Нашенци напускат селата, идват чужденци…
Смолянски села от години се оказват атрактивни за чужденци, които купуват имоти и се настаняват в Родопите. Особено популярно е село Полковник Серафимово, където имоти имат общо 14 семейства англичани, французи, германци и белгиец. В селото живеят постоянно 8 британски семейства.
Едно от тях са Канди и Дънкан Сас, които са в Полк.Серафимово повече от десет години. Те имат две къщи, два семейни хотела и малка ферма за коне, както и джипове за сафарита и планински туризъм. Британците научили за нашата страна случайно от наши бояджии в Лондон преди 12 г. Искали да си купят къща на морето, но им се видяло много застроено и така станали родопчани. Поредният жест на семейството беше осигуряването на безплатен превоз до Смолян два пъти в месеца за възрастните хора в селото. "Баби Бус" нарекоха местните новата линия до Смолян, която от лятото превозва безплатно жителите на родопското село. Разходите по транспорта поеха семейство Сас. „Искахме да направим нещо за селото, те са толкова добри хора. Освен това са много гостоприемни , когато се провежда нашият фестивал тук през юни. Повечето хора считат, че е добра идея. Няколко баби не искаха, но ние решихме да го направим все пак и изглежда ще е добре. Това са възрастни хора и така ще могат да идат на пазар, на лекар, да видят дори своите близки", разказа за идеята Канди Сас. Сегашният автобус пътува много рано-тръгва в 7 часа, а те имат животни и не е удобен за тях. Освен това връщането е доста късно, а ние съкратихме това време и така те ще могат да си прибират по-рано и да се грижат за градините и животните си", каза още Канди. Бабите също са много доволни. „Рейсът беше уютен, благодарим им за всичко , колко е нужно на възрастните хора, нали това се иска-уважението", казва Йорданка Сгурова от селото. Новата линия пътува всеки първи и трети вторник в месеца.
Чужденците вече са и работодатели
Британци от Родопите са се превърнали в работодатели на своите съселяни. Поданици на кралицата, живеещи в Полковник Серафимово, наемат на работа местни жители, разказа кметът на селото Христо Мусорлиев. Хората се грижат животни, собственост на англичаните или пък биват наемани при ремонт на къщите им, за което им се плаща.
„Хората са много дружелюбни и никога не е имало конфликти. Напротив, помагат и за справянето с безработицата", коментира кметът.
В момента селото наброява около 200 души. През летните месеци обаче населението се увеличава тройно.
Хора от цял свят идват за „английския фестивал"
Другата атракция в селото е провеждащият се от седем години „английски фестивал" през месец юни. Той отново се организира от семейство Сас. Тридневният фестивал т.г. събра 2 600 гости от различни краища на света, които са с хиляда повече от 2016 г. На поляните над селото изниква малко градче на купона, а музиката не спира и през трите дни. Британският фест „Ливади в планината" е на челно място в класацията на известно британско издание за най-добрите летни фестивали в Европа. Фестивалът е популярен като „Английския събор".
„Хиляди снимки на незабравимите гледки пък бяха разпространени в цял свят и догодина ще очакваме още повече гости от всяка точка на земята", убедени са съорганизаторите на събитието от Сдружение за устойчиво развитие на село Полковник Серафимово.
„Атмосферата беше фантастична! Селото беше пъстро, изпълнено с положителната енергия на толкова много млади, ентусиазирани хора. За втора година в програмата при откриване на фестивала беше включена местната самодейна група с ръководител Съби Кайджиев. Техните изпълнения увлякоха чужденците, които завиха голямо родопско хоро. Невероятните преживявания бяха заснети от професионални оператори във филми, които ще бъде представен на международни сцени. Славата на селото ще се разнася по света, ще привлича всяка година все повече гости. Все повече къщи в селото се преобразяват, за да посрещат участниците във фестивала", бяха отзивите на организаторите на фестивала.
Този жест може да бъде пример и за други заможни хора, българи, решили да инвестират в имоти в красивите ни села в Родопите, категорични са местните. В селото имоти имат и известни българи-поетите Любомир Левчев и Цветан Марангозов, онкологът проф. Иван Черноземски, цигуларят Минчо Минчев и др.
Рестарт в Родопите
Мона Чобан, българска писателка, живяла дълги години във Франция решава да рестартира живота си в Родопите. Домът й вече се намира в село Киселчово, разположено на около 20 км. от Смолян. „Париж остава само дестинация за гостуване. А Киселчово-място за сбъдвания. Ще ме посрещнат скъпи гости, за да берем билки. Ще пием вино под огромните звезди вечер. Ще сбъдвам себе си и бръмбарите в главата си. И ако изчезвам за дълго от нета, това е защото съм при себе си", казва писателката пристигайки в селото преди години. Тя е живяла и в Москва, и в Париж, автор е на 5 книги, 5 реставрирани къщи и 2 деца, разказва за себе си Мона Чобан. Тя се опитва да върне живота в поредното умиращо българско село. Като за начало купува няколко стари къщи , които ремонтира. В стремежа си да възроди традициите в селото тя предприема ново начинание в Киселчово, а именно - пространство за изкуство "Артел 13". Там, без интернет, телефони и телевизия човек може да седне и абсолютно аналогово – очи в очи - да си общува с познати, непознати, приятели.
В Киселчово за втора поредна година в края на юли се проведе Фестивалът за авторска музика „Бардово Бърдо Фест". Освен СНЦ „Артел 13" – Киселчово, съоганизатор на събитието беше Сдружение "Fun in the mountain" – Смолян със съдействието на община Смолян.
Покажете на децата, че забавления има и без интернет
Участниците във фестивала си припомниха вечерите край огъня, вкуса на бабините манджи и очарованието на песните, изпълнени под звездите. Заведете децата си в света на игрите от едно време и им покажете, че могат да се забавляват без интернет и високотехнологични джаджи , приканваха организаторите. Развлеченията сред природата бяха основен акцент на фестивала, затова и детските кътове бяха обособени на поляна. Детската програма включваше състезания и игри на народна топка, стъклени топчета, ластик, федербал, "Не се сърди, човече!", "Дама", "Домино", "Стражари и апаши", "Кър" и много други. Съвременните бардове изпълняваха свои песни пред разгарящите се огньове. Емоция, която оставя без думи, природа, която оставя без дъх, музика, която извира отвътре, приятелства, които остават завинаги. Свобода, каквато другаде няма. Това беше второто издание на Бардово Бърдо Фест през 2017 г., споделят впечатленията си участници във фестивала.
Тези примери показват, че има възможност да се възродят селцата в Родопите, стига да се намерят ентусиасти, които да покажат на света красотата и неповторимостта им. Сега живеем повече виртуално – интернет, фейсбук, далечни приятели. В някои села няма интернет и животът е реален – въздух, тишина и прекрасна природа. Може би наближава времето, когато хората ще търсят спокойствието и ще се върнат към своите корени.
Николай Михайлов
На снимките:
-Единството – Родопите и останалия свят
-На път към фестивала в Киселчово
-Мона Чобан реставрира къща
Post A Comment:
0 comments so far,add yours
Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.
Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I