Целогодишен шум от резачки, завзети от дърва улици и тротоари…
Блоковете в Смолян целогодишно са се превърнали в складове за дърва. Дори има разпри между съседите как да се разпредели междублоковото пространство, за да може всяко семейство да си подреди цепениците. Обичайна гледка са пълните тераси с нарязани дърва-хем е по-удобно, хем ще се спести някой и друг скандал със съседите. Доста са и тези, които пълнят избите си и там ги цепят. Така пък нарушават спокойствието в блока.
В Смолян целогодишно се режат и доставят дърва. Дори в летните месеци, когато зимата ти се струва далеч, шумът от резачките не спира. Казано иначе, подготовката за зимата е в рамките на 12 месеца. Тази година пролетта беше студена и до началото на юни месец комините димяха. Всеки смолянчанин знае, че зимата трае шест месеца, затова подготовката за нея не спира.

Някои ползват и дървесни пелети. Пакетирани в торби по 15 кг., цената им е 290 лв. без ДДС за тон.
На цена от 80-85 лв. за кубик се продават широколистните дърва за огрев, а иглолистните за 45-50 лв. Ако потребителите ги предпочитат нарязани цената е по-висока. Нарязаните и нацепените широколистни дърва се продават за 90-95 лв./куб., а иглолистните за 55 -60 лв./куб. Доставката в рамките на града е безплатна, ако купувачите са от населено място извън града заплащат и транспорта. Засилено търсене и купуване на дърва на този етап не се забелязва, защото както казахме, хората не чакат студът да дойде, а по-рано се зареждат с дърва.
За да е спокойно през зимата, всяко домакинство в Смолян се нуждае от 10 до 20 кубика дърва.
А за тези с локално парно доста повече-до 30-40 кубика. Елементарна сметка показва, че за топлото хората трябва да отделят между 700 и 900 лв. Най-евтино остава отоплението на изрезки от гатери. Цената на един вързоп от 3 кубика върви на цена от 30 до 55 лв. Хората все пак са убедени, че с дървата им излиза по-изгодно. Тези, които са с локално парно имат и топла вода и не се налага да пускат бойлера на ток. Локалното парно топли всички стаи, а ако ползваш ток само за една стая за климатик на месец ще ти излезе над 200 лв., а с ел.печки може и до 300 лв. Цената се вдига като ползваш и бойлера, готварската печка и другите уреди. Тези пък, които имат печки на дърва си готвят на тях и пак си спестяват. След снежното бедствие преди две години, когато нямаше ток със седмици, хората още един път се убедиха в предимството да се топлиш на дърва.
Въздухът вече е проблем
Димът от печките, съчетан с изгорелите газове на автомобилите се задържа повече време над областния град и особено се наблюдава сутрин, когато градът е „захлупен" от смог. Смолян влиза и в Топ 10 на градовете с най-мръсен въздух в страната. Причина за превишенията на фини прахови частици е масовото използване на твърдо гориво в битовия сектор и емисиите от автомобилния транспорт, съчетано с неблагоприятни метеорологични условия. В последните десет години замърсяването на въздуха в Смолян е сериозен проблем. Хората обаче не са притеснени от този факт, дори казват, че не е вярно това твърдение. „Въздухът не е мръсен. Всички, които дойдат в града първото нещо, което казват е, че въздухът е чист и се наспиват. Изобщо не вярвам на тези чиновници с големите заплати, които говорят глупости. Да ни дават европейски пенсии и заплати и ще се топля на ток", коментира 72-годишният Манол. „Онези, там в София, по топличките канцеларии, какво им пука за мен и такива като мен! Изобщо не ми е приятно да ходя да си добивам дървата, да ги товаря и карам до Смолян, после да ги разтоварвам, да ги режа, подреждам... После да палим печки, да чистим комини и боклуци. Но, няма друг начин. Да накарат нашите управници един път да направят това, което аз от години правя, за да осигуря отоплението и тогава ще видят те", обяснява мъжът и маха с ръка.
Повечето от хората преминават през това, което описва Манол. Но никой не го прави от желание, а от необходимост, за да оцелее. Кризата удря здраво хората и те търсят начин да се справят с нея. Действително обаче, има и такива, които горят гуми, стари секции, дивани и други боклуци, с което запушват комините , правят пожари и замърсяват въздуха.
Барикади по улиците
Складираните дърва по тротоари пречат и на зимното почистване. Снегорините не могат да минат по улиците да почистят снега. Хората остават глухи и на апелите на администрацията да бъдат премахнати дървата. Те си стоят навсякъде и е грозна гледка как междублоковите пространства, зелените площи, под терасите е пълно с тях. Освен мръсния въздух, грозната гледка и невъзможността снегопочистващата техника да чисти през зимата, има още един голям проблем. Това е шумът от резачките, който не спира цяла година.
Безработицата, ниските доходи и скъпата цена на тока са достатъчни причини да не откажат родопчани от отоплението с дърва. Това не минава и през умовете на нашенци.
Кризата пък все повече се задълбочава така, че основният начин за отопление ще си останат дървата. Блоковете все повече ще изглеждат като складове за дървен материал. А през това време статистиката ще продължава да отчита замърсяване на въздуха, докато родопчани ще продължават да се топлят както могат. Важното е да се оцелее и тази зима!
Николай Михайлов
Post A Comment:
0 comments so far,add yours
Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.
Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I