„Половината от овцете вече имат агнета. Годината тръгна на късмет. Много от майките имат по две и три агнета“, казва Сейхан Али от Кирковско.

Той е единственият стопанин в района, който отглежда българската порода Вакла маришка. Тя е предназначена за добив на мляко, месо и вълна. Родопчанинът е сключил договор за субсидиране още преди десет години. Стадото му наброява 460 глави.

Овцете пък продължават да се агнят.

Ваклата маришка овца е местна порода, създадена в района на запад и на север от град Пловдив. В миналото е била известна под наименованието „Малоконарска овца“, „Овца от пловдивско“ или „Овца от поречието на Марица“.

За 150 дни доен период млекодобивът е 130 литра, а в зависимост от стадото варира от 110 до 150 литра. Най-висок млекодобив е установен през 1995 година от овца, от която за 150 дни доен период са надоени 351,72 литра. Анализът на някои качествени съставки на млякото показва, че съдържанието на мазнини е 7,0%, а на белтъчини – 5,55%. Коефициентът на плодовитост е 1,5.

24smolian.com

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24smolian.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24smolian.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24smolian.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24smolian.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24smolian.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24smolian.comне носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I Родопи Смолян - FACEBOOK I