Николай Михайлов/
24smolian.com/Общество

Представяте ли си ако спре фейсбук кой ще е новият отдушник за хората? Какъв ужас ще изпитат като няма къде да постнат манджите си, маникюрите си, новите прически, тунингованите си снимки и великите мисли. Няма да разберем къде са ходили на екскурзия, с кой са се обвързали и „развързали“ или  пък е сложно семейното им положение. Най-големият ужас ще е, че няма къде да постват снимки с препълнени контейнери, заснежени стълби, неправилно паркирали коли, течове от шахти по улиците.  Ще се лишим от тотални неграмотници, които нямат елементарни познания по правопис.  Тогава ще настъпи големият ужас, трябва да изпращат сигнали до институциите, а те не знаят как. Ами, политиците?  Откъде ще ни облъчват, как ще провеждат предизборните си кампании като много медии са изолирани, защото няма по-добър пиар от този във фейсбук. Социалната мрежа погуби вестниците, а медиите бяха принудени да направят също фейсбук профили, за да бъдат четени. Телевизиите и радиата също направиха профили в социалната мрежа, за да бъдат актуални. Журналистите в движение трябваше да се пренастроят към фейсбук журналистика.

 

А кифлите ще се побъркат, може и до самоубийства да се стигне.

 

Какво ще работят троловете и инфлуенсърите тогава? Как ще върви електронната търговия и запознанствата онлайн?

Социалните мрежи промениха битието ни. Фейсбук Мета безспорно е най-голямото изобретение на 21 век. Място за лични и обществени похвали, албум със спомени, велики мисли за щастието и любовта, агитация, медия, арена за сблъсък на словесни битки. И всичко това в смартфона на един клик разстояние.

Фейсбук ни промени, така, както променя голямата любов. И вече не сме същите. Приемаме непознати за приятели, споделяме с тях лични неща, обикваме ги, липсват ни, чакаме съобщенията им и електронните им целувки, докато сме на по питие. Но сами, пред екрана.

 

После блокираме „приятеля,

 

който ни е наранил или ядосал без никога да сме го виждали. А нищо не губим, просто се разочароваме. Много често пък заради неповторимата романтика онлайн, много дами споделят, че не искат среща на живо, защото пак ще се стигне до битовизма и мъжът пак ще я разочарова.

Млади хора с болка казват, че запознавайки се в социалните мрежи с някой или някоя си чатят с месеци, но отсрещната страна не иска среща на живо. Стават си близки, но само онлайн, изпращат си снимки и какво ли не, говорят на видео чат, но без реална среща. И това положение може да продължи с месеци, докато единият от чатещите не прогледне и не разбере, че това общуване няма нищо общо с реалната действителност. Следват и разочарования, а тези които хлътват в онлайн общуването не знаят кой стои срещу тях и с колко още си чати.

С помощта на социалните мрежи обаче намерихме изгубени във времето приятели, намерихме нови и непознати, информирахме се за неправдите по цял свят и най-важното, комуникираме помежду си, също така се „опарихме” от афиширани снимки, статуси, измами  и др. Правят се благотворителни компании и се набират средства за хора в нужда.

 


Така сме се зарибили

 

да бъдем информирани нонстоп, че правейки нещо, хвърляме по един поглед и в телефона. Зарибени сме тотално, дори и да не си го признаваме. Възрастни хора също си правят профили, всички са зарибени. Без да се усещаме като зомбирани гледаме телефоните си. Обичайна е  гледката, когато влезеш в заведение и виждаш всички гледат и чатят по смартфоните си. Уж са заедно, ама не. Всеки се е вглъбил и не общува с човека, с когото уж е излезнал да се види. Същото е по-спирки, на опашки, по обществени места, по домовете ни, навсякъде.  Дори е опасно като видиш пресичащи хора без да се огледат дали идват коли вперили поглед в телефоните си и дори си чатят.

Новините се движат със скоростта на светлината, реакцията също е светкавична. Фейсбук върши идеалната работа за постигане на всяка цел. В социалната мрежа вървят дискусии,  вихрят се словесни войни, споделят се радости и неволи. Във фейсбук много компании и рекламодатели въртят и бизнес.

 

Претоварена психика

 

Наред с плюсовете обаче идват и минусите. Часовете, прекарани в социалните мрежи, натоварват изключително много нашата психика и мозъка ни, предупреждават психолозите. Това се отразява на паметта ни и биха могли да се получат много сериозни проблеми. Ако се забележат, би трябвало да се направи консултация със специалист. Фейсбук е опасен от гледна точка на това, че можем да загубим представа за реалността и това, което наистина се случва около нас. Във фейсбук няма грозна жена и беден мъж. Много е важно да запазим вътрешната си критичност към всичко, което се случва. Хората вече почти не звънят по телефона, а използват чатовете в социалните мрежи. Има голяма вероятност киберзависимите да не осъзнават, че са пристрастени, защото вече всички хора го правят и това се е превърнало в нещо нормално.

 

Лукс е вече да си офлайн.

 

Някои си поставят ограничения да излизат за няколко часа от социалната мрежа. Други я спират като седнат с приятели или имат нужда от спокойствие. Социалната мрежа ни уморява. В най-неподходящото време, когато си вършиш нещо по вкъщи или почиваш, или си болен,  някой ще ти пише да те занимава с проблемите му. Дори и да си в отпуска отново не се чувстваш свободен. И да излезеш от интернет се налага пак да влезеш и да отговориш на всички съобщения. Това е някаква зависимост, от която не можеш да избягаш и много често  фейсбук  започва да ни се  струва като бреме. И цензурата обаче не  ни отказва от мрежата.

Бедни сме, за да си позволим екскурзии, посещения на екзотични места, да съберем близки или любими на вечеря, но пък за 20 лв. на месец имаш интернет нонстоп. Никой не знае какво е в къщата ти, имаш ли храна, сам ли си или не – в мрежата предлагаш най-доброто от себе си и за миг се чувстваш значим, че коментираш, че някой ти отговаря. Психиатри казват, че от постовете на един човек веднага могат да направят анализ на неговата душевност. Може би не е необходимо да си и психиатър вече, за да разбереш всеки как се чувства, какво му липсва, от какво се възмущава.

Животът онлайн продължава и ще се усъвършенства  още повече с напредването на технологиите. А вие се замислете дали един ден може да прекарате без интернет и социалните мрежи.

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I