Михаела Илиева/24smolian.com/Общество

В Кърджали и околностите малцина не са чували за Марина Панайотова — магистър психолог, сертифициран психотерапевт и психоаналитик. Благодарение на богатия опит с тревожните разстройства и работата си с жертви на насилие, тя е посветена в тази сфера да изследва и разбере психологията на насилниците и агресорите.

Според Панайотова, агресията и насилието често произлизат от комплексни социални, икономически и личностни фактори: безработица, бедност, социална изолация и психични травми. Но технологиите също оказват огромно влияние — онлайн тормозът, агресивният контент и дезинформацията в интернет формират нови начини на агресивно поведение и увеличават толерантността към насилието.

Панайотова споделя инструментариума на насилника: контрол, манипулация и страх. Насилниците често упражняват емоционален и психологически натиск върху жертвите, като използват заплахи и постоянен страх. "Насилниците рядко поемат отговорност за поведението си — предпочитат да обвиняват жертвите или обстоятелствата", отбелязва тя. Високата агресивност и емоционалната нестабилност са други ключови белези, като насилниците често се борят с ниско самочувствие и компенсират несигурността си чрез власт и контрол над другите. Те изолират жертвите, поддържат цикъл на напрежение и "помирение" и използват оправдания за своето поведение.

Сред факторите, формиращи склонност към насилие, Панайотова посочва дисфункционалните семейства, социалната изолация и психичните разстройства. Сложни семейни истории и неразрешени травми от детството също играят важна роля. "Личните преживявания и наследствените фактори не са маловажни", коментира тя. Деца, които са преживели насилие или загуба, често възприемат агресията като средство за справяне със стреса.

Много насилници разчитат на умели манипулации, за да контролират жертвите си. Те създават илюзия за доверие, като играят роли на очарователни, харизматични личности, но бързо превключват към агресия, когато нещата не вървят по техния план. Панайотова подчертава, че насилниците често използват емоционални манипулации, за да накарат жертвите да се чувстват отговорни за тяхното поведение или да изпитат чувство на вина.

Агресивният език, дори в шеговит контекст, резките промени в настроението и прекалената реакция на незначителни ситуации са все предупредителни знаци. Според психоложката е важно да разпознаваме тези сигнали, за да предотвратим ескалацията на агресивното поведение. След идентифицирането на агресивни тенденции е препоръчително да се избегне разискване на чувствителни теми и при нужда да се потърси помощ от специалисти.

Марина Панайотова е категорична, че промяната изисква колективни усилия. "Обществото трябва да прояви нулева толерантност към всички форми на насилие," казва тя. Психоложката призовава за активни обществени програми и инициативи за превенция и подкрепа на жертвите. Макар процесът на възстановяване от насилие да е дълъг и труден, с правилния подход и силна подкрепа от страна на близките, той е възможен.


Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I