Поредица от събори, надсвирвания и фестивали изпъстрят летния празничен календар в Смолянска област, съчетавайки традиционен фолклор и туристически атракции. Осъвременяването на някогашните родови празници създава нови традиции като събор с „Орфически мистерии", празник на ягодата или смилянския боб и др.
Съборите си остават единственият начин селата да живнат и близките хора да се съберат, да имат повод да се завърнат в родното място. Освен това, те се превръщат в туристическата атракция за чужденци и българи, което пък спомага по някакъв начин местните хора, както хотелите, магазините и заведенията в общинските градове.

Кукерите дават старт

Всяка година, в първата неделя на месец март, в Широка лъка се провежда традиционният кукерски фестивал "Песпонеделник". Песяците обикалят от къща на къща, за да прогонят злото и да пожелаят здраве и благоденствие на стопаните. След като обиколят всички домове, песяците се събират на площада на Широка Лъка, където пресъздават обичаите по венчавката между старейшината и невестата на селото, както и по раждане, оран и засяване на нивите. Игрите преминават във всеобщо веселие, съпроводено от много музика и танци.

Сватбата на Орфей и Евридика

Орфическите мистерии са двудневен празник, като част от официалния празник на Триград. Те се провеждат всяка година в последната събота и неделя на месец юли. Празненствата започват от Триград, където с много музика, песни и танци, гостите се пренасят към пещера Дяволското гърло, в която се пресъздава сватбата между Орфей и Евридика, ухапването й от змия, както и слизането на Орфей в Долната земя, за да търси и изведе своята любима. През последните години в самата пещера се представя и огнен спектакъл. Идеята е посетителите да бъдат върнати 3000 хиляди години назад, когато се смята, че се е разиграла и драмата в любовта на Орфей и Евридика. Митичният певец се приема за основател на Орфическите мистерии, особено актуални през епохата на елинизма.

Гурбетчийският събор в Стоманово

Стотици жители на девинското село Стоманово ще пристигнат от различни краища на света, за да се срещнат на традиционния събор през август в родното място. Съборът в Стоманово се превръща през последните години в среща на поколения и родове, разпръснати като гурбетчии из Европа и Америка. Съборът „Род до род, корен до корен" в Стоманово връща в родното място семействата, намерили препитание зад
граница. Над две трети от жителите на девинското село живеят и работят в чужбина, предимно в Испания, Холандия, Швейцария, Италия. Затова и част от организацията на събора става в интернет и социалните мрежи, а гурбетчиите от Стоманово на практика доказват, че светът вече е едно глобално село.
Родопчани, живеещи в различни европейски страни, Азия и Америка могат да се видят в сезона на съборите през август в Смолянско.

Гайдите, които събират 10 000 в Гела

Съборът-надсвирване в село Гела се смята за най-пищният празник на родопската музика. По традиция той се провежда в първия уикенд на месец август . Като част от Илинденския събор, надсвирването е отворено към всички желаещи. Задължителният елемент обаче е каба-гайдата. В надсвирването, участие взимат гайдари от страната и чужбина, като биват допускани и участници с джура-гайда. Разпределението е в няколко възрастови групи. Има и награди, разбира се, но най-ценна е грамотата, с която всеки участник си тръгва. Хората се настаняват по поляните около параклиса "Свети Илия" и опъват палатки и големи софри. Някога преди този събор е бил изцяло родов събор, като са се събирали семейства и роднини от близо и далеч, за да се видят. Събирали са се на сладка раздумка, да си попеят и да се повеселят заедно, а обединяващото е планината. Празникът събира всяка година над 10 000 туристи и публика.

„Среде лято" възроди 3000-годишна традиция на траките

Възстановявайки традиционен обред отпреди хилядолетия, жителите на смолянското село Мугла празнуват всяка година на 2 август „Среде лето". Това е хилядолетен обичай от времето на траките, съхранен в Мугла. Празникът е съхранен от над 3000 години и носи символите от обредността на траките. Обичаят за „напяване" на китки, приветстване на слънцето и изпращане на лятото се превръща и в колоритно туристическо събитие за региона.
Родопите са известни като „цветната градина на България". Именно поради тази причина в няколко населени места, част от Смолянска община, се организира Фестивал на Дивите цветя, като част от Международния проект "Цветна Европа". Легендите разказват, че някога по обсипаните поляни с дъхави цветя и билки са се разхождали самодиви, а местните хора и днес събират лечебните цветове. В месеца, посветен на билките – юни, се провежда и фестивалът на цветята. Програмата му ежегодно включва ботанически турове по различни екопътеки, лекции за начинаещи и напреднали ботаници, различни ателиета, представящи родопските занаяти, както и велотур из цветните поляни на Родопите. Селата Смилян, Могилица и Момчиловци, са само част от участващите във Фестивала населени места.
Съборите на доста от селата са съпроводени и с конкурси на известни родопски изпълнители, които са родом от съответните населени места. 
Съборът Илинден в село Левочево е съпроводен и с конкурс „С песните на Надежда Хвойнева". По този начин населените места популяризират известните си личности и дават възможност да се изявят много изпълнители.

Песни, тътен и тишина

Летният афиш на последователите на съборен туризъм в Смолянско включва още Илинденския събор в село Чокманово, Националния тракийски събор в село Славейно,  Събор и среща на родовете в село Арда, Празник на ягодата в село Осиково, Фестивалът на киселото мляко в Момчиловци и много други.
Действително около провеждането на тези събори и фестивали съответните населени места се преобразяват и съживяват, показват позабравени традиции.  Звучат песни, танци, вият се хора, къщите са пълни, хората се събират, за да се разтъжат. В някои от селата юбиляри даряват средства, за да подпомогнат родното си място с нещо, което им е необходимо.
Действително населените места придобиват популярност, но всичко е за кратко. След като приключат проявите селата отново остават пусти, къщите празни и тишината отново напомня, че в тях времето е спряло и така до следващия събор или фестивал. А дали няма да дойде време, когато и фестивалите и съборите ще замлъкнат?   
Николай Михайлов

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I