„Поставихме разработването на минералните извори, на балнеологията, климатолечението, като приоритет за област Смолян". Това обяви Недялко Славов след работна среща на тема „Област Смолян – район на целогодишен климатолечебен и балнеолечебен туризъм 2016-2020 година". Тя се проведе по инициатива на областния управител. В нея се включиха народният представител и председател на Комисията по здравеопазване в 43-то НС д-р Даниела Дариткова, д-р Татяна Ангелова-председател на Асоциацията по физикална рехабилитационна медицина, представители на Медицинската комисия на европейската СПА асоциация, главна дирекция „Туристическа политика" към Министерството на туризма, представители на специализираните болници за рехабилитация в Девин, Рудозем и Баните, представители на общините, туристическия бизнес и браншовите организации, на регионалните държавни служби.
„Това е една тема, за която има голям нереализиран потенциал. В края на миналата година, когато давахме нашата заключителна пресконференция, ние афиширахме приоритетите си за нашата работа през тази година. Тогава поставихме разработването на минералните извори, на балнеологията, климатолечението, като приоритет. Направихме го именно, защото осъзнаваме, че тази тема има много сериозен потенциал и ние всички трябва да направим възможното да го реализираме. Считаме, че е необходимо регионално управление на процесите конкретно в балнеологията, тъй като откъслечни опити на отделни общини самостоятелно да работят в тази посока не водят до желаните резултати. Целта на дискусията е да чуем експертите, въпросите от страна на общините и на база на потребностите да получим и съвети какво е необходимо, като стъпки, да предприемем в бъдеще, за да реализираме съществения потенциал в областта ни", посочи Славов.
„Много е важно и да се презентираме достатъчно добре и регламентираме нормативно пред страните от Европейския съюз, защото има няколко възможности неизползвани в тази посока и аз ще начертая тези възможности. Надявам се от тази среща да има като резултат конкретен план за действия, който да обединява усилията  на държавната власт, на общинските структури, на лечебните заведения. Смятам, че когато има известна плановост и добра организация ще се получат много повече резултати, а възможности в нашия регион и неизползвани балнеоресурси има значително много. Важно е да подчертаем наредбата на Министерството на туризма, даваща възможност да се сертифицират СПА-центровете, да се даде регистър във всички заведения, които предлагат такива услуги. Неизползвани са възможностите на директивата, която беше приета в нашето законодателство за трансгранично лечение. По българските клинични пътеки има възможности наши здравноосигурени граждани да използват болниците за рехабилитация, които имат договор с НЗОК. Директивата за трансгранично лечение дава възможност на лица, които са здравноосигурени в европейски здравни фондове да използват тези услуги в други страни. Ако ние успеем с нашите общи усилия да станем достатъчно конкурентноспособни и да сключим съответните спогодби, това е една изключителна възможност ние да посрещнем пациенти на други здравни фондове от Европа и по този начин да подкрепим, а и защо не и да презентираме нашите възможности. Аз категорично смятам, че можем да предложим услуги на много високо ниво. От друга страна възможностите за представяне в други страни, извън ЕС бяха активно използвани от нас, те също проявяват интерес към възможностите за възстановяване на техните граждани при нашите добри климатични и балнеологични условия. Това са перспективи, които предполагат една много добра структура и много добре подготвена услуга на ниво област, на ниво община, на ниво съответните заведения или СПА-центрове, или балнеолечебни центрове, затова в ход са експертите, благодарение на които ние можем да съставим нашата програма тук в региона, за да бъдем готови, когато на нормативно ниво всички тези връзки се задействат. Оттук-нататък смятам, че бъдещето е именно в посока като регион да се развиваме в целогодишен туризъм", заяви д-р Даниела Дариткова.
На срещата бе представен потенциалът на област Смолян. Родопа планина в централната си част е с умерено-континентален, с невероятно влияние на Средиземноморието климат, с мека зима и приятни летни температури. Регионът е екологично чист. На територията на Средните Родопи има пет находища на минерална вода – Баните, Девин, Михалково, Беден и Ерма река. Това са селища намиращи се на много различна надморска височина, от 221 м до 1600 м. Минералните извори са с различни нива на минерализация и различна температура, което дава възможности за многоспектърното им терапевтично приложение, бе посочено на работната среща.
24smolian.com
  

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

  1. Не познавате потенциала на областта, затова не можете и да планирате ефективно

    ОтговорИзтриване
  2. Нещо сте в грешка господин Славов, не са пет а седем находищата пропускате двете в Неделино, дето бешира откри. В двора на училището и пред пансиона. Толкова пари потроши и окраде човека, а Вие да не му ги признаете, срамота.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I