрез забрани, а чрез стимули, отчитайки социално-икономическото положение в страната, бяха категорични от министерството на Ивелина Василева.
Родопчани не мислят да се отказват от отоплението с дърва, независимо дали се замърсява въздуха или не. В подобно икономическо положение основният начин за отопление ще си останат дървата. Блоковете все повече ще изглеждат като складове за дървен материал. А през това време статистиката ще продължава да отчита замърсяване на въздуха, а родопчани ще продължават да се топлят, както могат. Именно заради тази криза никой не мисли за глобалните процеси в климата и как човекът влияе върху него. Важно е да оцелеем и тази зима, пък другата ще му мислим.
24smolian.com
ами сега като вдигнат тока ще стане още по-зле,ама ще си траем,нали ни е семката такава...
ОтговорИзтриванеДържавата да помисли първо да се справи с ръждивия охлюв който изяде реколтата и не остави средства на родопчани да се топлят на ток. Същото направи и с кафявата мечка която изяде месото на хората и пак се опира до дървата.
ОтговорИзтриване