Ниската раждаемост е сериозен проблем, който се дискутира от много години, но явно си остава само в дискусиите. За съжаление изпратихме изминалата година с около 40 бебета по-малко. През 2020 г. в смолянската болница са се родили 374 деца, съобщават от здравното заведение. Тази тъжна статистика се повтаря в началото на всяка нова година. Усещането, че ромското население се увеличава, е вярно. Но не защото ромите раждат твърде много. Просто българките спряха да раждат или обикновено остават с едно дете. Раждаемостта е сериозен проблем в цяла Европа и ако в България прираст има в определени общности, на Запад повече деца имат мигрантите.

 

Най-дълго майчинство

 

В нашата страна жените имат възможност да бъдат в майчинство най-дълго в цяла Европа. Докато детето навърши една година получават обезщетение, близко до възнаграждението по време на работа. Условията са да имат осигуровки за общо заболяване и майчинство, 12 месеца осигурителен стаж и към датата на раждане да се водят на трудов договор. У нас може да се стои в майчинство, докато детето навърши 2 години - вече само за 380 лева обаче.

При раждане се получава и т.нар еднократна помощ, която се изплаща от социалните служби.

 

Тогава защо родопчанките не раждат?

 

Повечето посочват финансови причини. По децата има много разходи, не чак толкова, колкото си представят бъдещите родители, но когато парите едва ти стигат за наем, храна и като си платиш сметките в края на месеца си на нула, ти се струва, че сега не е време за деца.

Според други да имаш потомство е сериозен ангажимент, който така променя живота ти, че направо го приключва. Край на купоните, на безгрижните дни и нощи, ти се превръщаш в родител на пълен работен ден и отърване няма. Затова по-добре първо да си поживееш, да попътуваш, да се наработиш- да израстнеш в кариерата - и едва тогава да мислиш за деца.

Някои не са убедени в партньорите си, а на трети просто не им се занимава. Защо са ти деца, може да си вземеш куче и пак се грижиш за невинно същество. Има и жени, които се притесняват от бременността, от раждането и от това, че няма да успеят да се справят с грижите за детето, както и че ще се промени визията им.

 

На първо място - финансите

 

Все пак в разговори с млади майки на първо място се посочват финансите. „Аз съм самотна майка, сама отглеждам детето си, което е на годинка вече. Ако ги няма родителите ми, при които живея, определено нямаше да се справя финансово. Нямам никакви привилегии като самотна майка, защото преди да излезна в майчинство работих като учителка и заплата е по-голяма. Нямам право на помощи, а тъй като дъщеря ми е на една година, в момента вземам месечно 380 лв. Само ще ви посоча някои разходи само за детето, за да видите докъде стигат тези пари. Необходими са ми два пакета памперси месечно, единият е 28 лв. За два – 56 лв. 800 грама хумана е 30 лв. Когато дъщеря ми беше новородена ми бяха необходими 4 кутии, сега съм на кутия –кутия и половина. Един биберон е на цена 8,90 лв., а той по указание на педиатъра ми трябва през три месеца да се сменя. Бебешката козметика е към 200 лв. 190 грама пюре е 1,80 лв. Сами може да прецените, че с един буркан дете на годинка не може да се нахрани. Дрехите са ужасно скъпи за малки деца, а то расте и постоянно трябва нови да се купуват. Като прибавим колички, легло, кошара сумата още повече набъбва. Да не смятам ток, вода, дърва, храна и антибиотици, ако се разболее. Трябва да имаш средства, за да гледаш дете“, споделя самотната майка от Смолян.

 

Работодатели не назначават бременни

 

Друга млада жена посочва, че почти никой работодател не иска да назначава бременна жена или такава с малко дете, защото ще излиза често в болнични. Това се отнася особено за частния сектор. Не само бебетата имат разходи, а и по-големите деца. Особено сега с това дистанционно обучение родители се принуждават да сменят плановете си за интернет и да купуват лаптопи. Има семейства, в които и двете деца са на дистанционно обучение. По-голямото дете също има разходи, а и като стане студент стават още по-големи. Родопчани са свикнали да се грижат за децата си докато сами поемат пътя в живота си. Всъщност детето си ти е дете докато си жив и грижа по него винаги ще има.

 

Възрастните: Сега младите са разглезени

 

По-възрастните хора са на мнение, че сегашните жени са разглезени и не искат деца. „Моят син живее от 11 години с една жена и не искат да имат деца, все отлагат и отлагат. И двамата работят, живеят на отделен етаж в къщата ни, но не искат. По-лесно е да ходят по заведения, на почивки, срещи с приятели и не искат да си развалят спокойствието. Времето си върви и може изобщо да нямат деца“, кахъри се възрастна родопчанка. 

„Не мисля за брак, ще завърша висшето си образование, после ще работя, ще си поживея и чак тогава ще мисля за деца и евентуално съпруг или съжителстващ", казва по темата 22-годишно момиче.

Все повече намалява броят на младите майки в Смолянско.

Родопчанката се решава на дете средно на възраст от 29 и половина години. Повечето деца се раждат от майки над 35 години.

Отмина времето на бабите, когато жената е стояла зад печката, с парцала в ръка и е раждала по 10 деца, времената са други. Жените заемат всякакви позиции, доказани професионалисти и отговорни са, защото се грижат и за семейството си. Жените намират време да работят, да напазаруват, да закарат детето на танци, да се приберат, да сготвят, да напишат домашните и какво ли още не. 

 

В другите държави

 

„Естествено, че до средства опира раждането на дете. Знаете ли защо във Франция и Великобритания се раждат повече деца? От много години Франция прилага поредица от мерки в помощ на семействата с деца. При подпомагането няма значение дали родителите са традиционно семейство, съжителстващи, самотни майки, разведени и т.н.

Ключът на успеха във френската система е, че дава голяма възможност за избор на жената. Тя може да се върне на работа или да остане да гледа детето. Получава сериозни помощи най-вече ако реши да има второ дете, парите се увеличават за всяко следващо. Държавата насърчава френските жени да се завърнат бързо на работа. Едва навършило два месеца, те могат да дадат бебето на ясла. Освен това право на платен отпуск за отглеждане на дете за период от шест месеца има и бащата. Така майката може да се върне по-рано на работа и да не прекара цялото време в майчинство. А при нас чак на две години може да дадеш детето на детска градина. В Смолян е добре, че има свободни места в градините, ами ако живеете в София нямате почти никакъв шанс да настаните детето си в детско заведение. Ако разполагате със средства трябва да се насочите към частна детска градина. Така, че финансите са в основата на това семейството да вземе решение за дете“, споделя млада майка, която е компетентна по темата.

Всъщност няма подходящ момент да имате дете. Винаги ще има причини, които да ви откажат. Просто трябва да се прежалите. А детето е най-хубавото нещо, което може да ви се случи в живота.

За съжаление малко са случаите, в които една жена е истински щастлива от постиженията си в професионален план. Повечето съвременни жени не осъзнават колко безсмислен може да бъде техният живот без деца.

Все пак хората са създадени, за да дават живот и това е въпросът, върху който всеки човек трябва да се замисли, разбира се и държавата. А иначе ще слушаме само прогнози и статистики как ще изчезнат българите след години, ако с такива темпове продължава раждаемостта.

Николай Михайлов, 24smolian.com

На снимката: Все по-малко бебета се раждат в смолянската болница с всяка изминала година

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I